Günümüzde blog yazma ve internet sitesi açma fikri her geçen gün daha da yayılmaya devam ediyor. Fakat “çöp blog” oluşturmamak adına, etkili makale yazmak için, blog yazarlarının bilmesi gereken bazı önemli unsurlar bulunmaktadır. Blog oluştururken etkili makale yazmak bloğunuzu geliştirmek adına önemlidir. Blog oluştururken etkili bir biçimde makale hazırlarsanız, sitenizin trafiğini aktif hale getirmenizi sağlarsınız. Blog içerikleri hazırlamak ve doğru bir biçimde makale yazmak için; Blog İçerisinde Etkili Makale Nasıl Yazılır ? Makale nasıl yazılır? Makale yazmak için gerekenler nedir? Etkili makale yazmak için dikkat etmeniz gerekenler ? Blog nasıl yazılır? Blog yazarken nelere dikkat edilmeli? gibi sorularınıza yanıtlarımızı bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Etkili Makale Yazmak Avantaj ve Püf Noktaları Nelerdir ?

  • Web sitenizin trafiği arttıkça, e-ticaret ile uğraşıyorsanız satışınız ve kazancınız da otomatik olarak artar.
  • Etkileşiminiz arttıkça, kazancınız artar ve reklam verme gücünüz olur.
  • Makaleler, web sitelerinin tartışmasız “itici gücü”dür.
  • Makaleler, sizin hakkınızda okuyucuda güven duygusu yaratır.
  • Makalelerinizin bulunduğu sayfalara verilecek kısa yollar/linkler, Google arama motorları gibi yapılacak aramalarda web sitenizin ilk sıralarda yer almasını sağlar. İlk sıralarda yer alan web siteleri her zaman daha fazla ziyaretçi çeker.

Blog Yazarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

E-ticarette blog yazma, web sitenize trafik çekmeniz de etkili olduğu gibi tüketicileri satışa yönlendirmek için de işinizde yarar sağlamaktadır. Etkili bir şekilde blog çalışmaları yaptığınızda, e-ticaret sitenizi de düzenli ve güncel tutmuş olursunuz. Bunlara ek olarak etkili makale yazarak blog oluşturmak, arama motorları üzerinde indekslenen sayfa sayısını da artıracağı için, daha fazla ve daha farklı arama sonuçlarında da web sitenizin kullanıcıların önüne çıkma ihtimalini artırarak, internet üzerindeki görünürlüğünüzü de artıracaktır. Blog içerikleri hazırlamak ve doğru bir biçimde makale yazmak için dikkat etmeniz gereken unsurları yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Ayrıca detaylı bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz; Blog Yazılarının Faydaları

E-ticarette Ne Tür Blog İçerikleri Yazılabilir ?

E-ticarette kullanılabilecek birçok farklı blog fikri bulunmaktadır. Ürün tanıtımları, sektörel gelişmeler, röportajlar, ürün kullanım rehberleri, kullanıcı deneyimleri gibi birçok konu üzerine blog yazısı hazırlanabilir.

Ayrıca detaylı bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz; E-ticaret Sitelerinde Blog Kullanımının Önemi
 ve Blog Yönetimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğru Blog Fotoğrafları Nasıl Kullanılır?

Görsellik her mecrada önemlidir ve makalenin daha çok okunması konusunda etkilidir. Blog fotoğrafları ve resimleri yazının daha ilgi çekici olmasını sağlarken, ayrıca yazı içeriğinin kalitesini artırmanızı sağlar. Sayfa başlığının hemen altında görseller kullanmalı aynı zamanda yazı içerisinde de ara başlıklarda görseller kullanmak, grafiklerle bazı verileri sunmak yazının kalitesini artırmanızı sağlamaktadır.

1- Makale Yazmak İçin Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

Blog yazmanın önemli bir detayı da doğru anahtar kelimeleri oluşturmaktır. Blog yazma sürecindeki ilk adımınız yazacağınız makale içerisinde geçecek anahtar kelimeleri seçmek ve araştırmak ile başlamalı. Marka, ürün, sektör ve hizmetlerinizle ilgili uygun olabilecek tüm anahtar kelimeleri çıkartarak, blog fikirleri oluşturmaya başlayabilirsiniz.

2- Hedef Anahtar Kelimenizi Başlıkta Kullanmak

Başlığınızın SEO değeri olması ve arama sorgularında içeriklerin ön plana çıkması için, makale konusunda seçtiğiniz hedef anahtar kelime ve kelime grubunu yazınızın ana başlığında da kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer SEO hakkında yardım almak isterseniz şu yazımıza göz atabilirsiniz;
Google Seo Nedir?

3- Long Tail Anahtar Kelimeler Kullanmak

Long tail keywords belirgin ve genellikle daha uzun anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeler, nispeten daha düşük aranma hacmi ve rekabet düzeylerine sahiptir. Bundan dolayı bu kelimeler yüksek bir dönüşüm değerine sahip olur.

