E-ticaret ile internetten ürün satışı yapan firmalar satışlarını arttırmayı hedeflemektedir. Bunun için de pazarlama yöntemlerine yönelmektedir. Sponsorluk, broşürler, gazete vb. geleneksel pazarlama yöntemlerinin yanı sıra dijital pazarlama yöntemlerinden de yararlanmaktadır. Dijital pazarlama yöntemleri ile e-ticaret firmaları hedefledikleri satış oranlarına ulaşabilmektedir. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmaları için dijital pazarlama hakkında her şeyi ele alacağız. Sizler de yazımızdan yararlanarak dijital pazarlama hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylelikle kısa süre içerisinde satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama; firmaların hedef kitlelerine ulaşmak ve satışlarını arttırabilmek için ürün, hizmet ve kampanyalarını dijital platformlarda yürüttüğü pazarlama yöntemidir. Bu pazarlama yöntemi e-ticaret firmaları gibi ticari faaliyet gösteren işletmeler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. İşletmelerin dijital pazarlama çalışmalarını yürüttüğü kanallar şunlardır:

 • Arama motorları
 • E-mail
 • Bloglar
 • Sosyal medya platformları
 • Video içerikli siteler

Sizler de bu tür kanallar üzerinde dijital pazarlama çalışmalarınızı yürüterek tüketicilere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Böylelikle hem marka bilinirliğinizi hem de satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Dijital Pazarlamanın E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Dijital pazarlama çalışmaları e-ticaret firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle dijital pazarlama yöntemi, geleneksel pazarlama yöntemine oranla daha fazla tercih edilmektedir. Dijital pazarlamanın e-ticaret firmalarına sağladığı avantajlar ise şunlardır:

 • E-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Hedef kitlesine daha kolay ulaşan firmaların da dijital pazarlama çalışmaları genellikle başarılı bir şekilde sonuçlanmaktadır.
 • Firmalar müşteriler hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilmektedir. Böylelikle de doğru reklam çalışmalarını hayata geçirebilmektedir.
 • Markalar satışlarını ve marka bilinirliklerini daha hızlı arttırabilmektedir.
 • Firmalar dijital pazarlama yöntemleri sayesinde müşteri davranışlarını daha kolay analiz edebilmektedir.

Sizler de bu tür avantajlardan yararlanmak isteyen bir e-ticaret firmasıysanız vakit kaybetmeden dijital pazarlama çalışmalarına yönelebilirsiniz.

E-ticarette Yararlanabilecek Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

E-ticarette yararlanılabilecek dijital pazarlama teknikleri dendiğinde akla ilk olarak arama motoru optimizasyonu gelmektedir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO, firmaların Google gibi arama motorları tarafından daha kolay taranmasını ve indexlenmesini sağlayan çalışmalardır. SEO çalışmaları sayesinde e-ticaret firmaları, Google arama sonuçlarında web sitelerini daha kolay bir şekilde ön plana çıkarabilmekte ve görünürlüğünü arttırabilmektedir. Böylelikle firmalar satışlarını büyük ölçüde arttırabilmektedir.

Satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmaları SEO çalışmaları yaparken her zaman site içi SEO ve site dışı SEO çalışmaları yapmaktadır. Bu noktada da Ahrefs, Semrush ve Keywordtool gibi dijital pazarlama araçlarını kullanarak hareket etmektedir. Sizler de SEO çalışmaları yaparak web sitenizi arama motorlarında daha hızlı ön plana çıkarabilirsiniz.

Google Adwords Reklamları

Dijital pazarlama teknikleri arasında yer alan bir diğer pazarlama yöntemi de Google Adwords reklamlarıdır. Google Adwords reklamları, firmaların Google’da belirli anahtar kelimeler ve belirli bir reklam bütçesi ile sponsorlu reklamlar verdiği bir dijital pazarlama tekniğidir. Google Adwords reklamları ile satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmaları;

 • Hedef kitle analizi yapmalıdır.
 • Semrush, Ahrefs ve Keywordtool gibi analiz araçlarından yararlanarak anahtar kelimeleri tespit etmelidir.
 • Profesyonel reklam başlıkları ve reklam metinleri oluşturmalıdır.
 • Reklam bütçesi belirlenmelidir.

Böylelikle e-ticaret firmaları arama motorlarında ürün arayışında olan tüketicilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Dijital pazarlama teknikleri arasında yer alan sosyal medya pazarlaması; firmaların Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında iletişim ve pazarlama çalışmalarını yürüttüğü bir tekniktir. Başarılı sosyal medya pazarlaması yapan e-ticaret firmaları marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırabilmektedir. Bunun için firmaların doğru bir paylaşım stratejisi geliştirmesi gereklidir. Firmaların kaliteli içerikler üreterek üretilen içerikleri çeşitlendirmesi oldukça önemlidir. Böylelikle firmaların hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşabilmesi ve onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyerek satışlarını arttırabilmesi mümkündür.