Çiçek Sepeti, 2006 yılında sadece çiçek gönderiminin yapıldığı niş bir pazar olarak karşımıza çıkmıştır. Fakat müşteri kitlesi genişleyince ürünlerini çeşitlendirmek isteyen Çiçek Sepeti, pek çok e-ticaret firmasına kapılarını açmıştır. E-ticaret firmaları Çiçek Sepeti’nde mağazalarını açarak çiçek gönderiminden süpermarket ürünlerine, kozmetikten ev ve yaşam ürünlerine kadar pek çok kategoride tüketicilere hizmet vermektedir. Biz de bu yazımızda Çiçek Sepeti’nde mağaza açmak isteyen e-ticaret firmalarına rehberlik edeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanabilir ve binlerce ürünü tüketicileriniz ile buluşturabilirsiniz.

E-ticaret Firmaları Çiçek Sepeti’nde Mağaza Açabilir mi?

Çiçek Sepeti, fiziksel mağazalara bayilik ve franchise veren büyük bir firmadır. Sanal pazar yerinde ise e-ticaret girişimcilerinin mağaza açmalarına izin vermektedir. E-ticarete kendi web sitelerinde ya da diğer pazar yerlerinde başlamak isteyen girişimciler, ciceksepeti.com’da mağaza açarak yeni bir müşteri kitlesi kazanabilmektedir. Geleneksel ticaret ile fiziksel mağazadaki ürünleri internet üzerinden de satmak isteyen firmalar için ise Çiçek Sepeti oldukça mantıklı bir alandır. Fakat statü ne olursa olsun Çiçek Sepeti’nde satış yapma şartı olan şirket sahibi olmayı yerine getirmek gereklidir.

Çiçek Sepeti’nde yalnızca vergi mükellefleri mağaza açabilmektedir. Bunun için de şirket sahibi olmak gereklidir. Halihazırda şirketi bulunan girişimciler doğrudan mağazalarını oluşturarak ürünlerini satmaya başlayabilmektedir. Fakat hâlihazırda bir şirketi bulunmayan girişimciler anonim. Limited ve şahıs şirketlerinden birini kurarak mağazalarını açabilmektedir.

Çiçek Sepeti’nde Mağaza Nasıl Açılır?

Çiçek Sepeti’nde ürün ve hizmetlerinin satışını yapmak isteyen e-ticaret girişimcilerinin öncelik olarak Çiçek Sepeti satıcı hesabı oluşturması gereklidir. Mağaza açabilmek için gerekli başvuruyla birlikte satıcı hesabı açılmaktadır. Site üzerindeki işlemler kısa sürse de firma, belgeleri matbu olarak istediği için anında satışa başlayamamaktadır. Bunun için girişimcilerin ciceksepeti.com’a giderek aşağıdaki adımları izlemesi gereklidir.

1. Ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan ‘Çiçeksepeti’nde Satış Yap’ butonuna tıklanmalıdır.

2. Açılan sayfada ‘Hemen Başvuru’ butonuna tıklayarak form doldurulmalıdır. Bu form üzerinde istenen bilgiler şunlardır:

 • Başvuru tipi (Pazaryerinde kendi ürünlerimi satmak istiyorum)
 • Firma adı
 • Firma türü
 • Vergi/T.C. kimlik numarası
 • Satış yapılacak ürün kategorisi
 • Yetkili kişinin adı, soyadı ve iletişim bilgileri
 • Farklı bir e-ticaret sitesinde satış yapılıyorsa mağaza linki

3. Form doldurulduktan sonra ‘Devam Et’ butonuna basılarak belgeler sisteme yüklenmelidir.

4. Ardından ‘Çiçeksepeti.com Satıcı İlan ve İşbirliği Sözleşmesini İndir’ ve ‘Bayi Bilgileri Formunu İndir’ butonları kullanılarak ilgili belgeler bilgisayara indirilmelidir. Bu sözleşme ve form imzalanıp firmaya gönderilecektir.

5. ‘Başvuruyu Tamamla’ butonuyla süreç sonlandırılmalıdır.

Yukarıdaki adımları tamamlayan girişimcilerin sistemde kayıtlı olduğu mail hesabına bir e-posta gelmektedir. Bu e-posta üzerinden başvuru değerlendirme sürecini takip edebilmek mümkündür.

Çiçek Sepeti’nde Mağaza Açan E-ticaret Firmasının Sahip Olduğu Avantajlar Nelerdir?

Çiçek Sepeti’nde mağaza açan e-ticaret firmaları pek çok avantaja sahip olabilmektedir. Bu avantajlar şunlardır:

 • E-ticaret firmaları hazır müşteri kitlesine sahip olmaktadır.
 • Daha geniş bir hedef kitleye ulaşabilmektedir.
 • Çiçek Sepeti’nin tüm altyapı hizmetlerinden faydalanabilmektedir.
 • Düşük maliyetle büyük bir pazara girebilmektedir.
 • İndirimli kargo avantajlarına sahip olabilmektedir.
 • 7 gün 24 saat açık bir mağaza üzerinden ürün satışı yapabilmektedir.
 • Firmaların site içi reklamlarla ürünleri öne çıkarabilmeleri mümkündür.
 • Çiçek Sepeti’nin banka anlaşmaları sayesinde e-ticaret firmalarının ürünlerini taksitle satabilmeleri mümkündür.

Sizler de bu tür avantajlara sahip olmak istiyorsanız vakit kaybetmeden Çiçek Sepeti’nde mağazanızı açarak satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Çiçek Sepeti’nin E-ticaret Firmalarına Sağladığı Dezavantajlar Nelerdir?

Çiçek Sepeti’nde mağaza açmak e-ticaret firmalarına avantaj sağlayabildiği gibi dezavantaj da sağlayabilmektedir. Bu dezavantajlar şunlardır:

 • E-ticaret firmaları yaptıkları her satış için komisyon ödemelidir. Bu durumda firmaların satış başına düşen karlılıkları azalmaktadır.
 • Yoğun bir rekabet ortamı olacağı için öne çıkmakta zorlanılmaktadır.
 • Ürünler ciceksepeti.com adı altında satılacağı için sadık müşteriler elde edilememektedir. Aynı zamanda da marka bilinirliği oluşturulamamaktadır.