Bulunduğumuz dönem içerisinde ciddi anlamda kullanıcıya sahip olup yükselen sosyal mecralardan biri de TikTok’tur. Trendler ve kullanıcı alışkanlıkları gösteriyor ki TikTok önümüzdeki günlerde daha da popülerleşecek. Ancak e-ticaret sitesi ve çeşitli markalar henüz aktif bir şekilde bu platformu sosyal medya pazarlama alanında kullanmıyor. Farklı kanal arayışlarına giren e-ticaret firmaları TikTok hesabı açmayı göz önünde bulundurabilirler. E-ticaret firmalarının TikTok hesabı açmaları farklı kitlelere ulaşmalarında onlara yardımcı olabilir. Bu noktada TikTok ’ta duruma el atarak e-ticaret işletmeleri için reklam modellerini devreye soktu. Gelin TikTok ’un işletmeler için getirilerine bir göz atalım.

TikTok Hesabı Açmanın E-ticaret İşletmelerine Sağladığı Avantajlar

Gittikçe popülerleşen bir mecrada yer alırsınız

TikTok platformunda 18-30 yaş aralığında bir kitle yer almaktadır. TikTok hesabı açmak özellikle bu yaş aralığındaki kullanıcılar ile platformda yer almanızı sağlar. Diğer firmalar sosyal medya pazarlama alanında bu uygulamayı kullanmadan sizin bu uygulamada yer almanız size uzun vadeli yarar sağlayacaktır. Marka bilinirliğinizi arttırarak takipçi kitlesin edinmenizi de sağlayacaktır. Rekabet de az olacağı için daha fazla geri dönüşüm ve etkileşim sağlayacaksınız.

Kullanıcıların dikkatini çekmek daha kolaydır

Doğru içerik stratejileri ve içerik konuları hazırladığınızda kullanıcılar tarafından daha kolay dikkat çektiğinizi göreceksiniz. Özellikle diğer platformlardan önce TikTok ’a katılmanız sizi gereksiz rekabetlerin içine sokmayıp daha fazla geri dönüşüm almanıza yardımcı olacaktır.

Rekabet oranı daha düşük

TikTok , sosyal medya pazarlama gündemine yeni yeni düştüğü için buradaki rekabet oldukça azdır. Bu nedenle bu platforma katılan ilk firma olmak, geniş bir takipçi kitlesi oluşturmayı da kolaylaştıracaktır. E-ticaret firmanız TikTok hesabı açtığında, kendi sektörünüzdeki öncü firmalardan biri olabileceğiniz gibi rekabetle de başa çıkmak zorunda kalmazsınız. Diğer platformların katılım oranının düşük olması rekabet oranını da düşürüp sizin ön plana çıkmanızda faydalı olacaktır.

TikTok kullanıcıları oldukça aktif

TikTok uygulaması oldukça popüler bir hal almışken kullanıcılarının da oldukça aktif olduğunu göreceksiniz. Çok fazla etkileşim ve geri dönüşümün bulunduğu bir platform olması nedeniyle doğru içerik stratejileriyle kullanıcıların etki alanına girebilirsiniz. Böylelikle markanızı daha fazla tanıtma ortamı oluşturacaksınız.

Diğer Platformlar da Rekabete Geçmeye Hazırlanıyor

Yukarıda da belirttiğimiz üzere diğer e-ticaret firmalarının katılım oranı düşük olsa da platformun her geçen gün popülerleşmesiyle markalar TikTok hesabı açarak buradaki kitleye ulaşmak için çalışmalar yapmaya başlıyor. Bu açıdan zaman kaybetmeyerek onların önüne geçmeniz adına bu platformda öncü olmalısınız. Rekabet ortamı oluşmadan hesap açmanız size hızlı bir şekilde takipçi kitlesi ve etkileşim kazandıracaktır.

tiktok

Geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar

Yeni bir platform içerisinde bulunmak, düzenli içerik paylaşımı yapmak gibi stratejiler oluşturmak mevcut kitlenizi genişletmenize ve yeni bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olur. Özellikle de öncü olduğunuz platformda rekabet oranının da düşüklüğüyle bu kitle daha çok artacaktır.

Marka bilinirlik oranınızı arttırırsınız

Yeni bir platform içerisinde yer alarak oluşturduğunuz stratejiler ile geniş bir kitleye ulaşarak marka bilinirliğinizi de önemli bir ölçüde arttırmış olursunuz. Özellikle genç kitlelere hitap eden ve kullanıcılarının çok aktif olduğu bu platformda yer almanız sizi daha ön plana çıkaracaktır. Genç kitleyle etkileşim halinde olmanız bu kitlenin bir bölümünü marka fanı haline dönüştürmenizi de sağlayacaktır.

Pazarlama ve reklam çalışmalarınızın kapsam alanını da genişletirsiniz

TikTok’un kullanıcılarına sağlamaya başladığı reklam modellerinden yararlanmanız ve reklam kampanyaları oluşturmanız pazarlama çalışmalarınızın kapsamını da arttıracaktır. Bu platformda farklı kitlelere ulaşmak e-ticaret sitenize de farklı kanallardan trafik çekmenizi sağlar

Internet üzerindeki görünürlüğünüzü de arttırmış olursunuz

Takipçi ve marka bilinirliğinizin artmasıyla kullanıcılar markanıza güvenmeye başlarlar ve onların akıllarında yer etmeyi başarmış olursunuz. Bu da markanızın tanınmasıyla internet üzerinden aranmaların artmasını da sağlayacaktır. Böylelikle geri dönüşüm ve etkileşime de bir katkı sağlamış olacaksınız.