E-ihracat Yöntemiyle Yurtdışına Tekstil Ürünleri Nasıl Satılabilir?

E-ihracat yöntemiyle yurtdışına ürün satmayı düşünen işletme veya kişilerin satabilecekleri pek çok ürün türü yer almaktadır. İşletmeler satacakları ürünlere karar verirlerken talep görecek ve kar getirecek ürünler olmasına özen göstermektedir.

E-ihracat yöntemiyle yurtdışına satış yapmak isteyen pek çok işletme tekstil ürünleri satışı yapmayı tercih etmektedir. Bunun nedeni de ülkemizde tekstil ürünlerinin uygun maliyetlerle üretiliyor olmasıdır. Böylece markalar tekstil ürünlerini yurtdışına satıp döviz geliri elde edebilmektedir.

E-ihracat ile Satılacak Ürünlere Karar Verme

E-ihracat yöntemi ile yurtdışına tekstil ürünleri satabilmek için işletmelerin tercih edebilecekleri pek çok ürün grubu yer almaktadır. Bunlar;

 • Kadın giyim tekstil ürünleri,
 • Erkek giyim tekstil ürünleri,
 • Anne tekstil ürünleri,
 • Bebek tekstil ürünleri,
 • Çocuk tekstil ürünleri,

E-ihracat ile yurtdışına kıyafet satmayı düşünen işletmelerin tercih edeceği bazı ürün gruplarındandır. Ayrıca bazı markalar bu ürün gruplarının yanı sıra çanta ve ayakkabı gibi tamamlayıcı sayılan ürünlerin de satışını gerçekleştirmektedir.

Tekstil ihracatı yapmaya karar veren e- ihracat işletmelerinin ilk önce ürün gruplarıyla ilgili araştırmalar yapmaları ve maliyet hesapları çıkardıktan sonra satmak istedikleri ürünlere karar vermeleri gerekmektedir.

Satış Yapılacak Olan Ülkeye Karar Verme

İşletmelerin ve ya kişilerin tekstil ihracatı yapmak amacıyla satacağı ürünlere karar vermesinin ardından, satış yapmak istediği yurtdışı ülkesini belirlemeleri gerekmektedir.

Bunun nedeni de satılacak olan ürünlerin bazı ülkelerde satışları çok kolay olurken, bazı ülkelerde hiç satılmıyor olmasındandır. Bu sebeple e-ihracat yapmaya karar veren markaların ürünlere olan talepler ile ülkeler hakkında oldukça iyi bir inceleme yapmaları gerekmektedir.

 • E-ihracat istatistikleri,
 • Gümrük koşulları,
 • Gönderi fiyatları,

Yurtdışına tekstil ürünleri satmak isteyen markaların araştırmaları gerekli olan konular arasında yer almaktadır.  Bu incelemeler sayesinde markalar, gümrük koşullarının hangi ülkelerde daha kolay olduğunu, hangi ülkelerde ne tarz tekstil ürünlerine ihtiyaç duyulduğu ve hangi ülkelerde tekstil ürünleri talebinin daha fazla olduğu gibi konular hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

Rakipleri Araştırma

Aynı e- ticaret alanında olduğu gibi e-ihracat alanında da rakipler oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır. E-ihracat firmanızın doğru çalışmalar yapabilmesini sağlayabilmek için; rakiplerinizin zayıf olan yönlerini tespit etmek, bir pazar ülkesinde rakiplerinizin ne derece güçlü olduklarını belirlemek oldukça önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Hangi dijital pazarlama yöntemlerine ağırlık verilmesi gerektiğine karar vermek, rekabetçi fiyat stratejileri yaratabilmek için; yurtdışına tekstil ürünleri satan ve işletmenizle aynı ülkelere satış yapmakta olan firmaları önceden araştırarak ne tarz çalışmalar yaptıklarını bilmeniz gerekmektedir. Ancak bu şekilde e-ihracat alanında başarılı olabilir ve satış yapmak istediğiniz ülke pazarlarında markanızın ön plana çıkabilmesi için gereken çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.

Şirket Kurma

E-ihracat yöntemiyle yurtdışına satılmak istenen tekstil ürünlerine karar verip, rakipler de analiz edildikten sonra yapılması gereken bir başka önemli unsur da şirket kuruluşunun yapılmasıdır.

Yurtdışına tekstil ürünleri satışı gerçekleştirerek para kazanmak isteyen firmaların veya kişilerin bu nedenle fatura kesmeleri ve devlete vergi ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca kargo anlaşmalarını gerçekleştirebilmeleri için de bir vergi levhalarının bulunması gerekmektedir.

 • Şahıs şirketi,
 • Anonim şirket,
 • Limited şirket,

Yurtdışına tekstil ürünleri satmak isteyen kişilerin kurabilecekleri şirket çeşitleridir. Her şirket çeşidinin belli özellikleri bulunması ve çeşitlerine göre yapabilecek oldukları işlerin farklılıklar göstermesinden dolayı, kişiler şirket kuruluşlarını gerçekleştirmeden önce şirket çeşitleri hakkında detaylı bir araştırma yaptıktan sonra şirket kurmaya karar vermelidir.

E-ihracat Sitesi Açma

Yurtdışı ülkelere tekstil ürünleri satabilmek için, hizmet ve ürünlerin sergilenebilecek olduğu e-ihracat sitesine ihtiyaç duyulacaktır. E-ihracat sitesi kurulmadan satış yapabilmek her ne kadar mümkün olsa da site olmadığı için satışlar düşük miktarlarda gerçekleşebilmektedir. Bunun sebebi de yurtdışında yaşamakta olan kişilerin, hizmet ve ürünlerini toplu şekillerde görebildikleri markalardan alış veriş yapma işlemlerini gerçekleştirmek istemeleridir.