Dünyanın En Büyük 8 E-ticaret Şirketi Hangileridir?

Çevrimiçi satış tekniklerinin ortaya çıkması ile beraber ticaretin seyri de oldukça değişmiş durumdadır. Fiziksel mağazalık her zaman için belli sınırlara tabi olup, çevrimiçi mağazacılık ise istenilen özelliklere sahip bir mağazanın açılarak istenilen hedef kitleye ulaşabilme konusunda daha fazla avantajlara sahiptir. e-ticaret alanı girildiğinde bu alanda dünyanın uluslararası devlerinin yer aldığı görülmektir. E-ticaret alanında yer alan dünyanın en büyük 8 e-ticaret şirketi şunlardır:

  • Amazon, Inc.

Jeff Bezos tarafından kurulmuş olan Amazon, Amerika’da her dönem yaygın olan, insanların artık kullanmadıkları veya lüzumsuz olarak gördükleri eşyaları satışa çıkarmak için düzenlemiş oldukları ve ismine de garaj satışı denilen kavramdan yola çıkarak planlanmıştır. Amazon aslında küçük bir proje olarak, garaj satışı kavramının çevrimiçi şekli olarak düşünülerek 1994 senesinde hayata geçirilmiştir. Fakat zamanla Jeff Bezos’un zengin olmasını sağlayarak dünyanın en büyük e-ticaret şirketine dönüşmüştür.

  • Jingdong

1998 senesinde hayata geçirilmeye başlanmış  bir proje olan Jingdond,Beijing’den yönetilmektedir. İlk çevrimiçi satışlarına 6 yıl sonra başlamıştır. Alibababa’dan oldukça küçük bir firma olarak gözüken Jingdong, 137bin çalışanı ve 15milyar doları aşan geliri ile Alibaba’nın önüne geçmiştir. Jingdong’un dünya genelinde kayıtlı çeyrek milyar üyesi yer almaktadır.

  • Alibaba Group Holding Ltd.

Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma, 90’lı yılların başında birçok iş teklifini geri çevirerek kendi projesini gerçekleştirmeyi istemiştir. Web sitesini yapmaya bir arkadaşı ve eşi ile birlikte başlamıştır. 1999 senesinde oldukça büyümeyi başararak fon gücünü artırmıştır. Günümüzde 200’den fazla ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Çin’de ekonomik hacim bakımından en büyüğü olmasa da en bilinen e-ticaret sitesidir. Alibaba, Çin’in en önemli ihracat güçlerinden biridir. Jack Me’nin e-ticaret alanındaki perakende gücünü Aliexpress oluşturmaktadır.

  • eBay Inc.

Dünyanın en bilinen e-ticaret firmalarından biri de eBay’dır. Birçok satıcıyı ve mağazayı müşterileri ile buluşturma modeli sayesinde büyümüştür. San House, California’da kurulmuş Amerika merkezli bir şirkettir. Yerel pazarlarda faaliyet göstermekte olan, aynı model üzerinden işletilen başka markalara da sahip olduğu bilinmektedir. Mesela Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmekte olan Gittigidiyor , bir eBay firmasıdır.

2012 senesinde eBay üzerinden en garip satış gerçekleştirilmiş olup, bu satışta bir kasaba satılmıştır. 1 milyondan biraz düşük bir fiyatla iki Vietnamlı alıcı Wyoming’in kasabası olarak bilinen Buford’u satın almıştır.

  • Rakuten, Inc.

1997 senesinde ortaya çıkmış olan Rakuten, bir Japon e-ticaret firmasıdır. Rakuten, Japonya’nın en büyük çevrimiçi bankacılık firması olarak bilinmektedir. Kredi kartı ödemeleri ve çevrimiçi alışveriş konularında hizmet vermekte olup Rakuten, Japoncada iyimserlik anlamına gelmektedir.

Dünya genelinde oldukça bilinen mesajlaşma uygulamalarından biri olan Viber, Rakuten firmasının girişimlerindendir. Aynı zamanda firmanın Barselona Futbol Kulübüne de sponsorluk yaptığı bilinmektedir.

  • B2W Companhia Digital

B2W, Brezilya merkezli olan çevrimiçi bir perakende satış devi olarak bilinmektedir. B2W, Latin Amerika’da oldukça rekabetçi bir stratejiye sahip olup, çevrimiçi perakende satış pazarının %50’sine sahiptir. Submarino.com ve Americanas.com gibi iki büyük firmanın birleşmesiyle B2W Companhia Digital meydana gelmiştir.

  • Zalando

Zalando, dünyanın en büyük e-ticaret şirketleri arasındaki ilk ve tek Avrupa kökenli firmadır. Zalando’nun genel merkezi Berlin’dedir. Zalando, ayakkabı ve kıyafet gibi moda alanında faaliyet gösteren bir şirket olup, bu alanda oldukça önemli bir güce sahiptir. Logosu turuncu bir gitar olan Zalando, 2018 senesinde 5,5 milyar dolara yakın bir gelir elde etmeyi başarmıştır.

  • Groupon

Groupon, 2017 senesinde 3 milyar dolara yakın hâsılat elde etmiş olup, 6 binden fazla çalışana sahip bir firmadır. Amerika Birleşik Devletleri, Chicago’da 2008 senesinde faaliyete geçmiştir. Sitenin konsepti, kullanıcıların Groupon üzerinden sisteme üye olan herhangi bir kuruluştan indirimli olarak hizmet satın alabilmesi şeklindedir. Groupon, dünya genelinde 500’e yakın şehirde yerel işletmelerle çalışmaktadır.