Dönüşüm Optimizasyonu Hakkında E-ticaret Firmalarının Bilmesi Gerekenler

Dönüşüm, kullanıcı deneyimi bağlamında olan bir web sitenin hedeflerinin gerçekleşme oranının yüzdesel olarak tanımını belirten genel bir terimdir. Dönüşüm optimizasyonu veya dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) ise bir web sitesinde istenen herhangi bir eylemi gerçekleştirmesinin oranını arttırmak için gerçekleştirilen çalışmaların tümüdür. Her e-ticaret firmasının dönüşüm optimizasyonuna ihtiyacı vardır. Bunun için de firmaların temel bilgileri öğrenmesi gereklidir. Biz de bu yazımızda dönüşüm optimizasyonu hakkında e-ticaret firmalarının bilmesi gerekenleri ele alacağız. Sizler de yazımız doğrultusunda hareket ederek kullanıcı deneyimini geliştirebilir ve kazançlarınızı arttırabilirsiniz.

Dönüşüm Oranı ve Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir?

Dönüşüm oranı, bir web siteyi ne kadar kişinin ziyaret ettiği ve bu ziyaret eden kişilerin kaçının hedeflenen aksiyonu ya da aksiyonları gerçekleştirdiğini ifade eden sayısal veridir. CRO açılımı Conversion rate Optimization yani dönüşüm oranı optimizasyonu da, dönüşüm oranını arttırma uygulamasıdır. Hedeflenen aksiyonlar siteden ürün satın alma, bir hizmete üye olma, hesap oluşturma ve sepete ürün eklemeyi içerebilmektedir.

Dönüşüm oranı optimizasyonu sayısal bir planlamanın yanı sıra analitik bir bakış açısı gerektirmektedir. Fakat bunlara ek olarak da hedef kitleyi doğru tanımak ve hedef kitleyi harekete geçirici mesajlar vermek de oldukça önemlidir. Böylelikle iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmek ve dönüşüm başarı oranını arttırabilmek mümkündür.

Dönüşüm Oranı Nasıl Hesaplanır?

Dönüşüm oranı, dönüşüm sayısının toplam ziyaretçi sayısına bölünmesi ile elde edilmektedir. Yani basit bir formülle dönüşüm sayısı/toplam ziyaretçi sayısı dönüşüm oranını vermektedir. Bunu bir e-ticaret sitesini ziyaret eden kullanıcı hareketlerinden bir örnekle açıklayacak olursak;

1. oturum: Kullanıcı siteye giriş yaptı ve site gezintisini yaptı. Dönüşüm yok.

2. oturum: Kullanıcı siteye giriş yaptı ve bir ürün satın aldı. Dönüşüm var.

3. oturum: Kullanıcı siteye yeniden giriş yaptı ve bir ürün daha satın aldı. Dönüşüm var.

Bu örnekteki dönüşüm oranını hesaplarken sipariş sayısı toplam oturum sayısına bölünerek 100 ile çarpılmaktadır. Fakat bir kullanıcının yaptığı alışverişin tek sipariş olarak hesaplanmasına dikkat edilmelidir.

Dönüşüm Oranlarının E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Dönüşüm oranları e-ticaret firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

  • İyi bir kullanıcı deneyimi sunma: Firmaların aldığı dönüşümler, kullanıcıların beklentilerini ve ihtiyaçlarını daha iyi anlama ve somut adımlar atma konusunda imkan sağlamaktadır. Dolayısıyla dönüşüm oranı optimizasyonunun da firmalara web sitelerinde neyin işe yaradığını inceleme fırsatı verdiğini söylemek mümkündür. Bu sayede firmalar kullanıcı deneyimini arttırmak için yapacakları çalışmalar net bir şekilde anlayarak kullanıcılara iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilmektedir.
  • Kazanç arttırma imkanı: Daha yüksek dönüşüm oranı, müşterilerden hedeflenenin üzerinde bir aksiyon elde edilmesi demektir. Dolayısıyla da daha yüksek bir kazanç elde etmek anlamına gelmektedir.
  • İyileştirilmiş müşteri içgörülerine ulaşma fırsatı: Dönüşüm oranı optimizasyonu, hedef kitlede yer alan kişileri daha iyi anlamaya ve onlara yönelik bir dil kullanmaya olanak sağlamaktadır. Dönüşüm oranı optimizasyonu ile analitik sonuçlara ulaşıldığı için de sorunları daha net fark edebilmek ve daha hızlı bir çözüm üretebilmek mümkündür.
  • Daha iyi bir ölçeklendirmeye sahip olma: Firmalar gerçekleştirdiği dönüşüm oranı optimizasyon çalışmaları ile potansiyel müşterilerini ellerinde tutabilmektedir. Aynı zamanda sürdürülebilir bir iş ve geleceğe yatırım şansları büyük ölçüde artmaktadır. Çünkü elde edilecek her yeni müşteri iş hacminin büyümesine ve pazarda kalıcı bir yer edinmeye katkı sağlamaktadır.

E-ticaret Firmaları Neden Dönüşüm Optimizasyonuna İhtiyaç Duyar?

E-ticaret firmalarının önemli amaçlarından biri dönüşüm oranlarını iyileştirmektir. Fakat her biri sorun ölçümleme konusunda aynı dengeye sahip değildir. Örneğin, bazen sorunsuz işleyen bir e-ticaret sitesinde yapılan küçük bir hata dönüşüm olmasını engelleyebilmektedir. Böyle durumlarda e-ticaret firmaları dönüşüm optimizasyonuna ihtiyaç duymaktadır. Sizler de e-ticaret sitenizin iş hacminin daha da büyümesini hedefliyorsanız dönüşüm oranı optimizasyonu çalışmalarını yerine getirebilirsiniz.