Black Friday, 11.11, Efsane Kasım indirimleri derken son birkaç yıldır kasım ayı indirimleri bir hayli popüler olmaya başladı. Bu indirim döneminde e-ticaret firmaları yıl içindeki genel satış oranlarını arttırma ve yıl bitmeden cirolarını biraz daha yükseltmek için tüketicilere ulaşmaya çalışıyor. Bunun için de birçok farklı indirim kampanyaları ve stratejileri ortaya koyuyor. Ancak bu süreçte rekabet e-ticaret sitesi ile ciddi bir şekilde arttığı için firmaların birtakım hazırlıklar yapmaları ve rekabette öne çıkmaları gerekiyor. Biz de bu rehberimizde e-ticaret firmalarının kasım indirimleri sürecinde rakip firmaların önüne geçmeleri için ne gibi hazırlıklar yapmaları gerektiğini ele alacağız.

İlk olarak geçiş verilerini analiz etmeye başlayın

İlk olarak geçmiş yıllarda ve yıl içerisinde yaptığınız kampanya ve satış oranlarıyla ilgili verileri analiz ederek e-ticaret paketleri ile başlamanızda fayda vardır. Sonrasında da geçtiğimiz dönemlerde başarılı olan ve beklenenin üstünde sonuçlar getiren çalışmaları analiz etmelisiniz. Kasım indirimleri için de bu analiz ve stratejilerden yararlanabilirsiniz. Geçmiş dönemlere ait verilerinizi analiz ederken şu konu başlıkları üzerinde durmalısınız:

  • En çok hangi ürününüz satıldı?
  • Ortalama sepet tutarınız nedir?
  • Geçmişte yürüttüğünüz en başarılı kampanyanız hangisidir?
  • Yaptığınız reklam çalışmalarının yatırım getirisi nedir?
  • E-ticaret web siteniz en yüksek organik trafiği haftanın hangi günleri alıyor?
  • Rekabet içinde olduğunuz rakip firmalar aynı süreçte ne gibi çalışmalarda bulundu?

Geçmiş dönemlere ait verilerinizi analiz ederken bu konu başlıklarına ver yermeniz hangi ürünleri ön plana çıkartabileceğinize, hangi günler kampanyalar düzenleyebileceğinize, nasıl pazarlama ve reklam çalışmaları yapacağınıza cevap vermenizi sağlayacaktır. Böylelikle de daha iyi stratejiler geliştirebileceksiniz.

Web sitenizde indirim kampanyalarını öne çıkartacak tasarımlar oluşturun

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları doğrudan indirimli ve kampanyalı ürünlere yönlendirmek çok önemlidir. Bu nedenle kasım indirimleri boyunca ana sayfanız üzerinde tasarım değişiklikleri yapabilirsiniz. Yapacağınız tasarım değişikliklerinin indirim kampanyalarınızı öne çıkaracağından emin olmalısınız. Fırsat ürünlerine yer vereceğiniz bannerlar hazırlayarak kampanya duyuruları ve ilgili ürün sayfalarına yönlendirmeler yapabilirsiniz. Aynı zamanda ana sayfanız üzerinde en popüler kampanya ürünlerini de listeleyerek kullanıcıların daha hızlı bir şekilde bu ürünlere ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Web sitenizin gelecek olan trafiği kaldırabileceğinden emin olun

E-ticaret siteniz kasım indirimleri boyunca normalden daha yoğun bir trafik alacaktır. Bu süreçte ziyaretçiler sitenize geldiklerinde siteniz yavaşlarsa ya da kullanılamaz hale gelirse sitenizi terk edeceklerdir. Terk etmenin yanı sıra yaşadıkları bu kötü deneyimden dolayı markanız hakkında olumsuz düşünmeye başlayacaklardır. Hem ziyaretçilere hem de firmanıza karşı mağduriyet yaşamamanız için bu süreçte altyapınızın kapasitesinin yeterli olması ve gelen trafiği kaldırabilmesi bir hayli önemlidir. Altyapınızda bakım çalışmaları yapmanız ve gerekiyorsa bu dönem için altyapı kapasitenizi yükseltmeniz en doğru yaklaşım olacaktır.

Reklam içerikleri hazırlayın

Kasım indirimleri boyunca nasıl içerikler kullanacağınızı, hangi ürünlere yer vereceğinizi önceden hazırlamaya başlamalısınız. Her bir ürün için kampanya içerikleri hazırlayabileceğiniz gibi genel duyuru içerikleri de hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu içerikleri sadece reklam kampanyalarında kullanmakla kalmayıp sosyal ağlar üzerinde organik olarak trafik sağlamak için de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda geri dönüşüm ve etkileşim alarak etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

indirim

Sosyal ağlara da yer verin

Günümüzde tüketicilere ulaşmak için en etkili kanallardan biri sosyal ağlardır. Bu nedenle tüketicilere ulaşarak kampanyalarınızdan haberdar olmalarını sağlamak amacıyla sosyal medya pazarlamayı da stratejilerinize dahil ederek sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullanmalısınız. Kampanyalarınızı ve fırsatlarınızı mevcut takipçi kitlenize ulaştırabileceğiniz gibi yeni kitlelere de ürün ve hizmetlerinizi duyurmak için bu kanallardan yararlanabilirsiniz. Bu süreçte çeşitli sosyal mecralar üzerinde çekiliş ve yarışmalar da düzenleyebilirsiniz. Düzenleyeceğiniz çekiliş ve yarışmalarla takipçi kazanmak ve marka bilinirliğinizi arttırmak adına oldukça etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.