Blog Kurma Sürecinde Bilinmesi Gereken Noktalar

Blog kurma, e-ticaret sitelerinin içerik pazarlama çalışmalarında özellikle üzerinde durması gereken konularından biri olarak öne çıkmaktadır. Uzun vadede hem e-ticaret sitesine SEO değeri katmak hem de kullanıcılardan etkileşim ve geri dönüşüm sağlamak için bir blogun, doğru stratejiyle hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu nedenle blog kurma sürecinde doğru stratejilerin uygulanarak doğru adımların atılması gerekir.

Blog Kurarken Özellikle Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Blog yazılarına başlamadan önce fikirlerinizi oluşturmaya başlayın

İlk adımdan önce blog yazılarınızla ilgili fikirlerinizi bir araya getirmeniz gerekir. Öncelikle hangi içerikler üzerine yoğunlaşacağınızı belirlemeniz bir içerik planı oluşturma sürecinde işinize çok yarayacaktır. Belli bir içerik planı ve iş planı oluşturmadan blog kurmak neredeyse imkânsızdır. Maalesef plansız hareket etmek size düzen ve devamlılık sağlamayacaktır.

Blog hedeflerinizi belirleyin

Blog kurmaya başlarken atılacak ilk adım hedeflerinizi belirlemek olmalıdır. Blog yazıları ile ne gibi kazanımlar elde etmek istediğinizi belirleyerek alternatif içerik konuları da belirleyebilirsiniz. Ürün tanıtımları yapmak, ürün özelliklerinden bahsetmek, rehber içerikleri hazırlamak, tamamen SEO odaklı gitmek, SSS bölümüyle ilgili içerikler yazmak gibi farklı birçok hedef ortaya koyabilirsiniz. İlk başlarda sadece bir ana hedef üzerine de odaklanabilir, daha sonrasında tek bir hedefe bağlı kalmadan birden fazla hedefi bir arada kullanabilirsiniz.

Blog içerik planınızı hazırlayın

Blog kurma sürecinde, hedeflerinizi belirledikten sonra içerik fikirlerinizi yazarken içerik planınızı da yavaş yavaş oturtmaya başlamanız önemlidir. İçerik planlaması yaparken belirlediğiniz alternatif içerik konularını kategorize etmeye başlayabilirsiniz. Farklı kategoriler oluşturmanız farklı zaman aralıklarında farklı kategorilerde içerikler oluşturmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda farklı kategorilerde içerikler oluşturmanız hem farklı SEO çalışmaları yapmanıza hem de farklı birçok kitleye ulaşmanıza neden olacaktır.

Blog yazısı yazmanın bir mesai gerektireceğini unutmayın

Blog kurmak dışarından basit gibi görünse de kaliteli blog içerikleri oluşturmak, ilgi çekebilmek, belli bir sürekliliği sağlamak oldukça vakit alan bir süreçtir. Blog yazarken konuları araştırmak, belli bir yapı oluşturmak belli bir mesai gerektirecektir. Bu nedenle iş planlamanızı yaparken her blog yazısı için belli bir vakit ayırmanız gerektiğini unutmayın.

Anahtar kelimeler oluşturun

Blog kurma sürecinde ilk odağınız SEO odaklı içerikler yazmak olmasa da organik olarak trafik çekmek için her blog yazınızın arama motorlarına uyumlu bir şekilde yazılması oldukça önemlidir.

Anahtar kelimelerin bir diğer artısı ise anahtar kelime araştırması yapmanız, yeni blog yazıları oluştururken yeni fikir sahibi olmanızı sağlar. Hem blog yazılarınızın Google’daki arama sorgularına yanıt verebilmesi için hem de SEO odaklı içerikler yazabilmeniz için anahtar kelimeler bir hayli önemlidir.

Haftalık veya aylık içerik üretme kapasitenize göre yayınlayacağınız içerik sayısını belirleyin

Blog yazma sürecinde blog yazılarında devamlılığı ve düzeni sağlamak oldukça önemlidir. Bu nedenle başlangıçta elinizdeki iş gücüne ve içerik konu sayısına göre haftalık ve aylık olarak bir içerik adedi belirlemeniz gerekmektedir.

Birçok firma başlangıçta hergün içerik girmeye çalışır, ancak belli bir süre iş gücünün fazlalığı ya da yeni içerik üretememe bu devamlılığı ve düzeni bozmaktadır. Belli bir süre sonrada hiç içerik yayınlanmamaya başlamaktadır. Bu da blogtan beklenen performansın alınamamasına neden olur. Bu sonuçla karşılaşmamak için başlangıçta içerik sayısını düşük tutmak, sonrasında iş planlamasına ve içerik üretebilme kapasitesine göre içerik sayısını arttırmanız daha doğru olacaktır.

Hedef kitle araştırmasında bulunun

Hedef kitle her e-ticaret firmasının pazarlamasının bel kemiğidir. Yapılan çalışmaların doğru performansı sağlayıp doğru sonuçlar verebilmesi için doğru hedef kitleye ulaşması gerekir. Doğru hedef kitle için de kitlenizi iyi tanımanız ve kendinizi onlara iyi tanıtmanız gerekmektedir.

Bu süreçte her bir sürece hitap edebilecek içerikler üretmeniz ve farklı kitlelere farklı şekillerde ulaşmanız gerekmektedir. Çünkü tüketiciler farklı satın alma süreçlerinden geçmektedirler. Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını anlamanız içerik stratejinizi de etkileyerek blog kapsamını da genişletecektir. Böylelikle ulaşmak istediğiniz hedef kitleye ulaşabilirsiniz.