E-Ticaret Firmaları İçin Doğru Bir Kargo Firması Nasıl Seçilir?

E-ticaret firmalarının teslimat süreçlerini yönetebilmeleri için yapması gereken anlaşmalardan biri kargo firması seçimidir. Kargo firmasının doğru bir şekilde seçilmesi ve seçimi yaparken de bazı unsurların göz önünde bulundurulması oldukça önemlidir. Böylelikle kolaylıkla teslimat sürecini yönetebilir, müşteri memnuniyetini de beraberinde getirebilirsiniz. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmaları için doğru bir şekilde seçilen kargo firmasının öneminden ve kargo firması seçerken göz önünde bulundurulması gereken unsurlardan bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak, çalışmalarınıza uygun kargo firması seçimi yapabilirsiniz.

E-Ticaret Firmaları İçin Doğru Bir Kargo Firması Seçmenin Önemi Nedir?

E-ticaret firmalarının teslimat süreçleri için doğru bir kargo firması seçimi oldukça önemlidir. Çünkü;

 • Doğru bir kargo firması seçimi, e-ticaret firmalarının teslimat sürecini sorunsuz bir şekilde yönetmesini ve bu süreçleri kısaltmasını sağlamaktadır.
 • Doğru seçilen kargo firmaları sayesinde e-ticaret firmaları; hızlı teslimat, aynı gün teslimat ve kapıda ödeme gibi kargo gönderim seçeneklerini kullanabilmektedir. Böylelikle de müşterilerin güvenini kazanabilmekte ve satışlarını arttırabilmektedir.
 • Kargo firmalarının sunduğu kargo entegrasyonları sayesinde web sitenizden alışveriş yapan müşterilerin siparişlerini kolay bir şekilde takip edebilmektedir. Bu da müşteri memnuniyetini sağlamak açısından büyük bir öneme sahiptir.
 • Doğru kargo firmasıyla anlaşma yapıldığında, e-ticaret firmaları sattıkları ürünleri gönderirken daha düşük fiyatlarla ürün gönderimi yapabilmektedir. Bu durum da firmaların gönderi maliyetleri ir hayli azalmaktadır.

Sizler de sıraladığımız avantajlardan yararlanmak için doğru bir kargo firması seçebilmeli ve bu kargo firmasını seçerken bazı unsurlara dikkat etmelisiniz.

Doğru Bir Kargo Firması Seçerken Göz Önünde Bulundurulması Gereken Unsurlar Nelerdir?

Çalışma prensipleri

Kargo firmalarının her biri farklı çalışma prensiplerine sahiptir. Bir kargo firmasının çalışma prensiplerini belirleyen en önemli unsur ise firmanın çalışan kişi sayısıdır. Ne kadar çok çalışan kişi sayısına sahipse işlerin o kadar hızlı ilerleyebileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Aynı zamanda;

 • Ödeme seçenekleri
 • Gönder alım seçenekleri
 • İade seçenekleri
 • Gün içerisinde teslimat ve hızlı teslimat gibi gönderim seçenekleri
 • En kısa teslimat süresi

Gibi diğer çalışma prensiplerine de önem vermeniz gereklidir. Bunları göz önünde bulundurduğunuzda doğru bir kargo firmasıyla çalışma imkanı bulabilirsiniz.

Kargo firmasının bilinirliği

Kargo firması seçiminde kargo firmasının bilinirliği, öncelikli olarak göz önünde bulundurulması gereken unsurlar arasındadır. Günümüzde pek çok kargo firması bulunmaktadır. Bu noktada e-ticaret sektöründeki firmaların kargo firması seçiminde tüketiciler tarafından oldukça bilinen markaları tercih etmesi gereklidir. Kargo firmasının çoğunluk tarafından bilinmesi demek, müşteri memnuniyetine sahip olması ve sorunsuz bir şekilde teslimat sağlaması demektir.

Sizler de tüketiciler tarafından oldukça bilinen ve en çok tercih edilen kargo firmalarıyla çalışabilirsiniz. Bu sayede ürün teslimat süreçlerini hızlı ve sorunsuz bir şekilde yönetebilirsiniz.

Kargo şubelerinin sayısı ve şubelerin firmaya olan uzaklığı

Doğru bir kargo firması seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer unsur ise kargo şubelerinin sayısıdır. Bir kargo firmasının şube sayısının fazla olması demek, ürünlerin kargoda beklemesini engellemek demektir. Aynı zamanda hızlı bir teslimat süreci anlamına gelmektedir.

Kargo firması seçiminde şubenin firmaya olan uzaklığını da dikkate almanız gereklidir. Çünkü bir kargo şubesinin firmanıza yakın olması ürünlerinizin hızlı bir şekilde alınmasına olanak sağlayacaktır. Dolayısıyla da teslimat süreniz kısalacaktır. Bu sayede de ürünlerine erken kavuşan müşterilerin memnuniyeti ikiye katlanacaktır.

Gönderi ücretleri

Kargo firması seçiminde genellikle en çok önem verilen ve göz önünde bulundurulan unsurlardan biri gönderi ücretleridir. Bu noktada;

 • Sizin için doğru olabileceğini düşündüğünüz kargoyla anlaşma yapmadan önce mutlaka diğer kargo firmalarıyla da görüşmelisiniz.
 • Görüştüğünüz kargo firmalarından desi başına ücret teklifi talep etmelisiniz.
 • Kargo firmasının aynı gün teslimat, kapıda ödeme ve hızlı teslimat gibi gönderim seçenekleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız.
 • Müşterilere SMS gönderimiyle bilgilendirme yapıp yapmadıklarını öğrenmelisiniz. SMS ile bilgilendirme yapılıyorsa gönderi ücretini arttırıp arttırmayacağını sormalısınız.