Aranma hacmi düşük olsa da Long Tail anahtar kelimeler, arama motoruna yazarken araştırmacı ve özellikle satın alma sürecine girmiş olan tüketicilerin daha çok ilgisini çeker. Bu sebeple de jenerik ve trafik amaçlı yazıların yanı sıra uzun vadede de trafik getirecek Long Tail kelime gruplarına ağırlık vermelisiniz.

4- Benzer ve Alakalı Anahtar Kelimeler Kullanmak

Seçtiğiniz anahtar kelimelere benzer ve alakalı olabilecek kelime gruplarını da araştırmalısınız. Bu kelimeler ulaşmak istediğiniz hedef kitleler tarafından araştırılacağı için hem yeni içerik fikri çıkartmış olursunuz hem de bu kelime gruplarını kullanarak bu kitlelere de ulaşabilirsiniz.

5- İlgi Çekici Başlıklar Yazmak

Blog yazmak, sadece SEO ve trafik çekme amacıyla yapıldığında kullanıcıların dikkatini çekmekte zorluk çıkartabilir. Makale başlıkları ilgi çekici ve okunabilir olmalı. Makale başlıkları yazarken sadece anahtar kelime odaklı değil, kullanıcıların ilgisini çekecek, okurken akıştaki konuyla bağlantılı olacak başlıklar oluşturmanız gereklidir.

6- Ana ve Alt Başlıkları Doğru Kullanmak

Web siteleri üzerinde farklı başlık etiketleri bulunmaktadır. Ana sayfa başlığı “h1” etiketi ile belirtilir. Sayfa içerisinde bir tane h1 etiketi kullanmanız gerekir ki bu da sayfanızın ana başlığıdır. Yazı içerisinde alt başlıklar eklediğinizde ise ”h2, h3, h4, h5 ya da h6” etiketlerini kullanarak, okuyucunun gözüne hitap etmelisiniz. Yazınızı alt başlıklarla süslemek ve okunmasını kolaylaştırmak makalenizi daha fazla okunmasını sağlayacaktır.

7- Meta Açıklaması Yapmak

Sayfanızda ele aldığınız konuları meta açıklamasına kısa bir şekilde yazmak, kullanıcıları sayfanıza daha çok çekecektir. Google, kullanıcıların yaptıkları arama sorgularına göre, sayfa içeriğinde belli bir bölümü meta açıklaması olarak ön gösterim yapsa da, sayfanızın doğru bir şekilde indekslenmesini sağlamak için kendi meta açıklamalarınızı yazmanız oldukça önemlidir.

8- Anahtar Kelimeleri Meta Açıklamasında Geçirmek

Anahtar kelimelerini meta açıklamalarınızda kullanmak daha çok hedef kitleye ulaşmanız için önemlidir. Makale içerisinde ele aldığınız konuları meta açıklamasında geçirerek, sayfa içeriğinin ne ile ilgili olduğunu arama motorlarına da doğru şekilde yansıtmış olursunuz. Böylelikle sayfanızdan bilgi alacak kişiler, hangi konuların ele alındığını sayfanıza girmeden görecektir.

9- Anahtar Kelimeleri Makale İçinde Doğru Kullanmak

Google son 4-5 yıldır, sayfa üzerinde anahtar kelime yığını yapmaya izin vermiyor ve bunu Black Hat SEO olarak değerlendiriyor. Bu sebeple de kelime öbeklerini makale içerisine doğal bir şekilde ekleyerek, anlamlı cümleler içerisinde kullanmanız önemli. Anahtar kelimeleri art arda kullanmak yazıyı sıkıcı hale getirecektir. Anahtar kelime öbeklerini çok fazla kullandığınızda sayfanızın değeri düşebilir; eğer çok fazla bu tür yazı yazarsanız da sayfanız kara listeye girebilmektedir.

10- Makale İçinde Görsel veya Video Kullanmak

Blog yazma, sadece metin yazmak demek değildir. Gereken durumlarda makalenizde görseller kullanarak yazılarınızı detaylandırmanız ve ilgi çekici hale getirmeniz önemlidir. Tek bir fotoğraf, birkaç paragraflık metinde vereceğiniz bilgiyi verebilir. Kullanıcıların sayfanızı okuduğu sırada sadece yazı görmesi sıkıcı hale getirdiği gibi makalenin okunabilirliğini de azaltır. Yazınızda görsel ve video kullanmak okuyucuları sayfada daha fazla tutmak için önemlidir. Tabii ki bu görsel ve videoların da yazının konusu ile ilgili olması gerektiğini de hatırlatalım.

11- Görsellerde de Anahtar Kelimeleri Kullanmak

Blog yazma işleminin yanı sıra blog için kullandığınız görsellerin de indekslenmesini sağlamak için, görsellerinize yazı ile ilgili anahtar kelimelerin isimlerini eklemeniz ve alt etiketlerde bu anahtar kelimeleri kullanmanız gerekmektedir. Hem sayfanın etkileşimini artırmak hem de arama motorlarında, görsellerde ve normal web sitesi görünümünde ilgili anahtar kelime yazıldığında sayfada çıkmanızı sağlayacaktır.

