7 Adımda Hobiler İşe Nasıl Dönüştürülebilir?

Günümüzde pek çok kişinin günlük yaşamlarında veya çalışırken sürdürdükleri hobileri yer almaktadır. Örgü işleri, resim yapmak, heykelcilik, tasarım yapmak ve kitap okumak gibi daha birçok hobi kişilerin yapmaktan hoşlandıkları şeyler arasında bulunmaktadır. Bazı kişiler sadece eğlenerek vakit geçirmek için hobi işleri ile uğraşırken bazı kişilerde hobi olarak yaptıkları bu işleri satarak gelir elde edebilmektedir.

Hobi işleri ile uğraşan bazı kişiler kendi üretmiş oldukları hobi ürünlerinin yanında e-ticaret ile hobi malzemelerinin de satışını yaparak gelir elde etmektedir. Bu durumda işletme ve kişilerin önem vermeleri gereken en önemli unsur başarılı iş planı hazırlayarak bu doğrultuda ilerleyebilmeleridir. İşletmeler ve kişiler ancak bu şekilde başarı elde edebilmektedir.

E-Ticaret Yaparak İnternet Üzerinden Hobi Ürünleri Satışı Yapmak

Hobi işleri ile uğraşmakta olan kişilerin e-ticaret yaparak internet üzerinden hobi ürünlerinin satışını yapmaları mümkün olabilmektedir. genel olarak kişiler ya kendilerine ait e-ticaret sitesi kurarak veya Amazon, Gittigidiyor, Hepsiburada, N11, Trendyol gibi herkes tarafından bilinen e-ticaret pazaryeri alanlarında mağaza açıp kendi işlerini yapmayı isteyebilmektedir.

Kişiler internet üzerinden kendi ürettikleri hizmet ve ürünleri satışa çıkarabilecekleri gibi toptan hobi ürünleri satışı yaparak da gelir elde edebilmektedir. Kişilerin internetten hobi ürünlerini satışa çıkararak bunu bir işe çevirebilmesi için izlemeleri gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

 • Şirket Kuruluşu Yapmak

İnternet üzerinden hobi ürünleri veya toptan hobi malzemeleri satışı yapmak isteyen kişilerin ilk atmaları gereken adım şirket kuruluşu yapmaktır.  Çünkü Türkiye’de internet üzerinden satışı yapılacak olan her hizmet ve ürün için kanunlara göre fatura kesme ve devlete belirli oranlarda vergi ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Hobi ürünleri veya toptan hobi malzemeleri satmayı isteyen kişilerin;

 • Şahıs şirketi,
 • Anonim şirketi,
 • Limited şirket,

Türleri arasından kendilerine en uygun olanı seçerek şirket kuruluşu yapmaları gerekmektedir. Bireylerin şirket kuruluşu yapmadan önce bu şirketlerin özeklikleri hakkında bilgi sahibi olmaları ve hangi şirket türlerinin ne gibi avantajlar sağladığını araştırmaları sonrasında şirket kuruluşu gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 • İş Planı Hazırlamak

İnternetten hobi ürünlerini satarak bunu işe çevirmeyi isteyen kişilerin mutlaka bir iş planı hazırlamaları gerekmektedir. İş planı hazırlamak, hobilerin paraya çevrilmek istenmesinde ne gibi adımlar atılabileceği konusunda daha doğru karar verilebilmesini sağlamaktadır. İş planı hazırlanırken; hobi ürünleri satılırken nasıl hareket edilmesi gerektiği, satış sırasında karşılaşılabilecek zorlukların neler olabileceği, e-ticaret sitesi kurulum süreci, depolama, kargo süreçleri gibi konular hakkında planlamalar yapılması gerekmektedir.

 • Ürünleri Tedarik Etmek

İnternet üzerinden hobi ürünleri satmak için şirket kurulumu ve iş planı yapıldıktan sonra satılacak olan ürünlerin tedarik edilmesi gerekmektedir. bu aşamada e- ticaret yapacak olan kişilerin bazıları stoklu satış yapmayı uygun bulurken, bazıları da stoksuz satış yöntemini tercih etmektedir.

 • E-ticaret Sitesi Kurmak

İnternetten hobi ürünleri satabilmek için işletme ve kişilerin çevrimiçi bir mağazaları olması gerekmektedir. E-ticaret sitesi kurulurken tercih edilecek farklı yöntemler bulunmaktadır.

 • Açık kaynak kodlu yazılımlar,
 • Hazır e-ticaret alt yapıları,
 • E-ticaret sitesi yazdırma yöntemi,

E-ticaret sitesi açılırken tercih edilecek yöntemlerdendir.

 • E-ticaret Sitesi Tasarımlamak

İnternet üzerinden hobi ürünleri satışı yapmak için e-ticaret alt yapılarının alınmasından sonra ürün yükleyerek e-ticaret sitesi tasarımı yapmak gerekmektedir. e-ticaret sitesi tasarımı yapılırken; kurumsal kimliğe uygun, slider ve banner reklamlardan yararlanarak, kurumsal bir sayfa tasarımı olmasına özen göstermek gerekmektedir.

 • E-ticaret Sitesi İçin Anlaşmalar Yapmak

e-ticaret sitesinin tasarım aşaması bitirildikten sonra hobi ürünlerinin satışı için bazı anlaşmalar yapılması gerekmektedir. Bu anlaşmalar kargo ve sanal pos anlaşmaları olarak bilinmektedir.

 • Hizmet ve Ürün Pazarlaması Yapmak

İnternet üzerinden hobi ürünleri satışı yapabilmek için hedef kitleye ulaşılabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle de dijital pazarlama çalışmaları yapılması gerekmektedir. SEO, Google reklamları, affiliate marketing, ınfluencer markting ve sosyal medya gibi dijital pazarlama yöntemleri hedef kitleye ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.