Domain seçimi yapmak ve domain satın almak, yeni bir e-ticaret sitesi kurarken öncelik vermeniz gereken çalışmalar arasında yer alıyor. Bununla birlikte şirket ismi bulmak da öncelik verilmesi gereken konular arasında. Şirket isminizi bulurken, bu ismi alan adı olarak kullanacağınız için alan adının başka bir kullanıcı tarafından alınmamış ve kullanılabilir olması gerekiyor. O yüzden bazı detaylara takılabilirsiniz. Bu süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızda ele alacağız.

Özellikle .com uzantısını satın almaya çalışın

İnternet kullanıcıları, .com uzantısına çok alışıktır. Bu nedenle bir markanın web sitesini ziyaret edeceklerinde onu .com uzantısıyla aramayı tercih ederler. Bu durumda .com uzantılı seçenekler üzerinde durmanız kullanıcı açısından daha avantajlı olacaktır.

Yasal olarak haklarını satın alabileceğiniz bir isim tercih edin

E-ticaret e yeni başlayan işletmeler genellikle isim tescil etmekle uğraşmasalar da markalaşma sürecine girdiklerinde haklarını korumak için ismini tescil ettirmeleri gerekir. Domain satın alma sürecinde de yasal olarak haklarını alabileceğiniz bir ismi tercih etmeniz markanızı tescil ettirirken işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Yasal olarak satın alamayacağınız ya da isim tescilinde sorun yaratacak isim tercihlerinde bulunmamanız sizin için doğru bir yaklaşım olacaktır.

Yazımı kolay ve kolay hatırlanabilecek bir isim seçimi yapın

Sitenizi ziyaret etmek isteyen kullanıcıların size kolay ulaşabilmeleri için marka isminizin kolay yazılabilen ve kolay hatırlanabilir olması çok önemlidir. Yazımı zor olan, birbirini takip eden karakterlere sahip, karmaşık isimler kullanıcıların hatırlamamalarına neden olmaktadır. Yazımı ve akılda kalıcılığı domain alma sürecinde üzerinde durulması gereken özelliklerden biridir.

İsminizin yanlış yazılabileceği alternatiflerini de satın alın

İnternet kullanıcıları, web sitesi araması yaparken e-ticaret sitesi adını yanlış veya eksik yazabilirler. Yanlış yazımlar nedeniyle müşteri kaçırmanın önüne geçebilmek için, sıklıkla yanlış yazılabilecek ya da farklı bir isimle karıştırılabilecek alan adı alternatiflerini de satın almalısınız ve asıl web sitesine yönlendirme yapmalısınız. Aynı zamanda .com uzantının haricinde .net, .co gibi tercih edilen uzantıları da satın almanız farklı birinin bu adresleri satın alıp sizden müşteri çalmasını engelleyecektir. Tüm bu alternatifler ve yönlendirmeler ile kullanıcıların hatalı yazımlarında bile asıl siteye yönlendirilmesini sağlayacaktır.

Alan adı satın alınmışsa hemen yeni alternatifler türetin

Günümüzde milyonlarca web sitesi bulunduğu için yeni bir isim bulma, bu ismin alan adını oluşturma ve sosyal medya hesaplarında kullanılmamış olması bir hayli zorlaştı. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda moralinizi bozmadan farklı alternatiflere yönelmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. İsim bulma sürecinde hoşunuza giden birden fazla isim türetmeniz tek bir isme bağlı kalmamanıza yardımcı olacaktır.

Alan adı transferini kilitlemeyi unutmayın

Domain satın alma sürecinde alan adını kaydetme işleminden sonra yönetici paneliniz üzerinden alan adınızın transfer özelliğini de kilitleyin. Transfer özelliğinin kilitlenmemiş olması, alan adınızın çalınma ihtimalini doğurur. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına alan adı transferini kilitlemeyi unutmamalısınız.

Önceden kullanılmış domainlere dikkat edin

Domain alma sürecinde, seçmiş olduğunuz alan adı daha önceden kullanılmış ve şuan satışta olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bu alan adını iyice araştırmalısınız. Çünkü geçmişte bu alan adı altında yapılan çalışmalar, sizin şuan yapacağınız çalışmalarla çakışabilir. Tercih ettiğiniz alan adı geçmişte kara listeye alınmış, farklı sitelerden bu siteye yönlendirme linkleri verilmiş olabilir. Alan adının geçmişiyle ilgili verilere ulaşmak için bazı siteler aracılığıyla veri soruşturması yapabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarına da bir göz atın

Tüm pazarlama çalışmalarında aynı marka ismini kullanmanız markalaşma sürecinde işinizi kolaylaştıracaktır. Farklı isim seçimlerinde bulunmanız e-ticaret paketleri kullanıcıların size ulaşmasını bir hayli zorlaştıracaktır. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızın da alan adınızla aynı olmasına özen göstermelisiniz. Sosyal medya hesaplarında aramalar yaparak daha önce başka bir kullanıcı tarafından alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz.