E-ticaret Alanında Güçlü Bir Marka Nasıl Yaratılabilir?

E-ticaret yapmayı tercih ederek internet üzerinden hizmet ve ürün satışı gerçekleştirmekte olan işletmelerin satış yapabilmesi, hedef kitlelerine ulaşabilmesi ve gelirlerini artırabilmesi için bazı unsurlara önem vermesi gerekmektedir. E-ticaret firmalarının bu amaçlarına ulaşabilmeleri için özellikle marka imajlarının güçlü olması gerekmektedir.

Ancak güçlü bir marka imajı yaratmayı başarabilen işletmeler e-ticaret alanında hızlı bir şekilde başarıya ulaşabilirken, marka imajları zayıf olan işletmeler e-ticaret alanında istemiş oldukları hızı yakalayamamaktadır. Bu durumun en büyük sebepleri arasında da marka imajı zayıf olan işletmelerin kullanıcılara gereken güveni verememesi yer almaktadır. Bu sebeple e-ticaret alanında faaliyet göstererek internet üzerinden ürün satışı yapıp başarılı olabilmeyi isteyen işletmelerin öncelikle güçlü bir marka yaratabilmesi gerekmektedir.

Marka İmajı Ne Demektir?

Marka, bir işletmeyi veya bir malı, bu işletmeye benzemekte olan diğer başka işletmelerden ayırmaya yarayan isme ve simgeye verilen addır. Marka imajı da, işletmelerin, hizmetlerin veya ürünlerin tüketicilerinde bulunan markaya karşı olan düşüncelerine, fikirlerine, duygularına ve izlenimlerine verilen addır.

Ticari faaliyetler göstermekte olan pek çok işletme güçlü bir marka imajı yaratabilmeyi amaçlamaktadır. Güçlü bir marka imajı ile işletmeler, hem kurumsal itibarlarını koruyabilmekte hem de bilinirliklerini kolay bir şekilde artırabilmektedir.

E-ticaret alanında güçlü bir marka yaratabilmeyi istemekte olan işletmelerin ve kişilerin bazı önemli unsurlara oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kurumsal Kimlik Tasarımı

E-ticaret alanında güçlü bir markanın nasıl yaratılabileceğini merak eden kişilerin, öncelikle önem vermeleri gerekli olan unsurların başında, kurumsal kimlik tasarımı yer almaktadır. Bir marka sloganı bulmak, marka logosu tasarlamak ve bir marka ismi seçmek gibi süreçlerin tümü, e-ticaret firmalarının kurumsal kimlik tasarımları ile yakından ilgilidir.

Kurumsal kimlik tasarımlarını gerçekleştirirken e-ticaret firmalarının;

 • Özgün bir marka ismi bulmaya,
 • Marka logosunun rakip firmaların logolarından farklı olmasına,
 • Marka sloganının kurum ve verilmekte olan hizmet ile ilgili olmasına,

Özen göstermeleri gerekmektedir. Bu şekilde e-ticaret işletmeleri rakip işletmelerden farklılaşmış bir kurumsal kimlik tasarımı yapmayı başararak e-ticaret alanında daha güçlü ve daha kolay bir marka yaratabilmektedir.

E-ticaret Alanında Güvenliğe Önem Verme

E-ticaret alanında güçlü bir markanın nasıl yaratılabileceğini merak eden işletmelerin ve kişilerin üzerinde durmaları gerekli olan bir başka unsurda e-ticaret alanında güvenliktir. E-ticaret firmalarının, müşterilerinin siteleri üzerinden alışveriş yaparken, güvenli bir alışveriş deneyimi yaşamalarına özen göstermesi gerekmektedir. Müşterilerinin güvenliğini gerektiği gibi sağlayamayan e-ticaret firmaları, bazı problemler ile karşılaşabilmektedir. Bunlar;

 • Müşteri bilgilerinin sızdırılabilmesi,
 • E-ticaret sitesinin hacklenebilmesi,
 • E-ticaret alanında sahtecilik,
 • Müşterilerin kredi kartlarına ait bilgilerin sızdırılabilmesi,

E-ticaret sitlerinin güvenliğini gerektiği gibi sağlayamaması durumunda karşılaşabilecekleri tehditlerden bazılarıdır. E-ticaret alanında oldukça güçlü bir marka yaratabilmeyi isteyen işletmelerin ve kişilerin bu sebeplerden dolayı e-ticaret sitelerinin güvenliklerini sağlamaya özen göstermeleri gerekmektedir. Genel olarak e-ticaret sitelerinin güvenliklerini sağlayabilmek amacıyla;

 • SSL sertifikaları,
 • Güven damgası,
 • Etbis kaydı,
 • 3D secure ile ödeme,

Gibi bazı yöntemler e-ticaret firmalarının tercih ettikleri yöntemler arasında yer almaktadır. En güvenilir alışveriş siteleri arasında da yer almakta olan bu yöntemler,  gerçek anlamda e-ticaret alanında güvenliğin sağlanabilmesinde yardımcı olabilmektedir. Müşterilerinin güvenli bir şekilde alışveriş deneyimleri yaşamasını isteyen e-ticaret sitelerinin ve güçlü bir e-ticaret markası yaratabilmeyi hedefleyenlerin bu güvenlik yöntemlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Müşteri Memnuniyetini Ön Planda Tutma

E-ticaret alanında güçlü bir marka yaratabilmeyi isteyen veya zaten var olan markalarının imajını daha da güçlendirmeyi amaçlayan işletmelerin özellikle dikkat etmeleri gerekli olan unsurlardan bir diğeri de müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktır. Bunun nedeni de e-ticaret firmaları üzerinden hizmet ya da ürün satın almayı tercih eden ve alışveriş süreçlerinden memnun kalmış olan kişilerin bu işletmeyi çevreleri ile de paylaşmak istemesidir.