E-Ticaret Firmaları için Babalar Gününde Kargo Yönetim Rehberi

E-Ticaret firmaları için kargo yönetimi oldukça önemlidir. İyi bir kargo yönetimi firmalara sayısız fayda sağlamaktadır. Genellikle normal dönemlerde kargo süreçlerini iyi bir şekilde yöneten e-ticaret firmaları, özel günlerde olan yoğunluktan dolayı aksama yaşayabilmektedir. Çünkü Yılbaşı, Sevgililer Günü, 8 Mart, Anneler Günü ve Babalar Günü gibi özel günlerde kampanyalar ile indirimli ürün satışı gerçekleştiren firmaların ziyaretçi ve satış oranı bir hayli fazladır. Bu da firmalarda yoğunluğa ve kargo süreçlerinde aksamaya neden olmaktadır. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmaları için babalar gününde kargo süreçlerinin nasıl yönetilmesinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızı rehber edinerek, kargo sürecini iyi bir şekilde yönetebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Müşterilerinizle İletişim Kurun

Kargo yönetim sürecinde müşteri ilişkileri oldukça önemli bir konudur. Müşteriler genellikle satış öncesinde, satış sırasında ve satış sonrasında ürünlerin durumu ve kargolama süreci hakkında bilgi almak istemektedir. Firmalar bu bilgileri müşterilerine verdikleri takdirde hem marka sadakatini sağlayabilmekte hem de kalıcı müşteriler kazanabilmektedir. Bu noktada web sitenizden alışveriş yapan tüketicilere sipariş durumları hakkında;

 • Siparişiniz tamamlandı
 • Siparişiniz hazırlanıyor
 • Siparişiniz kargoya verildi
 • Siparişiniz teslim edildi

Gibi SMS ve mail gönderebilirsiniz. Böylelikle müşterilerinizin babalar gününe özel gerçekleştirdikleri alışverişleri takip etmelerine olanak sağlayabilirsiniz.

Deponuzun Düzenli Olmasına Özen Gösterin

Babalar gününde kampanyalar ile birlikte yaşanabilecek yoğunluklardan dolayı problem yaşamak istemeyen e-ticaret firmalarının öncelik olarak göz önünde bulundurması gereken hususlardan biri depo düzenidir. Babalar günü öncesinde deponuzun düzenli olmasına özen göstermeniz satılan ürünleri kolaylıkla bulmanızı sağlayacaktır. Böylelikle de teslimat süreçlerinizi hızlandırabilmeniz mümkündür. Depo düzenini sağlarken;

 • Deponuzda bir düzensizlik varsa babalar gününden önce deponuzu düzene sokmalısınız. Bu noktada ürünlerinizi gruplu bir halde yerleştirmeye özen göstermelisiniz.
 • Web sitenizin en çok ve en az satan ürünlerini belirlemelisiniz.
 • Belirlediğiniz ürünlere yönelik kampanyalar oluşturacaksanız bu ürünlerin paketlemesini yapmalısınız.
 • Deponuzda bulunan her ürünü kolay bulunacak şekilde yerleştirmelisiniz.

Sıraladığımız aksiyonları tamamlayarak sizler de babalar günü gibi özel günlerde kargo süreçlerini daha hızlı bir şekilde yönetebilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Hızlı Teslimat Avantajı Sunun

Babalar gününde, babalarını mutlu etmeyi amaçlayarak hediye alan müşteriler hediyelerine hızlı bir şekilde kavuşmayı istemektedirler. Bu nedenle kargo süreçlerinde hızlı teslimat oldukça önemlidir. Babalar gününe özel kampanyalar düzenleyen firmalar hızlı teslimat seçeneğini sunduklarında;

 • Web sitelerinden yapılan satışlar hızlı bir şekilde artmaktadır.
 • Firmalar potansiyel müşterilerini daha kolay bir şekilde mevcut müşteriye dönüştürmektedir.
 • Müşterilerin firmaya ve ürünlere duydukları güven duygusu artmaktadır.
 • Kalıcı müşteriler kazanmaktadır.

Sizler de sıraladığımız avantajlardan faydalanmak istiyorsanız babalar gününde müşterilerinize hızlı teslimat seçeneği sunabilirsiniz.

Kargo Firmalarıyla Anlaşma Yapın

Kargo firmalarıyla yapılan anlaşmalar, firmaların maliyetlerini azaltmak için yaptığı anlaşmalardan biridir. Bu anlaşmalar sayesinde firmalar gönderilerini daha uygun fiyatlar ile kargolayabilmektedir. Babalar günü kampanyaları için gerçekleştireceğiniz satışlarda kargo anlaşmanız bulunmuyorsa bir kargo firmasıyla anlaşma yapmalısınız. Bu noktada tercih edeceğiniz kargo firmasının şube sayısını, çalışma saatlerini, kargo desi ücretlerini ve teslimat seçeneklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Kargo firmalarıyla anlaşma yaparken tek bir firmayla bağlı kalma zorunluluğunuzun bulunmadığını bilmelisiniz. Özellikle özel günlerde yaşanacak aksamaları minimuma indirebilmek için birden fazla kargo firmasıyla anlaşma yapabilirsiniz. Bu sayede teslimat süreçlerinizi daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz.

Kargo Entegrasyonlarından Faydalanın

E-ticaret firmaları kargo süreçlerini sorunsuz bir şekilde yönetebilmek adına pek çok seçeneği müşterilerine sunmaktadır. Bu seçeneklerden biri de kargo entegrasyonudur. Kargo entegrasyonundan yararlanan e-ticaret firmaları hem zaman kazanabilmekte hem de müşterilere güven verebilmektedir. Sizler de babalar gününde yoğun bir kampanya dönemi yaşayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Kargo entegrasyonundan faydalanarak müşterilerin satın aldığı ürünleri hızlı bir şekilde takip etmelerini kolaylaştırabilirsiniz. Böylelikle müşterilerde iyi bir izlenim yaratarak marka sadakatini koruyabilirsiniz. Hem marka bilinirliğinizi hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.