12- Sayfa İçi Linklemeler Yapmak

Sayfa içi yönlendirme linklemeleri ile yazınızı hem zenginleştirir hem de mevcut web siteniz üzerindeki diğer sayfalara da yönlendirme yaparak, yazdığınız konu ile bağlantılı içeriklerinize kolaylıkla ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret siteniz bulunuyorsa ilgili ürünleriniz için kullanıcıları satın alma sayfalarına yönlendirebilirsiniz.

13- Sayfa Dışı Linklemeler Yapmak

Blog yazma işleminde sayfa içi linklemeler önemli olduğu gibi başka sitelere verilen yönlendirme linkleri de önemli olmaktadır. Blog içeriğinizde referans vereceğiniz noktalar olduğunda kaynak göstermeniz yazınızın değerini artırır.

14- Madde ve Listelerden Yararlanmak

Blog yazılarının daha rahat okunmasını sağlamak için ve yazı içerisindeki madde halinde yazılacak bilgileri cümle içerisinde virgülle ayırarak yan yana yazmak yerine, alt alta madde halinde yazarsanız hem rahat okunabilir olur, hem de açıklamak istediğiniz konuyu madde ve listelerden yararlanarak daha düzenli şekilde okuyucuya sunmuş olursunuz..

15- Blog İçi Makale Planı Hazırlamak

Blog yazılarınız için önceden bir plan hazırlamanız hem işinizde ki karışıklığı ortadan kaldırır, hem de uzun vadede yazılarınızı hazırlamanızı ve hangi konular üzerinde içerikler oluşturmanız gerektiğini görmenizi sağlar. Bu plan dahilinde haftalık ve aylık olarak kaç içerik oluşturabileceğinizi de hazırlayarak konuları plan içerisinde ön görerek içeriklerinizi belirleyebilirsiniz.

16- Makale Yazılarında Süreklilik Sağlamak

Blog yazma, belli aralıklarla ve rastgele yapılması gereken bir çalışma değildir. Bu sebeple de yazı planınızın olması ve düzenli olarak yazı yazmanız önemlidir. Belli bir rutininizin olması ve makale içeriklerinizi bu doğrultuda yazmanız, yazılarınızın ve web sitenizin daha iyi indekslenmesini sağlar. Sürekliliği sağlamadığınız zaman içerik pazarlama çalışmalarınızdan dilediğiniz geri dönüşleri alamayabilirsiniz.

17- Yazıları Kategorilere Ayırmak

Blog içerisinde kategoriler oluşturmanız okuyucuların aradıklarını daha rahat bulmalarını sağlamaktadır. Makale içerisinde farklı kategoriler oluşturmak hem sayfa içerisinde asıl aranan konuya hemen ulaşmayı sağlar, hem de farklı konularda ki içeriklerinize farklı kitlelerinde ulaşması için olanak sağlamaktadır.

18- Makale Öncesi Rakip Araştırması Yapmak

Rakip firmaların da ne tür blog çalışmalarını yaptığını araştırarak, onların değinmediği konuları bulabilir; iyi yaptıkları çalışmalara da göz atarak yazınızda nelere dikkat edip, hangi konulardan bahsetmeniz gerektiği gibi kendi stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

19- Makale İçinde Kısa Paragraflar Yazmak

İnternet üzerinde yazım kuralları kitap, dergi ve gazetelere göre biraz daha değişmektedir. Bunun sebebi ise okuyucular ekran başında yazıları okurken, dikkatleri daha fazla dağılabilir ve ulaşmak istediği bilgiye daha hızlı şekilde ulaşmak için makaleyi atlayarak okuyabilir. Uzun paragraflar yazdığınızda, okuyucular için bu yazı çok uzun hissiyatı oluşacağı için kısa paragraflar yazmanız, yazılarınızın okunma oranını da artırır.

20- Hedef Kitlenizin Anlayabileceği Bir Dil Kullanmak

Blog yazma sürecinde kullanacağınız dil okuyucular için bir hayli önemlidir. Karmaşık, devrik ve jargon kullanılan bir dil yerine kolay anlaşılabilir ve kaliteli bir dil kullanmanız da yazılarınızın daha rahat okunmasını sağlar. Ne kadar akıcı bir dil ile makale yazarsanız, o kadar çok okuyucuya hitap edebilirsiniz.

21- Gramer Kurallarına Dikkat Etmek

Gramer kurallarına uymanız ve yazılarınızda bunları uygulamanız gerekmektedir. Gramer ve yazım hataları yazının akışını bozacağı gibi okuyucuları da rahatsız edecektir. Yazınızda hem kelimelerin doğru yazılması, hem de cümle akışı bozulmadan makaleyi yazmak önemlidir. Aynı zamanda yazının özensiz olduğu hissi de uyandıracağı için gramer kuralları temel olarak dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. Özensiz bir yazınız olursa, okuması zor olacağı gibi yazının kalitesini de düşürür.