E-ticaret tasarım eğilimleri, sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Günümüz koşullarındaki teknolojilere uygun olarak biçimlenen eğilimlerin takip edilebilmesi tüm e-ticaret firmaları açısından oldukça önemli bir durumdur. Markalar tasarım eğilimlerini takip ederek, müşterilerine e-ticaret alanındaki yenilikleri takip etmiş olduklarını gösterebilmektedir. Ayrıca işletmeler tasarım eğilimlerini takip ederek güncelliklerini koruyabilmektedir.

2022 yılında dikkatleri e-ticaret sitenize çekebilecek 10 tasarım eğilimleri şunlardır:

Kurumsal Kimliğe Uymak

E-ticaret tasarım örneklerine bakıldığı zaman,  e- ticaret alanında faaliyet göstermekte olan her markanın, kurumsal kimliklere önem vermekte olduğu görülmektedir. E-ticaret sitelerindeki tasarımlarda kurumsal kimlik ile uyum sağlamak, tüketicilerin güvenini artırmaya yardımcı olmaktadır.

Bu sebeple markalar e-ticaret sitelerinin tasarımlarını yaparlarken genel olarak kendi kurumsal kimlikleriyle uyum sağlayan;

  • Yazı karakterleri,
  • Slogan,
  • Logo,
  • Renk

Kullanabilmeye dikkat etmektedir. bu sayede e-ticaret sitelerine marka kimliklerine yansıtmayı başararak tüketicilere güven verebilmektedir.

Temiz Site Tasarımı Yapabilmek

Eskiden e-ticaret sitesi tasarımlarında markalar, e-ticaret sitelerinin ana sayfalarında birden çok kategoriye, ürüne, bannera ve slider ‘e yer vermekteydi. Yapılan araştırmalar markaların yürütmekte olduğu bu taktiğin doğru olmadığını göstermektedir. Tüketiciler karışık site yapılarıyla karşılaştıkları zaman siteye olan güvenleri azalmaya başlamış ve bu durumda e-ticaret firmalarının satışlarının azalmasına sebebiyet vermiştir. 2022 yılında e-ticaret tasarım eğilimlerinden biri olarak kabul edilen temiz site tasarımı sayesinde dikkatleri e-ticaret sitenize çekebilmeniz mümkündür. 

Responsive Tasarım Yapabilmek

Tablet ve cep telefonu tarzındaki cihaz kullanımlarının artmakta olduğu dönemde markaların, responsive tasarımlar yapmaya özen göstermeleri gerekmektedir. Mobil cihazlarda tasarım değişikliklerine neden olmayacak responsive temalara yer verildiğinde markalar mobil müşterilerini daha çok sitelerinde tutabilmektedir.

Neon Renkler Kullanabilmek

Son zamanlarda en yaygın renkler arasında bulunmakta olan neon renkler bir başka adıyla fosforlu renkler, e-ticaret sitelerinde eğilimleri yakalayabilmek istemekte olan markaların en çok tercih ettikleri renkler arasında yer almaktadır.

Asimetrik Site Tasarımlarını Unutabilmek

Tüketiciler e-ticaret sitelerini ziyaret ettiklerinde daha düzgün gözükmekte olan sitelerden alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bu sebeple asimetrik olan sitelerin yerini, simetrik siteler almaya başlamıştır. Ürün hizmetlerini ve markalarını simetrik tasarımlar ile ön plana çıkarmak isteyen markalar genel olarak sürükle bırak özellikleri bulunan e-ticaret alt yapılarını kullanmayı uygun bulmaktadır.

E-ticaret Alanına Göre Renk Seçebilmek

2022 yılında da her zaman olduğu gibi e-ticaret tasarım eğilimleri içerisinde site ve sektör renk uyumları oldukça önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Renklerin satın alımlara olan etkisi e-ticaret firmaları tarafından da bilinmektedir. Bu nedenle markalar alanlarına göre renk seçmeyi tercih etmeye çalışmaktadır.

  • Mavi: Sağlık alanında faaliyet göstermekte olan firmalar,
  • Yeşil: Kişisel bakım ve doğal ürünler satan işletmeler,
  • Siyah ile Gold: Lüks ürünler satmakta olan markalar,
  • Kırmızı: yemek satışı ve çevrimiçi market ürünleri satışı yapan firmalar,
  • Beyaz ve Mor: bebek ve anne alanında faaliyet gösteren markalar,

Tarafından tercih edilen renkler olarak bilinmektedir.

Ürün fotoğraflarını Öne Çıkarabilmek

Satışlarını ürün fotoğraflarıyla artırmak isteyen markalar, ürün fotoğraflarındaki görsellerde gerçek kişilerin görsellerinden yararlanmalıdır.

Köşeli Butonlardan Vazgeçmek

Eskiden e-ticaret sitelerinde dikdörtgen ve köşeli butonlar tercih edilirken artık pek çok markanın modern bir görüntüsü olan daha oval butonlar tercih ettikleri görülmektedir.

Kullanıcı Deneyimleri

Kullanıcı deneyimleri, tüketicilerin e-ticaret siteleriyle ne şekilde etkileşime geçtiklerini belirlemekte olan ve buna uygun olabilecek site tasarımları yapılabilmesini sağlayan çalışmalardır. Genel olarak bu konuyla ilgili hizmet veren kişiler yaptıkları deneme yanılma ve uzun analizler yöntemleriyle sitenize nasıl bir tasarım yapabileceğiniz konusunda yardımcı olmaktadır.