Dünyanın her yerinde 14 Şubat Sevgililer Günü kutlanmaktadır. Tüketicilerin bu özel ve anlamlı günde alışveriş telaşına girmesi ve sevdikleri için en özel olabilecek hediye arayışına girmesi söz konusudur. Özel günlerde alışveriş yoğunluğunun artması ile firmalarında kazanç elde ettiği zaten bilinmektedir. Markalar özel günlere yönelik çeşitli kampanya ve reklam içerikleri hazırlayarak tüm iletişim platformlarında bulunabilmelidir. Tüketicinin alışveriş yapmasıyla sevdiği kişinin kalbini kazanması, firmaların da sattığı ürünlerden para kazanması sonucunda karşılıklı bir kazanç elde edilmiş olunuyor yani iki tarafta kazanmış sayılıyor. Özel günlerin güzel bir yanı da her iki tarafa yararlı olmasıdır. Sevgililer Günü için kullanabileceğiniz farklı pazarlama ve reklam taktikleri bulunmaktadır. Özel günler için önceden çalışmalar yaparak satışlarınıza olumlu bir geri dönüş sağlayabilirsiniz.

14 Şubat Sevgililer Günü’ne sayılı günler kaldığından bu özel ve güzel gün için eğer bir firma iseniz reklam ve pazarlama çalışmalarına en azından 1 hafta öncesine kadar başlamanız gerekmektedir. Tüketiciler 14 Şubat için alacağı ürünü önceden araştırıp gezip görerek karar aşamasına geldiğinde son günlerde alışveriş yapacaklarından, şimdiden reklam ve pazarlama çalışmalarını planlayarak çalışmalara başlamanız doğru olacaktır.

14 Şubat Sevgililer Gününe Özel Bir Kampanya veya Ürün Oluşturabilirsiniz

14 Şubat Sevgililer Günü geldiğinde herkesin aklına ilk olarak genellikle çikolata, çiçek ve kalp şeklinde olan ürünler gelebilir. Bu ürünler, Sevgililer Günü’ne en uygun olacak özel hediyeler olsa da mükemmel ve en güzel hediyenin kişiden kişiye farklılıkları bulunduğunu da göz önünde bulundurmalıyız. Sadece ürün değil bir hizmette satan işletmeler, 14 Şubat ile ilgili o güne özel kampanya yapsalar bile bir kar elde edebilirler. Burada küçük çaplı firmaların avantajı büyük olmaktadır. Aynı zamanda hediye arayışına giren tüketiciler illa ki internetten ürün satın almayabilirler, öncelikle Google üzerinde bir araştırma yaparlar. Sizin de kampanyanız önlerine çıktığında kampanya detayları o güne özel cazip ve ikna edici olabilmektedir. Diyorsanız ki benim ürünlerim Sevgililer Gününe uygun değil, eğer bir bütçeniz var ise o güne özel ürün, paketleme, kupon veya kampanya oluşturmanız sınırlı stok ile piyasaya sürmeniz satış olanağı sağlayabilir.

Sevgililer Günü Dönemine Özel Ücretsiz Kargo Seçeneği Sunun

14 Şubat Sevgililer Günü dönemine özel oluşturduğunuz kampanyaların yanı sıra, alışveriş sitenizde ücretsiz kargo seçeneği sunmanız da tüketicileri satın almaya teşvik edebilir. Belirlediğiniz ücretin üzerine çıkan alışverişlerde sunacağınız ücretsiz kargo seçeneğinin yararı olacağı gibi bu özel günde kargoyu tamamen ücretsiz yapmanız sitenizden hediye satın alacak müşterilere daha cazip gelecektir ve alışveriş sitenizi daha da benimseyeceklerdir. Tüketiciler genellikle internetten alışveriş yaptıkları sitelerde kargonun ücretli olduğu düşüncesinden hoşlanmamaktadırlar ve bu döneme özel ücretsiz kargo seçeneği sunmanız sitenizde alışveriş yapacak müşteriler tarafından olumlu yönde etki sağlar.

