2020 Yılında Şirketler İçin Modern Pazarlama Yöntemleri

Günümüzde modern pazarlama yöntemleri şirketlerin, hedefledikleri kitlelerine en etkili biçimde ulaşmalarını sağlarken, yaptıkları pazarlama çalışmalarından daha çok geri dönüş almalarına yardımcı olmaktadır. Dijital pazarlama piyasasında en yeni trendlere hakim olup bunları uygulayabilmek rakiplerinizin bir adım önünde olmanızı sağlarken, yaptığınız pazarlama çalışmalarından daha çok karşılık bulmanızı sağlar. Yaptığınız tanıtım ve reklam çalışmalarında kullanabileceğiniz modern pazarlama yöntemlerini bu yazımızda ele alıyoruz.

Sesli arama sorgulamalarının çerçevesinde optimizasyon yapın

Modern pazarlama yöntemleri çalışmaları yaparken, internet sitemizi ve verdiğiniz reklamları sesli komut sistemlerine uygun hale getirmeniz de fayda vardır. Telefon haricinde kullanılan akıllı ev araçlarının kullanımının artmasıyla beraber, kullanıcılar kullandıkları bu cihazlar üzerinde yaptıkları sesli arama sorgularıyla aradıkları ürünler ya da hizmetlere ulaşmaya çalışıyorlar. Sesli yapılan arama konutlarına uyumlu içerikler oluşturmanız ve reklam içeriklerinizde bunları destekleyecek kilit sözcükler kullanmanız, daha fazla geri dönüş almanıza yardımcı olacaktır.

Müşteri memnuniyetini esas alan destek hizmetleri

Direkt olarak pazarlama yöntemi gibi görünmese de müşteri destek hizmetlerinin kalitesini ve müşteri memnuniyetini yükseltmeniz, markanız konusunda değer artımına sebep olur. Müşterilerinize verdiğiniz iyi hizmeti bir pazarlama aracı olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca memnun bıraktığınız müşterileriniz de size pazarlama konusunda dolaylı yoldan yardımcı olacaklardır. Kulaktan kula yayılan bilgilerle memnuniyetleri karşılığında pazarlama yapmış olacaklardır. Bu sebeple müşterilerinizin sizin hakkınızda pozitif yorumlar yapmalarını sağlamanız, modern e-ticaret , e-ticaret sitesi ve e-ticaret paketleri pazarlama çalışmalarınız arasında ilk sıralarda yer almalıdır. Marka bilinirliğinizin arttırmanıza sebep olurken, tüketicilerinizin de markanız hakkında iyi yorumlar yapmasına sebep olur.

Canlı destek hattından yararlanın

Müşterilere destek verdiğiniz sistemi geliştirerek, müşterilerinizin daha memnun kalmaları için web siteniz üzerinden canlı destek hattı kurabilirsiniz. Canlı destek hattı, internet siteniz üzerinden anlık destek almak isteyen ve bu desteğe ihtiyacı olan kullanıcılarınıza yardımcı olmanız için önemlidir. Özellikle yapacağınız satış öncesinde desteğe ihtiyaç duyan tüketicilere yardımcı olabilmek ve onların satın alacakları ürün üzerinde olumlu bir etkiye sebep olmak için sitenize canlı destek hattı ekleyebilirsiniz.

Video pazarlama

Bir diğer modern pazarlama yöntemi ise video pazarlamaya ağırlık vermektir. Çağımızda videolu içerikler müşterilerin daha çok ilgisini çeker. Video içerikler, diğer modern pazarlama yöntemlerine nazaran daha fazla geri dönüş olmasına sebep vermektedir. Video içeriklerinin kolaylaşmasıyla birlikte buna doğru orantılı düşen maliyetleri, e-ticaret şirketlerine bu alanda birçok farklı seçenek sunmaktadır.

Influencer pazarlama

Günümüzde en etkili ve en çok tercih edilip kullanılan pazarlama yöntemlerinden biri de ınfluencer pazarlamadır. Bu yöntem, yeni kitlelere ulaşmak, marka değerini arttırmak ve ürünlerin tanıtımlarını yapmak açısından oldukça verimli sonuçlar vermektedir. Kullanıcılar takip ettikleri kişilere ve önemseyip güvendikleri bireylerin tavsiyelerine daha fazla önemserler. Bu yöntem pazarlama çalışmalarınızın bir adım da ileri gitmesine olanak sağlayabilir. Tanınmış kişiler ve hesaplarla yapacağınız anlaşmaları marka elçiliği şekline dönüştürebilirsiniz.

İçerik pazarlama ve SEO

Google geçtiğimiz aylar içerisinde Google Alışveriş Türkiye’deki kullanımına ara verdiklerini duyurmuştu. Bu sebeple Adwords kampanyaları ile ürünlerini ön plana çıkarmak isteyen firmaların reklam çalışmalarında bazı çeşitli değişiklikler yapmak zorunda kaldılar. Adwords kampanyaları her ne kadar hala etkili sonuçlar veriyor olsa da modern pazarlama çalışmalarında internet üzerindeki görünürlüğünüzü arttırmak için içerik ve SEO çalışmaları yapmanız, arama sorgularında üst sıralarda bulunmanıza sebep olarak sitenize yeni kullanıcılar çekmenize olumlu katkı sağlayabilir. İnternetteki görünürlüğünüzü arttırmak amaçlı içerik üretiyor oluşunuz, diğer bir taraftan sosyal medya alanında da size etkileşim getirecek paylaşımlar yapmanıza olanak tanır. E-ticaret yaptığınız sitenizde sesli arama sorgularına yönelik yapacağınız uyumluluk çalışmalarının yanında ayrıca SEO çalışmalarına yönelmeniz de önemlidir. SEO çalışmaları, kullanıcıların arama motorlarında sizi daha rahat bulmalarına yardımcı olur.

Modern pazarlama yöntemlerine yukarıdaki yazımızda kısaca değinmeye çalıştık. Bu yöntemlerin her biri farklı önlemlere sahiptir ve üzerlerinde durulması gereken önemli konulardır