Canlı Yayın Nasıl Yapılmaktadır?

Instagram, Facebook, Twitch veya Youtube benzeri sosyal medya alanları, canlı yayın yapmayı isteyenlerin en fazla kullanmayı tercih ettikleri sosyal medya alanlarıdır. Bu alanlar üzerinden canlı yayın yaparak bazı markalar hedef kitlelerinde yer alan kişilere güven vermeyi amaçlarken bazı kimselerde canlı yayın ile gelir elde edebilmeyi amaçlamaktadır.

Canlı yayınlar genel olarak gelir elde edebilmek amacıyla yapılmakta olan etkinliklerdir. bu etkinlikler yapılırken markaların ve kişilerin profesyonel biçimde hareket etmeleri gerekmektedir. profesyonel hareket edilmeden yapılan canlı yayınlar sırasında oluşabilecek hatalar yapılan yayının kalitesini etkileyerek verimi de azaltabilmektedir.

Canlı Yayın Ne Demektir?

Canlı yayın, markaların veya kişilerin takipçileriyle eşzamanlı görüşebilmelerini sağlayan etkinliklere verilmekte olan addır. Canlı yayın açabilmek için genel olarak tablet veya telefon gibi akıllı cihazlar kullanılmakta olup canlı yayınlar kişiler tarafından belirli sosyal medya alanları üzerinden yapılmaktadır.

Canlı Yayın Yapmanın Ne Gibi Avantajları ve Dezavantajları Bulunmaktadır?

Canlı yayın yapmak markaların ve kişilerin bazı avantajlardan yararlanabilmelerini sağlamaktadır. Canlı yayın yapmanın markalara ve kişilere sağlamış olduğu avantajlardan bazıları şunlardır;

 • Canlı yayınlar genel olarak kişilerin takipçileri tarafından izlenmektedir.
 • Takipçilerin size olan güvenlerinin artmasını sağlayabilmektedir.
 • Canlı yayınlar aynı anda değişik alanlar üzerinden kurgulanabilmektedir.
 • Genel olarak canlı yayın yapmakta olan markalar profesyonel olan etkinliklerini canlı yayınlar üzerinden gerçekleştirebilme imkanına sahiptir.
 • Kişiler yapmış oldukları canlı yayınlardan gelir elde edebilmektedir.
 • Canlı yayın satışları ile e-ticaret firmaları yayınlar üzerinden hizmet ve ürün satımı gerçekleştirebilmektedir.

Bunlar canlı yayın yapmanın avantajlarından bazılarıdır. Ancak canlı yayın yapmanın avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da yer almaktadır. bu dezavantajlardan bazıları;

 • Canlı yayın programları sırasında yaşanmakta olan problemler yayın akışının kesilebilmesine sebep olabilmektedir.
 • Canlı yayın, etkileşimli yayın türleri arasında yer aldığından canlı yayın akışlarını bozmak için uğraşan kişiler olabilmektedir.
 • Canlı yayın sırasındaki gerçekleşen bağlantı problemleri yayın kalitesinin düşmesine sebep olabilmektedir.
 • Canlı yayınlar sırasında profesyonel araç kullanımına dikkat edilmediği zaman yayından alınacak olan verim azalabilmektedir.

Bu dezavantajlar canlı yayın yapmakta olan kişilerin karşılaşacakları problemler arasında bulunmaktadır. Canlı yayın yapmak isteyen kişilerin bu avantajlar ve dezavantajları göz önünde bulundurarak canlı yayın yapacak oldukları ekipmanlarını en doğru biçimde seçmeleri gerekmektedir.

Hangi Alanlarda Canlı Yayın Yapılabilmektedir?

Canlı yayın yapmak istemekte olan kişiler belirli bazı sosyal medya alanları üzerinden yayın açarak takipçileriyle etkileşimde bulunabilmektedir.

 • Instagram,
 • Youtube,
 • Twitch,
 • Facebook,

Gibi sosyal medya alanları canlı yayın açmak isteyen kişilerin tercih edebilecek oldukları başlıca alanlardır. Bu alanlarda yayın açabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Youtube Canlı Yayın Yapabilme Şartları

Kişiler eğer Youtube’da canlı yayın yapmak isterlerse kendilerine ait olan Youtube kanallarının son 90 gün içinde kısıtlama almamış olması ve canlı yayın özelliğinin aktif edilebilmesi için kanalın doğrulanmasının yapılması gerekmektedir.

Instagram’da Canlı Yayın Açabilme Şartları

Canlı yayın yapılabilen bir başka sosyal medya alanı da Instagram’dır. Ancak Instagram’da canlı yayın yapmak için gerekli olan herhangi bir şart bulunmamaktadır. İşletmeler ve kişiler Instagram’ın hikayeler bölümünden canlı yayın yapabilmektedir.

Facebook’ta Canlı Yayın Açabilme Şartları

Facebook, Mark Zuckerberg’in 2014 senesinde hayata geçirmiş olduğu bir sosyal medya alanıdır. Aynen Instagram’da olduğu gibi Facebook’ta da canlı yayın açılabilmesi için bir şart bulunmamaktadır. İsteyen herkes Facebook’ta canlı yayın yapabilme imkanına sahiptir.

Twitch Canlı Yayın Yapabilme Şartları

Twitch’te canlı yayın yapılabilmesi için kişilerin ilk önce Twitch hesabı oluşturması ve canlı yayın yapmak isteyen kişilerin Twitch hizmet koşullarını ve topluluk ilkelerini onaylamaları gerekmektedir. bu koşullar yerine getirilmediği taktirde Twitch üzerinden canlı yayın yapılamamaktadır.

Canlı Yayın Yaparken Hangi Programlar Kullanılır?

Canlı yayın yapmak istemekte olan işletmelerin ve kişilerin bazı programlar kullanarak canlı yayın yapabilmeleri mümkün olabilmektedir. bu programlar;

 • Stream Yeard,
 • Stream Labs,