Instagram’a katılan e-ticaret firmaları açtıkları hesapları büyütmeyi ve daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedeflemektedir. Fakat firmaların hesaplarını büyütmesini zorlaştıran en büyük faktör takipçi sayılarının zamanla artacak olmasıdır. Bu noktada firmaların Instagram’da daha fazla zaman harcaması, belirli taktik ve stratejiler uygulaması gereklidir. Böylelikle e-ticaret firmalarının Instagram hesaplarını organik bir şekilde büyütebilmesi mümkündür. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmalarının Instagram’da organik takipçi kazanmak için neler yapmaları gerektiğinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan faydalanabilir ve Instagram’da organik takipçi kazanabilirsiniz.

Instagram’da Organik Takipçi Kazanmanın E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Şunlardır?

Organik takipçi kazanmak, Instagram’da yer alan e-ticaret firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Organik takipçiler sayesinde e-ticaret firmaları hedef kitlelerine kolaylıkla ulaşabilmektedir.
 • E-ticaret firmaları organik takipçiler sayesinde hedef kitlelerinde yer alan kişilere güven vermektedir. Böylelikle sadık müşteriler kazanabilmektedir.
 • Organik takipçiler sayesinde firmalar paylaşımlarından daha fazla verim alabilmektedir. Böylelikle de firmaların reklam ve tanıtım masrafları azalmaktadır.
 • Organik takipçiler web siteyi ziyaret ederek ürün ve hizmet satın alabileceği için e-ticaret firmalarının sermayesini arttırmaktadır.
 • Firmaların rakip firmalar ile daha kolay rekabet etmelerine yardımcı olmaktadır.

Sizler de bu tür avantajlara sahip olmak istiyorsanız Instagram’da organik takipçi kazanmak için harekete geçmelisiniz.

Instagram’da Organik Takipçi Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Profesyonel Gönderiler Hazırlayın

Instagram’da organik takipçi kazanmak isteyen e-ticaret firmalarının gönderilerine önem vermesi gereklidir. Çünkü günümüzde birçok Instagram kullanıcısı profesyonel gözüken ve güven veren Instagram hesaplarını takip etmeyi tercih etmektedir. Bu nedenle firmaların gönderilerini profesyonel bir şekilde hazırlaması gereklidir. Bu noktada da bazı hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu hususlar şunlardır:

 • Gönderiler için oluşturulacak olan görsel ve videoların boyutları Instagram boyutlarına uygun olmalıdır.
 • Gönderi metinleri hazırlanırken hedef kitleye uygun bir dil kullanılmalıdır. Aynı zamanda gönderi metinlerinde kullanıcıları harekete geçirecek cümlelere yer verilmelidir.
 • Gönderilerde doğru hashtagler kullanılmalıdır.
 • Gönderi paylaşımının ardından gönderilerin istatistikleri incelenmelidir.

Sizler de bu hususları göz önünde bulundurarak profesyonel gönderiler hazırlayabilir ve gönderi istatistiklerini kontrol ederek gönderilerinizin hedef kitleniz yönelik olup olmadığını ölçümleyebilirsiniz.

Gönderilerinizi Düzenli Bir Şekilde Paylaşın

E-ticaret firmalarının organik takipçi kazanmak için yapması gerekenlerden biri de gönderilerini düzenli bir şekilde paylaşmaktır. Çünkü Instagram algoritması, Instagram’da vakit harcayan ve emek veren sosyal medya hesaplarını ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle firmalar gönderilerini bir düzen içerisinde paylaşmaya özen göstermelidir. Bu noktada e-ticaret firmaları;

 • Instagram’da gönderi paylaşımı yapacağı zaman aralığını, hedef kitlenin Instagram’da zaman geçirdiği zaman aralığına göre ayarlamalıdır.
 • Gönderi paylaşımı yapılmayacak günlerde hikaye paylaşımı yaparak etkileşimini korumalıdır.
 • Sayfa istatistiklerinden yararlanarak gönderilerinin en çok ne zaman etkileşim aldığını analiz etmelidir.

Sizler de paylaşım gün ve saatlerinizi belirleyerek gönderilerinizi düzenli bir şekilde paylaşabilirsiniz. Böylelikle Instagram Keşfet’e düşme fırsatını yakalayabilir ve Instagram’da organik takipçi kazanabilirsiniz.

Instagram Hikaye Paylaşımları Yapın

Organik takipçi kazanmak isteyen e-ticaret firmalarının Instagram Hikaye paylaşımları yapması oldukça önemlidir. Firmalar bu noktada;

 • Anket
 • Soru-cevap
 • Müzik
 • GIF
 • Efekt
 • Bana soru sor

Gibi Instagram Hikayeler özelliklerinden yararlanarak içeriklerini çeşitlendirebilmektedir. Böylelikle organik takipçi kazanabilmekte ve takipçilerinin ilgisini çekebilmektedir. Sizler de Instagram’da organik takipçi kazanmak istiyorsanız Instagram Hikaye paylaşımı yapabilirsiniz.

Influencer Marketing Çalışmalarına Önem Verin

Influencer Marketing; firmaların yüksek takipçili Instagram hesapları ile işbirliği yaparak ürün, hizmet ve kampanyalarının tanıtımını yaptırdığı dijital pazarlama yöntemidir. E-ticaret firmaları Influencer Marketing çalışmaları sayesinde Instagram hesaplarını hedef kitlelerine tanıtabilmekte ve Instagram’da organik takipçi kazanabilmektedir. Aynı zamanda marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırabilmektedir. Sizler de Instagram’da organik takipçi kazanmak istiyorsanız Influencer Marketing çalışmaları yapabilirsiniz. Bu çalışmalar sayesinde de ürün, hizmet ve kampanyalarınızı daha fazla kişiye tanıtabilirsiniz. Böylelikle Instagram’da hedeflediğiniz organik takipçi sayısına kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.