E-ticaret Desteklerinin Amaçları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son yıllarda artan elektronik ticaretler sayesinde ihracat büyük oranda kolay bir hal almıştır. Amazon, Etsy ve daha pek çok bilindik pazaryeri platformları aracılığıyla ya da kendi kurduğunuz e-ticaret siteniz üzerinden yurt dışına ürün satışında bulunabilirsiniz. Ticaret Bakanlığı hem dijital hem de fiziki mağazalarda ürün satışı yapan şirketlere yönelik bazı dönemlerde hibe seçenekleri sunar. Sizler eğer ki yurt dışına açılarak markanızın uluslararası dünyada bilinirliğini arttırmak istiyorsanız bu e-ticaret destekleri sizlere uygun olacaktır. Sizler de bu yazımızda bahsettiğimiz destekler hakkında bilgileri okuyup yararlanabilirsiniz.

Yeni E-ticaret Destekleri

Uluslararası pazaryerlerinde Türk şirketlerinin varlık ortaya koyması ekonomi açısından bir kazanım olarak kabul edilir. Bu sebeple ihracat ile uğraşan şirketlere Ticaret Bakanlığı tarafından ürün ve hizmetlerinin satışlarında, pazarlama konusunda ve pazaryerlerinde şirketlerin bilinirliğini arttırmak için yaptıkları masrafları karşılamak adına hibe yürürlüğe konulur. Hibelerin finansmanı ise Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu (DFİF) tarafından sağlanır.

Yeni E-ticaret Desteğinin Amacı

Türk şirketlerinin yurt dışında da faaliyet göstermesini sağlamak amacıyla e-ticaret destekleri verilmektedir. Fon desteklerin birincil amaçları arasında uluslararası pazaryerlerinde varlık gösterilebilmesi adına uygun ortamın sağlanması, pazarlama ve bilinirlik için faaliyetlerin yürütülmesine olanak sağlama yer almaktadır. Böylelikle Türk şirketlerinin uluslararası şirketler içerisindeki rekabetlerinde güçlenmeler yaşanır.

E-ticaret Desteğinden Faydalananlar Kimlerdir?

İnternet sitelerinden ya da uygulama üzerinden satış yapan firmalar bu desteklerden faydalanabilmektedir. Bu kapsamda dijital ya da somut ürünler satan firmalar desteklenmiş olur. Ayriyeten yurt dışına açılmak gibi fikirleri olanlara yönelik özel destekler de mevcuttur. Bilişimdeki pek çok ürünün yurt dışına pazarlanabilmesi için gereken masraflar da sözü edilen fon tarafından karşılanır. Desteklere başvurabilmek için dijital oyunlar, siber güvenlik, yeşil dönüşüm uygulamaları ve e-spor gibi ürünlerin satışını sağlayan firmalardan olmak gerekir.

E-ihracat Desteğinden Faydalanmak İçin Gereken Şartlar

Öncelikli olarak Ticaret Bakanlığı’nın belirttiği sektörlerde faaliyet gösteriyor olmak gerekir. Ayrıca firmanın, devlet desteğinden yararlanabilmesi için de belirlenen uygun kriterleri bünyesinde barındırması gerekmektedir. Çevrimiçi ortamlarda ürün ve hizmet satışı sunmak için başvuruda bulunan şirketlerin, bir internet sitesi üzerinden faaliyet göstermesi gerekir. Sitede, satış sağlanacak olan ülkelerin dilinde yayınlar yapılıyor olması gerekir. Öte yandan satışı gerçekleştirilecek olan ürünlerde yerli üretim olması zorunluluğu bulunur. Bu koşulları barındıran firmalar ancak başvuruda bulunabilir.

 E-ihracat İçin Devletin Verdiği Desteklerden Bazıları

Verilen desteklerin birincil amacı markanın yurt dışı pazaryerlerinde tanınırlığı yakalaması için gereken masrafların karşılanmasıdır. Masrafları karşılarken de her ihtiyaca ve masrafa yönelik ayrı ödeme kalemleri oluşturulur. Dolayısıyla başvuru yapmadan önce gereksinimlerinizi bilmede fayda var.

  • Markanın Tescil ve Korunma Desteği

Firmanız, yurt dışında var olması için bir marka adı altında faaliyet göstermesi gerekmektedir. Sözü bahsedilen markanın da taklit edilmemesi, reklamlarda ve pazarlama çalışmalarında kullanılabilmesi için tescil edilmesi zorunludur. Verilen desteğin karşılandığı masraflar arasında; aynı isme sahip farklı tescilin araştırılması, patent bürosundaki hizmet giderleri ve markanın faaliyet göstereceği ülkedeki resmi kayıtlara geçmesi yer alır. Bu masrafların %60’lık oranı fon tarafından karşılandığı gibi marka tescilliğinin yenilenmesi durumunda fon bu desteği karşılamamaktadır.

  • Şirket Satın Almadaki Destek

Bakanlığa ait ön onayınız var ise bu hibeden yararlanabilirsiniz. Satın alma aşamasında karşılaşacağınız birtakım hukuki ve mali rapor giderleriniz olacaktır. Bu raporlar destek tarafından karşılanmaktadır. Sözü bahsedilen destek tarafından %60’lık dilime kadar karşılanabilmektedir.

  • Birim Desteği

Şirketlerin yurt dışına açılabilmesi için verilen destekler kapsamında mekan kiralama veya kullanma hakları için gereken masraflar karşılanmaktadır. Bu destek için birkaç koşula tabii tutulur. Firmalar, kira gideri desteğinden en fazla 5 yıl kadar yararlanabilmektedir.  Ayrıca bu gibi desteklerde 10 birim sınırı mevcuttur.