E-ticaret dünyasına girmek isteyen girişimci sayısı her geçen gün daha da artış göstermektedir. Hatta bu sanal işyeri pazarına gecen seneye oranla yüzde otuz dokuz( %39) oranında büyüme sağlamıştır. Bu sektöre eğilim her geçen zaman içerisinde daha da artmış ve pazarı giderek biraz daha büyümüştür. Bu bağlamda bazı girişimciler ve KOBİler bu pazarda yerini almak için yapması gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlar dahilinde e+ticaret bünyesinde bir kitleye sahip olabilirler.

E-ticaretin çok kazandırması ve fiziki mağazalara göre ürün satışında daha etkili olması algıyı bu yöne doğru kaydırmıştır.

Neden E-ticaret Satışının Tercih Edilmesi

Bir önceki satırlarda da belirtildiği üzere her geçen gün e-ticaretin popülaritesi artmaktadır. Fiziki işyerlerinin gereksiz harcamaları burada görülmemek ile birlikte bir tuş ile ürünlerinizi binlerce tüketiciye ulaştırma avantajına sahip olursunuz. Diğer bir taraftan ise belli bir açık kalma süresinin olmaması siz her zaman kazanma avantajı sağlayacaktır. 7/24 online satışın bu yönü girişimcileri olduğu kadar tüketicileri de pozitif yönde etkileyen bir süreçtir bu sebeple karşılıklı yarar sağlaması her iki tarafında bu sektörde varlığını korumasına etki eder. Tüm bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda e-ticarette yerini almak isteyen girişimciler için belli başlı adımlar listesi hazırladık. Dijital ortamda ürün satmak isteyen ama nereden başlayacaklarını bilmeyen ürün sahipleri için yol ve yöntem göstermek amacı içerir.

 Öncelikle Ne Satacağınıza Karar Verin ve Ürününüze Güvenin

Dijital pazarda bulunmak aslında ne satacağınıza karar vermek ile doğru orantılıdır. Bunun yanında satacağınız ürünü de iyi saptamanız gerekmektedir. Bu ürün hangi sorunlara çözüm ürettiği, tüketicinin hangi avantajına yaradığı ve tüketici bu ürünü neden alması gerektiğine ilişkin metotlar içermektedir. Diğer taraftan satacağınız ürüne kendiniz güvenmeli ve inanmalısınız. Eğer siz şüpheye düşerseniz bu tüketiciye yansır ve o da ürüne karşı inancını kaybeder.

Ama olan ürününüzü e-ticaret dünyasında satmak istiyorsanız ürününüz için objektif yorumlar almalısınız. Bu sektöre girmeden önce tüketici yorumları için bir anket uygulayabilir ya da farklı bir metot ile de ürününüzün olumlu ya da olumsuz yerlerini saptayabilirsiniz. Bu yol haritası ile ne yapmanız gerektiğini belirlemiş olursunuz.

Seçtiğiniz Ürün için Pazar Araştırması Yapın

Satmaya karar verdiğiniz ürün için mutlaka bir pazar araştırması yapınız. Piyasada ürünün yeri nedir, satışı nasıl sağlanır ve talep göre analizlerine odaklanın. Bazı ürünler bazı durumlarda oldukça popüler olur ya da aynı ürünü birden çok firma piyasaya sürmekte olup tüketicinin ürüne karşı doygunluk yaşamasına neden olmaktadır. Böyle bir ürünle piyasaya çıkış takdir edersiniz ki olumsuz olacaktır. Bunun için pazar analizi ve satış piyasasını iyi analiz etmelisiniz.

Hedef Kitlenin Ürüne Karşı Tutumu

Girişimcinin yapması gereken diğer bir nokta ise tüketicinin ürüne karşı tepkisini ölçmek olmalıdır. Ürünün piyasadaki yerinin yanında tüketici ürüne doydu mu ya da bu ürüne ihtiyaç hala devam ediyor mu önemli sorular arasındadır. Hedef kitlenin az oluşu elbette ki bir satış getirisi sağlamayacak olup bununla ilgili bir strateji belirlemek durumundasınız. Bu strateji tüketicinin ürünü satın almasında büyük bir rol oynayacaktır.

Ürün Satışı için Bir Şirket Kurmalısınız

Belirlediğiniz bu ürünleri mutlaka bir şirket kurmalısınız. Sanal olan bu şirket fatura kesme ya da pos cihazı kullanımı için gereklidir. Diğer bir yandan tüketici gözünde de bir güvenilirlik verir. Ödeme seçenekleri ne kadar çok olursa tüketici gözünde itibarınız artar.

Ürün Satışı için Başka Sanal Maceralara ürün Tanıtımı Yapınız

Ürün satışı için yapmanız gereken diğer bir yol haritası noktasında mutlaka diğer sosyal mecralarda aktif olmalısınız. Buralarda reklamınızı ne kadar sık yaparsanız marka olma durumunuz o kadar artacaktır. Bunun içinde satış stratejileri uygulamalısınız.