E-İhracat Yöntemi ile İngiltere’ye Ürün Satışı Nasıl Yapılır

E-ihracat yöntemi ile İngiltere’ye ürün satışı yapmak, yurt dışına ürün satmak istemekte olan kişilerin en fazla ilgilendiği konular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Türk lirasına kıyasla İngiltere para biriminin daha fazla değerli olması ve satış yapmak isteyen kişilerin pound kazanıp döviz geliri sahibi olmak istemeleri gibi avantajlar, markaların ve kişilerin İngiltere’ye e-ihracat yöntemi ile ürün satışının nasıl yapılacağı konusunu araştırmalarına neden olmaktadır.

Aslında İngiltere’ye satış yapmak zor bir faaliyet değildir. Markalar ya da kişiler basit şekilde tamamlanacak olan kendilerine özel e-ihracat sitesi açıp hızlı şekilde İngiltere’ye ürün satışı gerçekleştirebilmektedir. Ancak bu süreç sırasında dikkat edilmesi gerekli olan pek çok önemli nokta yer almaktadır. İngiltere’ye ürün ve hizmet satışları gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan bazı adımları gerçekleştirmek gerekmektedir.

 • Pazar Ülkesini Tanıma

İngiltere’ye satış yapabilmek için ilk olarak İngiltere’de yaşamakta olan kişilerin tanınması gerekmektedir. Hedef pazarda yaşayan kişiler hakkında ne kadar fikir sahibi olunursa o derece kolay şekilde hizmet ve ürünler İngiltere’ye satılabilmektedir. Kişiler İngiltere’de yaşayan İngiliz halkını tanıyabilmek ve e-ihracat süreçleri sırasında emin adımlarla ilerleyebilmek için, Ticaret Bakanlığınca verilmekte olan e-ihracat hibe destekleri arasında yer alan pazar araştırmaları seyahat desteği hibesinden yararlanabilmektedir. Böylece İngiltere’ye seyahat edip pazar araştırmaları yapmaları kolaylaşmaktadır.

 • Satılacak Hizmet ve Ürünleri Belirleme

İngiltere’de yaşamakta olan kişiler hakkında bilgi sahibi olduktan sonara firmalar veya kişilerin İngiltere’ye ne satacakları konusuna karar vermeleri gerekmektedir. Ne satılacağına karar verildikten sonra İngiltere’de fazla satış gerçekleştirilebilmesi için neler yapılabileceğinin araştırılması gerekmektedir.

İngiltere’de ne satılacağına karar verilirken belirli çalışmalar yapmak gerekmektedir. Genel olarak kişiler ve markalar;

 • E-ihracat istatistiklerini incelemeli,
 • İngiltere’ye yapılacak olan e-ihracat istatistikleri incelenip ürünler ve sektörler hakkında bilgi sahibi olmalı,
 • Türkiye’den İngiltere’ye ürün göndermek isteyen kişiler İngiltere’de satılmakta olan Türk ürünleriyle ilgili araştırmalar ve incelemeler yapmalı,
 • Markalar, Aliexpress, Amazon, Ebay benzeri pazaryerlerinde araştırmalar yapıp daha çok hangi ürünlerin talep gördüğünü belirlemelidir.

Yapılacak olan bu çalışmalar ile ülkemizden İngiltere’ye ürün göndermek istemekte olan işletme ve kişiler hangi alanda faaliyet göstereceklerine ve tarz ürünler satacaklarına kolaylıkla karar verebilmektedir.

 • Hedef Kitle Belirleme

İngiltere’de satılacak olan ürünlere ve hizmetlere karar verildikten sonra yapılması gerekli olan çalışmalardan biri de hedef kitle belirlemektir. İngiltere’de yaşamakta olan kişilerin bazıları hizmet ve ürünleri satın alırken bazıları almak istemeye bilmektedir. Bu sebeple markalar İngiltere’ye e-ihracat yaparak başarılı olabilmek için;

 • Hizmet ve ürünlerin yaş grubu seviyelerine,
 • Satılacak olan hizmet ve ürünlerin hangi cinsiyetler tarafından ilgi göreceğine,
 • Ürünleri satın alabilecek olan işletme ve kişilerin daha çok hangi saatlerde internet kullanmakta olduğuna,
 • Hedef kitlede bulunan kişilerin mobil kullanım oranlarına,
 • Hedef kitlede bulunan kişilerin daha çok hangi sosyal medya alanlarında aktif olarak zaman geçirdiklerine,
 • Hedef kitlede bunan kişilerin hangi ödeme türlerini kullandığına,

Markaların e-ihracat yöntemi ile İngiltere’ye ürün satarak başarılı olabilmeleri için bu soruların cevaplarını araştırmaları gerekmektedir. Bu şekilde soruların yanıtlarını bularak işletme ve kişiler hizmet ve ürünlerinin hitap etmekte olduğu hedef kitleleri doğru ve kolay bir şekilde belirleyip fiyatlandırma stratejilerine karar verebilmektedir.

 • Satış Yöntemi Belirleme ve Tedarikçi Seçme

İngiltere’ye e-ihracat yapılırken tercih edilebilecek iki değişik satış yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler stoklu e-ihracat yöntemi ve stoksuz e-ihracat yöntemleridir.  Belirli avantajlar ve özellikler bakımından bu iki yöntem birbirinden ayrılabilmektedir.

Stoklu e- ihracat yöntemi ile firmalar ilk önce ürün stoklaması yapıp ardından satış işlemlerine başlamaktadır. Stoksuz e-ihracat yönteminde ise markalar dropshipping tedarikçisi seçerek yapılmakta olan araştırmalar sonrası tedarikçinin hizmet ve ürünlerini kendilerine ait kar paylarıyla satışa sunabilmektedir.