Alan Adı Otoritesi Nedir ve Nasıl Bir Önem Taşır?

Alan adı otoritesi, bir web sitesinin arama motorları üzerindeki gücünü ve performansını belirleyen bir metrik olarak öne çıkartan diğer bir deyişle domain otoritesidir. SEO çalışmaları için oldukça önemlidir. Bu nedenle alan adı otoritesini yükseltecek çalışmalar yapmak, organik olarak arama motorlarından yoğun olarak trafik çekmenize yardımcı olacaktır. Bu konu hakkında daha detayı bilgiyi rehberimiz üzerinden sizlerle paylaştık.

Alan adı otoritesi nedir?

Alan adı otoritesi, bir web sitesinin arama motoru üzerinde nasıl bir performans gösterdiğini ve aynı zamanda arama motorları üzerinde ne kadar etkili olduğunu gösteren metrik bir değerdir. Bu metrik değerler 0 ile 100 arasında hesaplanmaktadır. Metrik değer ne kadar yüksek olursa sitenin otoritesinin de o kadar yüksek olduğunu ifade etmektedir. Türkçe’de AO (alan otoritesi), İngilizce’de ise DA (domain authority) olarak kısaltılmaktadır.

SEO çalışmaları açısından da siteye değer kazandıran bu metrik, rakip analizinde de önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle e-ticaret firmalarının bu skorlarını yükseltmek için çalışmalar yapmaları gerekmektedir. Bu noktada da öncelik olarak bu skoru etkileyen faktörlerin ne olduğunu tam anlamıyla bilmek gerekmektedir.

Alan adı otoritesini etkileyen faktörler nelerdir?

Alan adı otoritesi üzerinde çalışmaya başlamadan önce hangi faktörlerin üzerinde durulması gerektiğini öncelik olarak bilmeniz gerekmektedir. Böylelikle alan adı otoritesi üzerinde çalışırken nelere odaklanmanız gerektiğini daha net bir şekilde öğrenmiş olursunuz. AO skorunu belirleyen faktörler şu şekildedir:

  • Sitenin çektiği organik trafik
  • Sitenin arama motorlarında aranma hacmi
  • Sitenin SEO yapısı ve kalitesi
  • Alan adı yaşı
  • Alınan link sayısı
  • Alınan backlinkler
  • Backlinklerin kalitesi
  • Alınan sitelerin alan adı otorite skoru
  • Sosyal medyadan alınan yönlendirme linkleri
  • Do follow ve no-follow linkler

Sıralanan faktörler AO skorunu doğrudan etkilemektedir. Özellikle farklı sitelerden alınan linkler skorunuzu bir hayli etkilemektedir. Farklı bir siteden backlink aldığınızda, sitenizin içeriğinin değerini göstereceği için AO açısından olumlu olacaktır. Ancak bunun yanında backlink satın almak AO skorunuza da zarar vermekte ve arama motorlarındaki sıralamanızı da olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle rastgele bir siteden backlink satın almanız size bir şey kazandırmayacağı gibi çok şey de kaybettirecektir.

Alan adı otoritesi nasıl yükseltilir?

Web sitenizde SEO çalışmalarının kalitesini arttırmanız gerekmektedir. Sitenizi arama motorlarına uyumlu bir hale getirdiğinizde ve gereken durumlarda bilgileri güncellediğinizde sitenin kalitesi de artacaktır. Bununla birlikte site üzerindeki kullanıcıların deneyimlerini de arttırmanız AO üzerinde çalışırken etkili olacaktır. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmelerini sağlamanız, arama motorları sitenizdeki içeriklerin kaliteli olduğunu algılayacaktır. Bu da sitenin değerini arttıracaktır.

Sitenizin değerli olduğunu göstermenin diğer bir yolu ise sosyal ağlardan aldığınız yönlendirme linkleridir. Burada hem sizin hem de kullanıcıların sizinle ilgili yaptığı paylaşımlar bir hayli önem taşımaktadır. Markanızdan ve sitenizden bahseden kullanıcı sayısı ne kadar fazlaysa sitenizin değeri de bir o kadar fazla olacaktır.

Alan adı otoritesi nasıl bir önem taşır?

Alan adı otoritesi sitenizin güvenilirliği ve arama motorlarındaki değeri açısından büyük bir önem arz etmektedir. Alan adı otoritesi, Google üzerindeki sıralamayı doğrudan etkileyen bir faktör olmasa da skorun yüksek olması site üzerinde doğru çalışmalar yapıp yapmadığınızı gösterecektir. Örneğin, doğru SEO çalışmaları yapmak kullanıcı deneyimini geliştirmek, yönlendirme linklerine yer vermek, site içi link sayısını arttırmak, kaliteli backlinkler almak, sitenin organik trafiğini ve kullanıcıların sitede geçirdiği süreyi arttırmak doğal olarak Google’daki sıralamanıza da olumlu şekilde yansıyacaktır.

Alan adı otoritesi mutlaka ölçülmesi gereken bir metrik olup size yaptığınız SEO çalışmalarının ne kadar verimli olduğunu ve nasıl bir performans sergilediğinizi göstermek için bir veri sunmaktadır. Bu veriyi sunması açısından da oldukça önem taşımaktadır.