Her geçen gün sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte e-ticaret firmaları sosyal medya platformlarında yer alarak ürün ve hizmetlerini hedef kitleye ulaştırmaktadır. Normal dönemlerde sosyal medya kullanımını belirli bir oranda tutan firmalar, Sevgililer Günü gibi özel günlerde sosyal medya kullanımına ağırlık vererek satışlarını arttırmayı amaçlamaktadır. Fakat bu noktada e-ticaret firmalarının Sevgililer Günü’nde sosyal medyayı nasıl kullanması gerektiği merak konusu haline gelmektedir. Biz de bu yazımızda Sevgililer Günü’nde sosyal medya kullanımı hakkında e-ticaret firmalarını bilgilendireceğiz. Sizler de bir e-ticaret firması olarak yazımızdan yararlanabilir ve hedef kitleniz ile iletişim kurarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi Yapın

‘E-ticaret firmaları Sevgililer Günü’nde sosyal medyayı nasıl kullanmalı?’ sorusunun öncelikli cevaplarından biri hedef kitle analizidir. Çünkü hedef kitlesini analiz ederek onlara yönelik içerikler üreten e-ticaret firmaları, sosyal medya aracılığıyla satışlarını daha kolay arttırmaktadır. Bu noktada firmaların yerine getirmesi gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlar şunlardır:

  • E-ticaret firmaları hedef kitlelerinin demografik bilgilerini, yaş ve cinsiyet oranlarını, internet kullanma alışkanlıklarını, internetten alışveriş yapma alışkanlıklarını ve sosyal medya kullanma alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak sınıflandırma yapmalıdır.
  • Firmalar Sevgililer Günü’ne yönelik paylaşımlarını hangi sosyal medya platformlarından yapacaklarına karar vermelidir.
  • Paylaşım yapılacak platformlar belirlendikten sonra firmalar paylaşım saatlerini de belirlemelidir.

Sizler de bu adımları yerine getirerek hedef kitlenize yönelik sosyal medya paylaşımlarınıza ve paylaşım saatlerinize karar verebilirsiniz.

Düzenli Sosyal Medya Paylaşımları Yapmaya Önem Verin

E-ticaret firmalarının Sevgililer Günü’nde sosyal medya kullanımı konusunda yapması gerekenden biri düzenli sosyal medya paylaşımlarıdır. Firmaların hedef kitlelerinde yer alan kişiler ile sürekli olarak iletişim halinde kalınması hem kampanyalarını görünürlüğünü hem de hedef kitlenin firmaya duyduğu güveni arttırmaktadır. Bu noktada e-ticaret firmalarının düzenli sosyal medya paylaşımları için bir içerik takvimi hazırlaması ve bu takvime uygun hareket etmesi gereklidir. Firmalar içerik takviminde paylaşım türlerini ve paylaşım saatlerini belirtmelidir.

Sevgililer Günü’nde ve öncesinde düzenli sosyal medya paylaşımları yapmak isteyen e-ticaret firmaları, paylaşımlarını sosyal medya planlama araçlarından yararlanarak yapmaktadır. Sosyal medya planlama araçları sayesinde e-ticaret firmaları, otomatik olarak Sevgililer Günü paylaşımları yapabilmektedir. Sizler de içerik takvimi oluşturarak ve sosyal medya planlama araçlarından yararlanarak Sevgililer Günü paylaşımları yapabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlelerinizle sürekli iletişim halinde kalabilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Gönderi Metinlerinize Önem Verin

Sevgililer Günü’nde satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının yapması gerekenlerden biri gönderi metinlerine önem vermektir. Çünkü e-ticaret firmaları gönderi metinleri sayesinde hedef kitlelerine güven vererek amaçlarına ulaşabilmektedir. Bu noktada firmaların göz önünde bulundurması gerekenler unsurlar şunlardır:

  • Gönderi metinlerinde tüketicilere bilgi veren açıklamalar kullanılmalıdır.
  • Gönderi metinlerinde Sevgililer Günü kampanyalarından yararlanın, Sevgililer Günü fırsatlarını değerlendirin ve vakit kaybetmeden satın alın gibi tüketicileri harekete geçirecek ifadelere yer verilmelidir.
  • Gönderi metinlerinde Sevgililer Günü’ne özel hashtagler kullanılmalıdır. Bunlar #sevgililer günü #14subat #ask #valentineday gibi hashtaglerdir.

Sizler de bunlara önem vererek Sevgililer Günü kampanyaları hakkında bilgi almak isteyen kişilere profesyonel bir e-ticaret firması olduğunuzu gösterebilirsiniz. Böylelikle de e-ticaret firmanızın marka bilinirliğini ve satışlarını büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamlarından Yararlanın

Bir e-ticaret firmasının Sevgililer Günü’nde sosyal medya kullanımı her ne kadar iyi olsa da ulaşabileceği hedef kitlenin sınırlı olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle pek çok e-ticaret firması Sevgililer Günü için reklam çalışmaları yaparak hedef kitlelerine ulaşmayı ve satışlarını arttırmayı hedeflemektedir. Bu noktada;

  • Reklam görseli ve reklam gönderi metni oluşturma
  • Reklam türlerini belirleme
  • Hedef kitleyi analiz etme
  • Reklam bütçesine karar verme

Gibi süreçlerin ardından e-ticaret firmaları Sevgililer Günü için sosyal medya reklamları verebilmektedir. Böylelikle de hedef kitlelerine ulaşabilmektedir. Sizler de hedef kitlenize ulaşmak istiyorsanız Sevgililer Günü’nde sosyal medya reklamı verebilirsiniz.