E-ihracat faturası satışlarını yurt dışına yapmakta olan vergi mükelleflerinin ödeme ve alacaklarını gösterebilmeleri için kesmeleri gerekli olan fatura türüdür. E-ihracat faturaları, Gümrük Çıkış Beyannamesi ile birlikte elektronik ortamlar üzerinden gönderilir. E-ihracat alanında yurt dışına satış yapmakta olan ve bu alanda faaliyet gösteren tüm işletmelerin e-ihracat faturasını kesmesi gerekir. Çünkü firmaların internetten yaptıkları her satış için fatura keserek devlete belirli oranlarda vergi ödemesi gerekir. Bu sebeple e-ticaret ve e-ihracat alanlarında fatura kesme zorunludur.

E-ihracat Faturasında Ne Tür Bilgiler Yer Almalıdır?

İşletmeler e-ihracat faturası kesmek için genel olarak e-fatura entegrasyonlarını veya e-arşiv portalını tercih eder. E-ihracat firmalarının fatura kesebilmeleri için faturaları üzerinde belli bilgilere yer vermeleri gerekir. Bir e-ihracat faturasında yer alması gereken bazı bilgiler:

 • Gönderici firmanın; firma adı, unvanı, bağlı bulunduğu vergi dairesi, vergi numarası gibi bilgileri,
 • Alıcı firmanın; eğer şirket ise firmasının adı, unvanı, bağlı bulunmuş olduğu vergi dairesi ve vergi numarası yer almalıdır. Ancak alıcı şahıs ise;  adı, soyadı ve adres bilgileri yer almalıdır.
 • Fatura kesim tarihi, fatura tipi ve fatura numarası,
 • Faturanın düzenlenmiş olduğu tarih ve zamanı,
 • Ürüne ait; ürün adı, miktarı, cinsi, birim fiyatı, toplam tutarı, GTIP kodu, ürün menşei, teslimat şekli gibi bilgiler bulunmalıdır.
 • Faturayı düzenleyen kişiye ait ad ve soyadı bilgileri,
 • Şirkete ait kaşe ve imzalar yer almalıdır.

Bu bilgiler bir e-ihracat faturası kesebilmek için gerekli bilgilerdir. Bu bilgiler doğru olacak şekilde fatura kesilmez ise ürünün teslimat aşamasında problemler yaşanabilir. Bu sebeple doğru bilgiler içeren fatura kesmeye önem verilmelidir.

E-ihracat Faturası Kimler İçin Zorunludur?

E-ihracat yaparak yurtdışı satışlarında belirli gelir oranlarına ve sektörlerine göre e-fatura zorunluluğu getirilmiş durumdadır. E-ihracat yapan tüm işletmelerin e-ihracat faturası kesme zorunluluğu bulunur. Ancak bazı işletmeler e-arşiv ile faturalarını kesebilmekteyken, bazı işletmelerin ise e-ihracat faturasını e- fatura olarak düzenlemesi gerekir. E-ihracat alanında e-fatura kesme zorunluluğu:

 • 2021 senesinde brüt satışları 4milyon Türk Lirasını aşan işletmeler ile 2022 yılında brüt satışları 3milyon Türk Lirasını aşacak olan işletmelerin e-fatura kesmeleri gerekir.
 • Vergi mükellefliği bulunmayan kişilerin 10bin Türk Lirasına kadar kesecekleri faturalarda e-arşiv fatura kesme zorunlulukları bulunur.
 • Mikro ihracat yapmayı tercih eden işletmeler e-ihracat faturası kesmek zorundadır. Mikro ihracat işletmeleri e-fatura veya e-arşiv kullanmayı tercih edebilir.
 • E-ihracat yaparak yurt dışına demir, çelik, çelik eşyaları gibi ürünler satıldığında, işletmeler e-ihracat faturalarını e-fatura olarak kesmek zorundadır.
 • 2020 yılından başlayarak yurt dışına satış yapmakta olan işletmeler satış tutarları 30bin Türk Lirasını aştı ise işletmeler e- arşiv faturaya geçmelidir.

Yurtdışına satış yapmakta olan her işletme için e-ihracat faturası zorunlu iken, e-fatura veya e-arşiv kullanımı işletmelerin satış yaptıkları ürünlere ve işletmelerin gelir durumlarına göre farklılık gösterir.

E-ihracat Faturası Kesme Yöntemleri Nelerdir?

E-ihracat faturası kesilirken kullanılan yöntemler ve e-ihracat fatura çeşitleri farklılık gösterebilir.

 • Kâğıt fatura,
 • E-arşiv fatura,
 • E-fatura, e-ihracat fatura çeşitleridir.

Kâğıt fatura: mal hizmeti ve tesliminden sonra 7 gün içinde kesilebilen faturadır. Genel olarak satış tutarı, ürün bilgileri ve alıcıya yönelik bilgilere yer verilerek elde kesilir. Bu fatura türünde de imza ve kaşe bulunur.

E-arşiv fatura: e-arşiv portal üzerinden kesilebilen Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hayata geçirilmiş fatura çeşididir.

E-fatura: dijital ortamlarda hazırlanan fatura türüdür. E-fatura mükellefliği bulunan işletmelerin genel olarak Gelir İdaresi Başkanlığı portal üzerinden veya özel entegratör işletmeler üzerinden faturalarını kesebilir.

Eğer yurtdışına satış yapmayı düşünüyorsanız e-ihracat faturası kesmeniz gerekir. E-ihracat faturası keserken kendinize uygun yöntemlerden birini tercih ederek e-ihracat faturanızı düzenleyebilirsiniz. E-ihracat faturaları ile vergi ve teslimat aşamalarında yaşanabilecek sorunların önüne geçmeniz de kolaylaşacaktır.