Instagram’da yer alan e-ticaret firmaları için link paylaşımı yapmak oldukça önemlidir. Böylelikle firmalar web sitelerine ziyaretçi çekebilmekte ve satışlarını arttırabilmektedir. Fakat Instagram gönderi açıklamalarında paylaşılan linklere tıklanamamaktadır. Bu nedenle Instagram’da farklı link paylaşma yöntemleri kullanılmaktadır. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmaları için Instagram’da link paylaşma yöntemlerinden, link paylaşmanın sağladığı avantajlardan bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak link paylaşma yöntemleri hakkında bilgi edinebilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Instagram’da Link Paylaşmanın E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Instagram’da link paylaşmak, e-ticaret firmaları gibi ticari faaliyet gösteren işletmeler için oldukça önemlidir. Çünkü Instagram’da link paylaşımı yapan firmalar pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Instagram’da link paylaşımı yapan e-ticaret firmaları, web sitelerine ziyaretçi çekebilmektedir.
 • Instagram’da link paylaşımları sayesinde firmalar ürün ve hizmetlerini kolaylıklara tüketicilere tanıtabilmektedir.
 • Instagram link paylaşımı ile tüketicileri direkt olarak web siteye yönlendirebilmek mümkündür. Böylelikle onların alışveriş yapabilmeleri kolaylaştırılmaktadır.
 • E-ticaret firmaları Instagram’da link paylaşımları sayesinde kampanyalarını ön plana çıkarabilmektedir.
 • Tüketicilerin doğru ürünlere ulaşmasını sağlayabilmektedir. Böylelikle onların güvenini kazanarak sadık müşteriler elde edebilmek mümkündür.

Sizler de bu tür avantajlara sahip olmak istiyorsanız link paylaşım türlerinden yararlanabilir ve Instagram’da link paylaşabilirsiniz.

Instagram’da link Paylaşma Türleri Nelerdir?

Instagram Biyografisinde Link Paylaşımı

Instagram’da yer alan e-ticaret firmalarının, hedef kitlelerinde yer alan ya da Instagram hesaplarını takip eden kullanıcılar için link paylaşımı yapabilecekleri ilk alan Instagram Biyografisidir. Genellikle e-ticaret firmaları web site adreslerini Instagram biyografisine ekleyerek kurumsal imajlarını güçlendirmeyi hedeflemektedir. Fakat zaman zaman pek çok firma link kısaltma ve çoklu link paylaşım araçlarını kullanarak birden fazla link paylaşımı yapmayı tercih etmektedir. Bu noktada e-ticaret firmalarının izlemesi gereken adımlar şunlardır:

 • Instagram hesabına giriş yapılmalıdır.
 • Instagram profile tıklanmalıdır.
 • Profilde yer alan düzenle butonuna basılarak burada yer alana web site bölümüne paylaşmak istenilen link girilmelidir.
 • Bitti butonuna tıklayarak web site eklenmelidir.

Sizler de bu adımları sırasıyla uygulayabilir ve Instagram biyografinizde web siteniz yer verebilirsiniz. Böylelikle Instagram profilinizi ziyaret eden kullanıcıları web sitenize yönlendirebilirsiniz.

Instagram Hikayede Link Paylaşımı

Instagram’da link paylaşımı yapmak isteyen e-ticaret firmalarının tercih edebileceği link paylaşma yöntemlerinden bir diğeri de Instagram hikayede link paylaşımıdır. Instagram’a son zamanlarda gelen güncellemeyle birlikte takipçi sınırlaması olmadan tüm Instagram kullanıcıları link paylaşımı yapabilmektedir. Instagram hikayede link paylaşmak isteyen e-ticaret firmaları;

 • Hikayede paylaşılmak istenen görsel veya videoyu yüklemelidir.
 • Üst bölümde yer alan ‘gülen yüz’ bölümüne tıklayarak çıkartmalar ekranına ulaşılmalıdır.
 • Ardından bağlantıya tıklayarak hikayede eklenmek istenen link girilmelidir.
 • Bitti tuşuna basarak tüm düzenlemeler tamamlanmalıdır. Böylelikle hikayede link paylaşımı yapılmalıdır.

Sizler de Instagram hikayede link paylaşmak istiyorsanız sıraladığımız adımları uygulayabilirsiniz. Bu sayede takipçilerinize yönlendirme yaparak onları web sitenize çekebilirsiniz.

Instagram Direct Mesajlar ile Link Paylaşımı

Instagram’da link paylaşılabilecek bir diğer yöntem ise Instagram Direct mesajlardır. Bu noktada kullanıcılar ile mesaj aracılığıyla link paylaşabilmek mümkündür. Genellikle e-ticaret firmaları Instagram Direct üzerinden link paylaşımı yaparken bir konu ya da ürün hakkında soru soran kişilere link göndermektedir. Örneğin, e-ticaret firmalarının sattığı bir ürün hakkında mesaj atarak fiyat soran bir tüketiciye direkt link paylaşımı yapılabilmektedir. Böylelikle firmalar tüketicilerin ürün sayfasına yönlenmesini sağlayabilmekte ve onların satın alma kararlarını etkileyebilmektedir.

Instagram Reklamlar ile Link Paylaşımı

Instagram reklamlar, e-ticaret firmalarının link paylaşımı yapmak için kullandığı yöntemlerden biridir. Instagram’da reklam verirken web sitenin adresi, kampanya sayfaları ya da oluşturulan özel landing pageler varış sayfası olarak belirlenmelidir. Sizler de bir e-ticaret firması olarak her ne kadar Instagram gönderileriyle link paylaşımı yapamıyor olsanız bile Instagram reklamlar ile link paylaşımı yapabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizde yer alan kişilere ürün ve hizmetlerinizi ulaştırabilirsiniz.