2022 Yılında Küçük İşletmelerin Yükselebilmesini Sağlayacak Bazı İpuçları

Türkiye için, küçük ve orta ölçekli olan işletmelerin öneminin oldukça büyük olduğu bilinmektedir. Ülkemizde faaliyetlerini yürütmekte olan markaların yaklaşık olarak %99,8’i KOBİ statüsünde bulunmakta ve KOBİ’lerde Türkiye’deki istihdamın oldukça büyük bir kısmını karşılamaktadır. Bu sebeple hem özel kuruluşlar hem de devlet tarafından küçük ölçekli işletmelerin büyümelerini sağlayabilecek yardımlar ve teşvikler yapıldığı bilinmektedir.

Küçük işletme kapsamında yer alan ve e-ticaret alanında faaliyet göstermekte olan işletmelerin bu gibi yardımlar ve teşviklerin dışında uygulayabilecek oldukları bazı yöntemler de yer almaktadır.

Küçük Ölçekli İşletme Ne Demektir?

Küçük ölçekli işletme, 50 kişiden az çalışan olduğu ve yıllık net hâsılatları 25 milyon Türk Lirası’nı aşmayacak şekilde olan işletmelere verilen ad olarak bilinmektedir. Başka bir deyişle küçük ölçekli işletme, 1 ile 50 kişi arasında çalışana sahip işletmelerin bütününe verilen addır.

Küçük Ölçekli İşletme Nasıl Olunmaktadır?

Küçük ölçekli işletme olabilmek için ilk olarak kişiler bir şirket kurmalıdır. Şirket kurma aşamasından önce de kişiler yaptıkları araştırmalara göre kendilerine uygun olan en önemli işi tercih etmelidir. Genel olarak küçük ölçekli işletme fikirlerinden faydalanarak yapmak istedikleri belirlemiş olan kişiler şahıs şirketi, limited veya anonim şirketlerinden bir tanesini seçip şirket kurma işlemlerini tamamladıktan sonra küçük ölçekli işletme unvanına sahip olmaktadır.

Küçük İşletme Fikirleri Hangileridir?

Küçük ölçekli işletme kurmaya karar verenler son zamanlarda küçük işletmelere yönelik fikirlere sadık kalmak suretiyle şirket kurma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Küçük işletmelere yönelik olan  bu fikirler sayesinde kişiler doğru olan iş sektörlerine ve iş kollarına yönelme imkanı bulmaktadır.

 • E-ticaret,
 • E-ihracat,
 • Yazılım,
 • Bilişim,
 • Fiziki mağazalar ile satış,

Benzerindeki alanlar son zamanlarda küçük ölçekli işletmeye karar vermiş olan kişilerin tercih etmekte olduğu alanlar arasında bulunmaktadır. Bu alanlar işletmelerin oldukça hızlı şekilde büyümelerini ve gelişmelerini sağlamaktadır. İlgi alanlarına göre belirlenecek olan küçük ölçekli işletme fikirleri ile ilgili araştırmalar gerçekleştirilerek hangi alanda faaliyet gösterileceğine karar verilerek küçük işletme kurmak oldukça kolaydır.  İşletme kurulduktan sonra da bazı ipuçlarından faydalanarak küçük ölçekli işletmelere yönelik pazarlama çalışmaları yapılarak işleri geliştirmek mümkündür. Bu ipuçlarından bazıları:

Küçük Ölçekli İşletmeler İçin SEO Çalışmaları Yapmak

Küçük ölçekli işletmelere yönelik pazarlama çalışmaları yapılırken önem verilmesi gerekli olan konular arasında SEO çalışmaları ilk sıralarda yer almaktadır. E-ticaret veya kurumsal sitelerin Google arama botlarınca kolay bir şekilde taranmasını ve indekslenmesini sağlamakta olan SEO çalışmaları, Google’da görünürlüğü artırmakta olan çalışmalardandır.

Küçük ölçekli işletmeler için SEO çalışmaları gerçekleştirmeyi düşünen kişiler, verilmekte olan ücretsiz eğitimler sayesinde SEO’nun ne anlama geldiğini doğru olarak kavrayabilmekte ve SEO çalışmalarını kendileri gerçekleştirebilmektedir. SEO çalışmaları yapılırken genel olarak;

 • Sitenin kod yapısı,
 • Anahtar kelimeler,
 • Görseller ve görselleri en uygun şekle sokabilme,
 • Sitemap,
 • txt dosyası,
 • Backlinkler,

Benzeri pek çok önemli öğe yer almaktadır. Küçük ölçekli işletmelerde pazarlama çalışmalarının arasına SEO çalışmalarını eklemek isteyen kişiler bu kavramların ne anlama geldiğini öğrenerek, kendilerini arama motorlarında en uygun şekle sokabilme konusunda geliştirmeli ve küçük ölçekli işletmelerde SEO çalışmalarına o şekilde başlamalıdır.

Sosyal Medya Önem Vermek

Küçük işletme fikirleri bulunduktan ve kendiişlerini hayata geçirmeye başladıktan sonra kişilerin yapması gereken konuların arasında sosyal medya çalışmaları yapmak bulunmaktadır. Son yıllarda sosyal medya kullanımları hem dünya çapında hem de ülkemizde oldukça hızlı artış göstermektedir. Bu artışlar sayesinde küçük ölçekli işletmeler belirli müşteri kitlelerine ulaşarak işlerini yükseltebilmektedir.

Bu sebeple küçük işletmeler hedef kitlelerinde bulunan kişileri belirleyip analiz ettikten sonra, hedef kitlelerindeki kişilerin en çok hangi sosyal medya alanlarında ve en çok hangi saatlerde zaman geçirdiklerini belirlemesi gerekmektedir. Sosyal medya alanları belirlendikten sonra hedef kitleye yönelik reklam çalışmaları yapılmasına özen gösterilmelidir.