Dijital Pazarlama Ajansı ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

E-ticaret sitesi yönetirken pazarlama çalışmalarınızı kendi başınıza yapıyorsanız, hem işi doğru yönetemeyebilir hem de profesyonel çalışmalar yapamayabilirsiniz. Bu çalışmaları etkili ve profesyonel bir şekilde yürütebilmek için ya şirket içerisinde ekip oluşturmanız ya da bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmanız ve e-ticaret paketleri gerekecektir. Dijital pazarlama ajansı ile çalışmaya karar verdiğinizde, pazarlama tarafındaki çalışmalarınızın verimini arttırırken bu işleri daha profesyonel olarak da yürütebilmeniz mümkündür. Bu süreçte bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmayı düşünüyorsanız bazı bilmeniz gereken önemli detaylar bulunuyor.

Dijital pazarlama ajansı ile çalışmanızı gerektirecek temel nedenler

Bir pazarlama ajansıyla çalışmayı düşünüyorsunuz ama neden böyle bir hizmete ihtiyaç duyduğunuzu bilmiyorsanız bunu belirlemeniz de fayda vardır. Pazarlama çalışmalarını tek başınıza yapamıyor oluşunuz, pazarlama çalışmalarından daha fazla verim almak isteyişiniz ya da bu çalışmaların dinamiklerine hakim olmamak gibi belirleyici sebepleriniz olabilir.

Bu hizmete neden ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz görüştüğünüz ajanslara ihtiyaçlarınızı daha iyi ifade etmenize neden olacaktır. Böylelikle çalışmalarınızda daha doğru stratejiler oluşturacaksınız.

Size sunacakları hizmetler hakkında bilgi alın

Ajansla görüşme yaparken size sunacağı hizmetleri öğrenmeniz ve bu süreçte sizin için doğru pazarlama stratejileri olup olmadığını sormanız pazarlama planınızın verimliliği için bir hayli önemlidir.

Dijital pazarlama alanında içerik, e-posta, sosyal medya pazarlama çalışmalarının yanında online reklam yönetimi, video ve fotoğraf çekimi, SEO çalışmaları gibi birçok hizmet de devreye girmektedir. Tüm çalışmalardan yararlanmak size kapsamlı bir dijital pazarlama stratejisi sunacak olsa da bütçenizi ciddi şekilde aşabilir. Ek olarak da ajansların tümü bu hizmetleri size de sağlamayabilir.

Size özel stratejiler düzenleyip düzenlemeyeceklerini sorun

Sektörel anlamda temel çalışmalar yapılmaktadır ve bu çalışmalar standart hale gelmiştir. Ancak çalışmalardan verim elde edebilmek için markanın ihtiyacına yönelik özel çözümler üretmek gereklidir. Bu nedenle de ajansla görüşürken öğrenmeniz gereken konulardan biri de ajansın size özel bir strateji geliştirip geliştirmeyeceği olacaktır. Size özel strateji geliştirecek bir ajansla çalışmanız standart bir hizmet almamanıza ve yatırım getirinizi arttırmanıza fayda sağlayacaktır.

Raporlamaları nasıl yapacaklarını sorun

Dijital pazarlama ajansı ile çalışırken raporlamaların nasıl ve ne sıklıkla yapılacağı çok önemlidir. Dijital pazarlama çalışmalarının tümü ölçümlenebilir ve takip edilebilir olduğu için bu çalışmaların geri dönüşümleri de analiz edilebilir. Elde edilen veriler doğrultusunda da yapılan çalışmaların performansları analiz edilebilir.

Ajansa hangi metriklerin takibinin yapılacağını ve bu metriklerin nasıl analiz edilerek ne sıklıkla raporlanacağını sormanız da önemlidir. Bu çalışmaların raporlarının aylık veya çeyreklik dönemlerde sunulması gereklidir. Raporlamaların sunulmaması halinde yatırım getirisini takip edemeyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Ne kadar süre içinde sonuçlar almaya başlayacağınızı öğrenin

Dijital pazarlama ajansı ile görüşmelerinizde, sizin için yapılacak olan çalışmaların ne kadar süre içinde sonuç vermeye başlayacağınızı öğrenmelisiniz. Her çalışmanın farklı firmalar için farklı sonuçlar ve farklı zaman aralıkları oluşturduğunun bilmelisiniz. Örneğin reklam çalışmaları hızlı sonuçlar verirken marka bilinirliğini arttıracak içerik ve SEO çalışmalar için daha uzun süreye ihtiyaç vardır.

Ajansla gizlilik sözleşmesi yapın

Dijital pazarlama ajansı ile çalışmaya başladığınızda yapmanız gerekenlerden biri de gizlilik sözleşmesidir. Gizlilik sözleşmesi, ajans ile yaptığınız çalışmaların sadece projede yer alan kişiler tarafınca bilinmesini sağlayacaktır. Pazarlama çalışmalarınızın sonucunda da ajans size ne kadar trafik yönlendirdiğini, satışlara etkilerini ve geri dönüşüm oranlarını görebilmektedir. Bu bilgilerin gizliliğini sağlamak adına gizlilik sözleşmesi yaparak hem sizin hem de ajansın güvenilirliğini koruyabilirsiniz.

Ajansın hangi firmalarla çalıştığını öğrenin

Ajansın referanslarının olması e-ticaret için, sektörde iyi işler yaptıklarını göstereceği gibi ajansın büyüklüğünü anlamanız konusunda size yardımcı olacaktır. Özellikle de markanızın da içinde bulunduğu sektörde referanslarının olması iyi olacaktır. Çünkü içinde bulundukları sektöre hakim olmaları markanız için daha doğru stratejiler geliştirmelerine yararlı olacaktır.