Online alışverişin zaman ve mekandan bağımsız bir alışveriş deneyimi sunması, uluslararası ticarette büyük ölçüde bir artış yaşanmasına neden olmaktadır. E-ticaret firmaları ürün ve hizmetlerini kolaylıkla yurtdışına gönderebilmektedir. Fakat bazı e-ticaret firmaları uluslararası kargo gönderimleri hakkında bilgi sahibi olmadıkları için yalnızca yurtiçine gönderim yapmakla sınırlı kalmaktadır. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmaları için uluslararası kargo gönderimlerinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak vakit kaybetmeden uluslararası ticarete adım atabilirsiniz. Marka bilinirliğinizle birlikte satışlarınızı da arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Uluslararası Kargo Nedir?

Dünya çapında hava, deniz ve karayolu taşımacılığı ile ürün ve hizmetlerin ilgili noktalara lojistiği ve teslimatı süreçlerine uluslararası kargo adı verilmektedir. Uluslararası kargo gönderimlerinde her kargo firması, her ülke ve her gönderi türü farklı kural ve yasal prosedürlere sahiptir. Tüm bu kriterlere göre yasal mevzuatlar şekillenmektedir.

Uluslararası Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?

Uluslararası ürün gönderimi yapmak isteyen e-ticaret firmaları bunu iki farklı şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bunlardan biri uluslararası pazaryerleri, diğeri de uluslararası e-ticaret siteleridir. Uluslararası pazaryerlerinde satış yapan firmalar Ebay, Etsy, Amazon ve Propars gibi pazaryerlerini kullanmaktadır. Uluslararası pazaryerlerinin yanı sıra bir uluslararası e-ticaret sitesi kurarak da ürün satışı yapmak mümkündür. Teslimat sürecinde de uluslararası gönderim yapan bir kargo firmasıyla anlaşmak gereklidir.

Uluslararası Gönderimler İçin E-ticaret Firmalarının Tercih Edebileceği Kargo Firmaları Nelerdir?

E-ticaret ile yurtdışına ürün satışı yapmak isteyen firmaların tercih edebileceği pek çok kargo firması bulunmaktadır. Yurtdışına gönderim konusunda kargo firmalarının geliştirdiği özel çözümler de mevcuttur. Ülkemizde bilinen pek çok kargı firması yurtdışı kargo konusunda da hizmet vermektedir. Yurtdışı gönderimleri konusunda hizmet veren ve e-ticaret firmalarının tercih edebileceği kargo firmaları şunlardır:

  • Yurtiçi kargo
  • Aras kargo
  • MNG kargo
  • UPS
  • PTT kargo
  • FEDEX

E-ticaret Firmalarının Uluslararası Kargo Firması Seçiminde Göz Önünde Bulundurması Gerekenler Nelerdir?

E-ticaret firmalarının yurtdışı gönderilerinin teslimatı için kargo firması seçerken göz önünde bulundurmaları gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

Kolay gönderim: Yurtiçi kargo gönderimlerinde olduğu gibi yurtdışı kargo gönderimlerinde de kolay gönderim oldukça önemlidir. Bu nedenle uluslararası kargo kolay gönderim sunup sunmadığı araştırılmalıdır.

Ürün tipi: Müşterilere gönderilecek ürünlerin tipi de göz önünde bulundurulması gereken hususlardan biridir. Bu noktada ürünün boyutu, ağırlığı ve ücreti dikkate alınarak firmanın ihtiyacına yönelik bir kargo firmasıyla anlaşma yapılmalıdır.

Güven duygusu: Güven duygusu, yurtdışı kargo konusunda belirleyici unsurlardan biridir. Ürünün teslimat süreçleri açısından güvenli firmalar ile çalışmak gereklidir.

Lokasyon: E-ticaret firmalarının yurtdışı gönderilerinde göz önünde bulundurması gereken faktörlerden biri de ürünün nereye gönderileceğidir. Tüketicilere buna yönelik hizmetler sunmak oldukça önemlidir.

Gönderi ücretleri: Hangi kargo firmasının tercih edileceği konusunda bir diğer belirleyici husus da yurtdışı gönderi ücretleridir. Uluslararası kargo firmalarının sunduğu gönderi ücretlerinin araştırılması gereklidir. Bu noktada en uygun fiyatlı hizmet veren kargo firmasının PTT kargo olduğunu söylemek mümkündür.

Sizler de bir e-ticaret firması olarak sıraladığımız hususları göz önünde bulundurabilirsiniz. Böylelikle firmanızın ihtiyacına yönelik doğru bir kargo firmasıyla çalışabilir ve teslimat sürecinizi sorunsuz bir şekilde yürütebilirsiniz.

Uluslararası Kargo Gönderilerinde Ürün Fiyatlandırmasının Önemi Nedir?

Ürün fiyatlandırması, bir ürün veya hizmetin fiyatını belirmek amacıyla kullanılan bir stratejidir. Bu strateji, e-ticaret firmalarının uluslararası kargo gönderilerinde büyük bir rol oynamaktadır. Ürün fiyatlandırma stratejisi sayesinde e-ticaret firmaları yurtdışına satacakları ürünlerin fiyatını en doğru şekilde belirlemektedir.

Öte yandan ürün fiyatlandırma stratejileri e-ticaret firmalarının rekabetçi fiyatlar bulmasını kolaylaştırmaktadır. Böylelikle yurtdışına satış yapan firmalar daha kolay bir şekilde rakipleri ile rekabete girmektedir. Aynı zamanda ürün fiyatlandırma stratejilerinin müşteri odaklı yürütüldüğünü söylemek mümkündür. Kalıcı müşteriler edinmek isteyen e-ticaret firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu sayede firmalar marka bilinirliklerini büyük ölçüde arttırabilmektedir.