İnternet, dünya çapında bir kablo ağının aracılığı ile birbirine bağlanmakta olan dev bilgisayar ağına verilen addır. Domain ise, kişilerin web sitenizi ziyaret edebilmeleri amacı ile tarayıcı URL çubuğuna yazmış oldukları web sitenize ait olan adrestir.

Domain adresinin kişilere özel bir adres olması gerekmektedir. Alan adlarının ne zaman sona ereceğini, ne zaman kaydedilmiş olduğunu,  kime ait olduklarının sorgulanması gibi bilgilere who is sorgulama denmektedir.

Domain Ne Demektir?

Domain kelimesinin Türkçedeki karşılığı alan adı demektir. İnternet kullananların web sitelerini ziyaret edebilmek için tarayıcı URL çubuklarına yazdıkları web sitesi adresidir.  Ve bu adresler kişilere özeldir.  Bu ağda yer alan her bir bilgisayar bir diğeri ile iletişim kurabilmektedir. Bunları tanımlayabilmek için de her bir bilgisayara birer IP adresi atanmaktadır. Web sitesi ziyaret edilmek istendiği zaman, uzun sayı dizileri girilmesine gerek duyulmamaktadır.  Tarayıcınıza ait arama çubuğuna hatırlanması oldukça kolay olan bir alan adı yazıp ziyaret edebilmek mümkündür. Bu nedenle Domain internet dünyasını daha kolay ve ulaşılabilir bir hale getirmektedir.

Domain Nasıl Çalışmaktadır?

Web tarayıcısına bir alanın ismi girildiğinde, öncelikle DNS yani alan adı sistemini oluşturmakta olan dünya çapında bir sunucu ağına istek gönderilmektedir. Sunucular sonrasında etki alanları ile alakalı isim sunucularına arayarak isteği bu isim sunucularına iletmektedir. Ad sunucuları ise, barındırma şirketleriniz tarafınca yönetilmekte olan bilgisayarlardır. Barındırma şirketi, isteğinizi web sitenizin bulunmakta olduğu bilgisayara iletmektedir. Bu bilgisayara ise web sunucusu adı verilmektedir.  Web sunucuları web sayfalarını ve onlarla ilişkili bulunan bilgi parçalarını getirmektedir. En son olarak da verileri tarayıcıya geri göndermektedir.

Domain Name Server Ne Demektir?

Domain Name Server, teknolojisi internetin temellerini meydana getirmektedir. İnternetteki yani Network’teki bütün ağ cihazları birbirleri ile IP adresleri üzerinden konuşmalarını gerçekleştirmektedir. Dünya genelinde internet sayfası bulunan bütün sistemlerin birer IP adresleri bulunmaktadır. İnternetin Domain Name Server sistemi, numaralar ve isimler arasındaki eşleştirmeleri yöneterek telefon rehberine benzer çalışmaktadır. Domain Name Server sunucuları, isim isteklerini IP adreslerine çevirip, son kullanıcıların web tarayıcısına alan ismi yazdıklarında hangi sunuculara ulaşabileceğini kontrol etmektedir.

Whois IP Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

İnternet üzerinde bulunmakta olan domain’lerin IP’leri öğrenmek istendiğinde bununla ilgili internette pek çok internet sitesi yer almaktadır.

Web Sitesi İçin Alan Adı Seçimi

Günümüz koşullarında kayıtlı milyonlarca alan adı yer almakta olup her geçen gün binlercesi de kaydedilmektedir. Kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda alan adları çeşitli şekillerde üretilmektedir. Yeni olan kullanıcılar kendilerine bir alan adı almak istediklerinde genellikle o alan adının daha önceden var olduğunu görerek değişik domain bulma fikirlerine yönelmek zorunda kalabilmektedir.  Web sitesi için alan adları nasıl seçilebilir;

  • Hatırlaması kolay ve kısa bir isim seçmeye özen gösterilmelidir.
  • Telaffuzu oldukça kolay olmalıdır.
  • Kısa çizgi ya da rakam gibi unsurlar bulunmamalıdır.
  • Mutlaka işinizi yansıtmalıdır.

Alan Adı Nasıl Satın Alınabilir?

Domain satın alma, pek çok alan adı kayıt kuruluşlarından satın alınabilmektedir. Alan adlarının maliyetleri genel olarak yıl esaslı olarak değişiklikler gösterebilmektedir.

Who is Sorgulama Ne Demektir?

Who is sorgulama, alanın kimlere ait olduğu ve onlar ile ne şekilde iletişime geçilebileceğini belirlemekte olan, yaygın biçimde kullanılan internet kayıt listesi olarak bilinmektedir. Domain sorguları son derce faydalıdır ve aynı zamanda web sitesi sahiplik sürecinin bütünlüğünü ve alan adı kaydını önemli birer kaynak haline getirmiştir. Who is sorguları;

  • Alan adı sahibinin iletişim bilgileri ve adı,
  • Alan adı kayıt kuruluşlarına ait iletişim bilgileri ile kayıt tarihleri,
  • Sunuculara ait isimler,
  • Son kullanma ve son güncelleme tarihleri gibi bilgiler bulunmaktadır.

Who is aynı zamanda teknik ve idari olan iletişim bilgileri hakkında bilgiler de vermektedir.