Hızlı Teslimat, Aynı Gün Kargo Kampanyası Oluşturun

Tüketiciler genellikle bir hafta veya daha erken süreyle hediye araştırmasına girdiğinden öncelikle seçenekleri belirleyerek Sevgililer Günü alışverişlerini son günlere hatta saatlere bırakabiliyor. Son dakikacı müşteriler için hızlı gönderi seçeneği sunmanız, aynı zamanda hediye almayı unutmuş kişiler için de önemli olacak satışlarınızda yarar sağlayacaktır. Satın alınan ürünleri aynı gün içerisinde kargoya verme olanağınızı reklam ve pazarlama çalışmalarınızda da belirterek müşterilerinizi de haberdar edebilirsiniz.

Hediyelik Ürün Önerilerinde Bulunun

Pazarlama çalışmalarınızda kullanabileceğiniz içeriklerden biri de hediyelik ürün önerilerinde bulunmak olabilir. Sevgililer Günü gelip çattığında nasıl bir hediye alacağını bilmediği ya da henüz karar vermediği tüketicilerin bir kısmına sunduğunuz hediye önerileri ile alışverişlerini tamamlamlarında yardımcı olabilirsiniz.

Eğer sitenizin bir blog bölümü bulunuyorsa, hediye önerileri ile ilgili paylaşacağınız yazıyı hazırlayabilir, listenizdeki konuyla ve gün ile alakalı satışa sunduğunuz ürünlerin bulunduğu sayfa linklerini yönlendirme linklerine koyarak, arayış içerisinde olan kullanıcıların bilgi almasını sağlayabilir, sahip olduğunuz blog yazısı üzerinden alışveriş sitenize yönlendirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Odaklı Reklamlar Oluşturun

Bulunduğunuz sosyal medya platformları üzerinde ve Adwords kampanyalarınızda 14 Şubat Sevgililer Günü içerikli anahtar kelimeler kullanarak reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Ancak oluşturacağınız anahtar kelimelerin içeriği Sevgililer Günü dönemine özel olacağından, bazı anahtar kelimelerde sektörde rekabet yoğunluğu yaşanabilir. Her firma bu özel gün için çalışmalar yapacağından reklam ve kampanya bütçenizi bu döneme girmeden önce ayarlamanız yararınıza olacaktır.

E-Posta Kampanyaları Hazırlayın

Sevgililer Gününe özel sunacağınız fırsatlar ve kampanyalı ürünleri, müşterilerinize veya ulaşmak istediğiniz hedef kitleye iletmek için e-posta kampanyalarından yararlanabilirsiniz. Sevgililer gününe özel oluşturduğunuz ürünleri sunabilir, müşterilerinizi alışveriş sitenize mail yoluyla yönlendirebilirsiniz. E-posta gönderiler için kullanacağınız başlıklara da dikkat etmelisiniz. Kullanacağınız e-posta başlığının içeriğinde oluşturmuş olduğunuz kampanya ve fırsatlarınıza yer vermeli ve ilgi çekici bir şekilde başlık sunmalısınız. Bu yöntemle göndermiş olduğunuz e-postaların okunma ve açılma oranlarında artış yaşanacaktır.

Siteniz Üzerinde Farklı Çalışmalar Yapın

E-ticaret alışveriş siteniz üzerinde 14 Şubat Sevgililer Gününe özel tasarımsal değişiklikler yaparak, oluşturmuş olduğunuz kampanya dönemine hazır olabilirsiniz. Web sitenizin üst ve yan bölümlerinde Sevgililer Günü’ne özel görseller ve içerikler ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda sitenizi ziyaret eden kullanıcılara oluşturmuş olduğunuz kampanya, fırsatlar ve indirimli ürünlerinizi de sitenizin baş bölümünde gösterebilir, böylelikle kampanyalarınızı sitenize gelen kullanıcılar için görünür kılabilirsiniz.

Reklam ve kampanyalarınızı nasıl yöneteceğiniz konusunda yardım almak istiyorsanız;

Kampanya Tanıtımları Nasıl Yapılır?
E-ticarette İndirim Dönemleri İçin Reklam ve Pazarlama Planlamaları
başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.