Her geçen gün büyük, orta ya da küçük firmalar fark etmeksizin e-ticaret sektörüne yeni firmalar katılmaktadır. Rekabet ortamının arttığı günümüzde gerek fiziki gerekse online firmalar için başarılı bir marka haline gelmek zorunlu hal almaktadır. Böylelikle firmalar hem sektör içerisinde hem de pazarda kalıcılığı ve sürdürülebilirliği elde etmektedir. Bunun için de e-ticaret firmalarının etkileyici bir marka ismine ihtiyacı vardır. Peki, etkileyici marka ismi nasıl bulunur? Bu sorunun cevabına e-ticaret firmaları için etkileyici marka ismi bulma rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Marka İsmi Nedir?

Marka ismi, bir firmanın ürün ve hizmetlerini bir başka firmanın ürün ve hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlayan isimdir. Bir markayı oluşturan unsurlar marka ismiyle sınırlı değildir. Bunun yanında sözcükleri şekilleri harfler ve sayılar da markayı ortaya koymaktadır.

Büyük, orta veya küçük fark etmeksizin tüm firmaların etkileyici bir marka ismine sahip olması gereklidir. Özellikle de büyük firmaların kalabalık pazarlarda firmaları, ürün ve hizmetleri ile var olabilmesinin şartı hatırlanabilir ve etkileyici bir marka ismine sahip olmasıdır. Bu nedenle firmalar satış ya da pazarlamadan önce müşteriye dokunabileceği, hatırlanabileceği bir marka ismi bularak işe başlamalıdır. Bu noktada farklı, akılda kalıcı, kolay yazılabilir, telaffuzu kolay ve duygusal olarak çekici olan bir marka ismiyle başarılı bir marka yaratmak mümkündür.

Marka İsminin Önemi Nedir?

Marka haline gelmek, bir şirketin kimliğine kavuşmasıdır. Bir ürünün ismi, rengi, tasarımı, şekli, değerleri ve işleviyle bir bütün olarak oluşturulan benliğe marka haine gelerek ulaşılabilmektedir. Bir firmanın marka haline gelebilmesi için öncelikle ‘ben kimim’ sorusunu cevaplandırması gereklidir. Ardından da etkileyici bir marka ismine ihtiyaç vardır. Çünkü marka ismi firmayı her koşulda temsil edecek bir algı oluşturmaktadır.

E-ticaret firmalarının marka ismi bulurken bazı unsurlardan yararlanması gereklidir. Bu unsurlar şunlardır:

  • Amaç: Markanın var olma amacı nedir?
  • Vizyon: Gelecekteki hedefler nelerdir?
  • Misyon: Markanın oluşma amacı ve tüketicilere sunacakları nelerdir?
  • Değerler: Firma kültürü ve firmanın sahip olduğu değerler nelerdir?

Etkileyici Bir Marka İsmi İçin Belirleyici Unsurlar Nelerdir?

Anlamlı olması

E-ticaret firmaları etkileyici bir marka ismi ortaya koyarken bu ismin anlamlı olmasına dikkat etmelidir. Aynı zamanda da bulunacak ismin yapılan iş ve sektörler ilişkili olması da oldukça önemlidir. Böylelikle firmaların benliğini yansıtması, bir marka imajı ortaya koyması ve müşterileriyle arasındaki bağı güçlendirmesi mümkündür.

Akılda kalıcı olması

Başarılı bir marka ismi ortaya koymak için belirleyici unsurlardan biri de akılda kalıcılıktır. Çünkü tüketicilerin akıllarında yer edinebilmek oldukça önemlidir. Akılda kalıcı bir isimle firmalar tüketiciler tarafından kolaylıkla hatırlanmaktadır. Bu noktada firmaların öncelik olarak kendilerine ‘biz kimiz’ sorusunu yöneltmesi gereklidir. Ardından profesyonel adımlar atılarak markanın ayrıştırıcı özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Böylelikle firmalar tüketiciler tarafından fark edilecek ve başarı elde edecektir.

Erişilebilir olması

Marka ismini belirleyici unsurlardan biri nedir dendiğinde en iyi cevaplardan biri de erişilebilir olmasıdır. Böylelikle tüketiciler tarafından kolaylıkla yorumlanabilmekte, söylenebilmekte ve hecelenebilmektedir. Aynı zamanda marka isminin hem yazılı hem sözlü hem de işitsel olarak kolay olabilmesi oldukça önemlidir.

Göze hitap etmesi

Bir marka isminin etkileyici ve başarılı olabilmesi için göze hitap etmesi oldukça önemlidir. Bu noktada görsel simgeleri semboller, logolar, renkler vb. dahil olmak üzere tasarım yoluyla tercüme edilebilir ve iletişime açık bir marka ismi yaratmak gereklidir.

Geleceğe yönelik olması

Firmaların e-ticaret sektöründeki temel amacı, uzun yıllar devamlılığı sağlamak ve sektör içerisinde kalıcılığı yakalamaktır. Bunun için de marka isminin firmayla birlikte büyüyebilmesi, alaka düzeyini koruyabilmesi ve farklı ürünlere veya marka uzantılarına uyarlanabilmesi gereklidir. Kısacası marka isminin geleceğe yönelik olması, e-ticaret firmaları için etkileyici bir marka ismi ortaya koymanın belirleyici unsurlarından biridir. Böylelikle firmaların marka ismini değiştirmelerine gerek kalmamaktadır.