3D Secure banka veya kredi kartıyla internet üzerinden yapılan alışverişlerin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için geliştirilmiş güvenlik sistemidir. İşletme ve banka arasında yapılan ortak çalışma sonucu 3D Secure ödeme sistemi gerçekleşir.

Güvenli ödeme sistemleriyle E ticaret sitenizde müşterilerinize güven vererek sadık kitleler kazanabilirsiniz. Ödeme sistemlerini daha güvenilir bir hale getiren araçlardan biri olan 3D Secure güvenli alışveriş sistemini inceledik.

3D Secure Sistemi Nedir?

3D Secure, internet ortamında banka kartı ya da kredi kartıyla yapılan ödemelerde, kart sahibinin kart ve bilgi güvenliğini sağlayan ve aynı zamanda meydana gelebilecek bir sahteciliği önleyen bir sistemdir.

3D Secure Nasıl Çalışır?

3D Secure, ödeme işlemini yaparken kişisel bilgiler, adres bilgileri, iletişim bilgileri, kart ve ödeme bilgileri vb. bilgiler girildikten sonra ödeme işleminin gerçekleşmesi için çıkan son aşamadır. Kullanıcı ekranında banka tarafından sunulan özel bir 3D işlem ekranı açılır ve alışveriş yapan kart sahibinin cep telefonuna sms ile onay kodu gönderilir. Onay kodunu verilen süre içinde doğru girildiğinde ödeme işlemi güvenli bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Neden 3D Secure Sistemini Tercih Etmeliyiz?

Her geçen gün online alışverişe olan talep artmaktadır. Güvenli alışveriş sistemi, online alışverişlerin güvenli bir ortamda gerçekleşmesini sağlar. Güvenli alışveriş sisteminin hem kart sahibine hem de e-ticaret sitesine birçok faydası vardır. Öncelikle kart sahiplerinin cep telefonuna gönderilen onay ile alışveriş gerçekleştiği için çalıntı kredi kartıyla yapılmaya çalışılan ödemeleri önler. Aynı zamanda kart bilgilerini de koruma altına alır. Kartınızı ikinci bir şahsın kullanmasına da engel olmuş olur. Yine de 3D Secure şifresi ile ödeme işleminin yapılması sizin inisiyatifinizdedir.

Güvenli alışveriş başvurusunu Nasıl Gerçekleştirebilirim?

3D Secure olmayan siteler bu sistemi kullanmak isterse tanımlatması gerekmektedir. 3D Secure açma özelliği bazı bankalar için opsiyonel bazı bankalar için ise zorunludur.

3D ile işlem yapabilmek için kartınızın bankasına başvuru yaparak 3D Secure kaydı oluşturup şifre almanız gerekir. Bankanız ile iletişime geçerek bu süreci hızlıca çözebilirsiniz. 3D Secure sistemini kapatmak isterseniz de bankanız ile iletişime geçip kapatabilirsiniz.

3D Güvenlik Sisteminin Online Alışveriş Sitelerine Sağladığı Avantajlar

Online alışverişe olan talep pandeminin de etkisiyle arttı. Online alışverişe olan talebi arttıran tüketiciler özellikle 2020’nin ilk 6 ayında temassız ödeme ve kredi kartıyla ödemeyi bu süreçte sıkça tercih etmeye başladı. Bankalararası Kart Merkezi’nin açıkladığı verilere göre; 2020’nin ilk altı ayında toplam 107 milyar TL tutarında internetten online ödeme yapıldı ve 2019’un ilk altı ayına kıyasla yüzde 24’lük bir artış sağlandı. Bu oranlara göre; 2020 yılı sonunda her 4 TL kartlı ödemenin 1 TL’sinin internetten yapılması tahmin ediliyor.

Online alışverişe olan bu yönelmenin sonucunda hem tüketicilerin hem de işletmenin kendini güvenceye alması müşterilerine güvenli bir ödeme sunması artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Müşteriyle işletme arasında güven duygusunu oluşturuyor

Güvenli alışveriş sistemi sayesinde müşteriler de işletmeler de yapılan alışverişte sahteciliğin önüne geçmiş oluyor ve güvenli bir alışveriş sağlanıyor. E-ticaret siteleri de bu yöntem ile alışveriş sırasında müşteriden onay alarak herhangi bir itirazın önüne geçmiş oluyor.

Satın alma oranlarında yükseliş sağlıyor

Müşterilere sağlanan güven ile e-ticaret sitesinden yapılan alışveriş olasılığı artıyor. Böylelikle sepetten geri dönme, ürünü satın almaktan vazgeçme oranları azalıyor. Hem müşteri hem de e-ticaret sitesi için satış alma işlemleri memnuniyetle tamamlanıyor.

Epazarsoft’un Sunduğu Güvenli Ödeme Seçenekleri Sizleri Bekliyor

Bankalara tek tek sanal pos başvurusu yapmak yerine birçok bankanın sanal pos sistemlerinden hızlıca gerçekleştirmek mümkün. Ideasoft’un e-ticaret paketlerini tercih ettiğinizde sanal pos hizmeti sunan tüm bankaların online tahsilat altyapılarına e-ticaret sitenize entegre edebilirsiniz. E-ticaret siteniz üzerinden müşterilerinize temassız ve güvenli alışverişi olanağı sunmak için Epazarsoft E-ticaret paketleri ile zaman kaybetmeden tanışmanızı öneriyoruz.