E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satan işletmeler özel gün ve kampanya dönemlerinde ürün ve hizmetlerini indirimli fiyatlarla tüketicilerin karşısına çıkarmaktadır. Bu özel gün ve kampanya dönemlerinden biri de Türkçe tabirle Kara Cuma olan Black Friday’dir. Firmalar Black Friday döneminde çeşitli pazarlama stratejileri geliştirerek web sitelerini kampanyaya hazırlamaktadır. Böylelikle hedef kitleye ulaşmayı ve satışlarını arttırmayı amaçlamaktadır. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmalarını Black Friday’e hazırlama rehberi oluşturduk. Sizler de yazımızdan yararlanarak vereceğimiz tüyoları uygulayabilir ve verimli bir Black Friday geçirebilirsiniz.

Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanın

Web sitelerini Black Friday’e hazırlayarak verimli bir kampanya dönemi geçirmek isteyen e-ticaret firmalarının öncelik olarak yapması gerekenlerden biri sosyal medyanın gücünden yararlanmaktır. Çünkü her geçen gün artan sosyal medya kullanımı, sosyal medya platformlarında yerini alan firmaların hedef kitlesine ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle firmaların Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlarda hesap oluşturması gereklidir. Bunun yanı sıra da firmalar;

 • Sosyal medya platformlarında tüketiciler ile düzenli bir iletişim içerisinde olmalıdır.
 • Kampanya döneminden önce iletişim yürütmeye başlamalıdır.
 • Black Friday kampanyalarında yüksek çözünürlüklü ve kaliteli fotoğraflar kullanılmalıdır. Aynı zamanda kullanıcıların ilgisini çekecek ve onları harekete geçirecek metinler oluşturulmalıdır.
 • Ürün ve hizmetlerle ilgili doğru hashtagler kullanılmalıdır.

Sizler de Black Friday döneminde satışlarınızı arttırmak istiyorsanız sosyal medyanın gücünden yararlanarak iletişiminizi kuvvetlendirebilirsiniz.

Influencerlar ile Reklam ve İşbirlikleri Yapın

Son zamanlarda hayatımıza hızlı bir giriş yapan influencerlar, hedef kitleyi belli bir konuda etkileyen ve harekete geçiren tanınmış kişi ve hesaplardır. Günümüzde pek çok firma influencerlar ile reklam ve işbirlikleri içerisinde olup ürün ve hizmetlerin hedef kitleye kolaylıkla tanıtabilmektedir. Özellikle kampanya dönemlerinde influencerlar ile reklam ve işbirliği yapmak e-ticaret firmalarına oldukça fayda sağlamaktadır. Dolayısıyla e-ticaret firmalarının Black Friday’de de influencerlar ile iletişime geçerek reklam ve işbirlikleri yapması satışlarını arttıracaktır. Aynı zamanda e-ticaret firmalarının Black Friday kampanyalarında influencerlar ile çalışması, ürün ve hizmetlerini daha fazla kişiye ulaştırmaktadır. Sizlerde Black Friday döneminde ürün ve hizmetleriniz ile uyumlu bir influencerla reklam ve işbirliği yapabilir ve yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

Google Adwords Reklamları Verin

Black Friday indirimlerinden yararlanmak isteyen tüketiciler genellikle satın almayı düşündükleri ürünü arama motorlarında aratmaktadır. Bu nedene e-ticaret firmalarının ürün ve hizmetlerini hedef kitleye ulaştırması için Google Adwords reklamlarını vermesi gereklidir. Google Adwords reklamları verirken e-ticaret firmalarının uygulaması gereken adımlar şunlardır:

 • Hedef kitle analizi yapılmalıdır.
 • Semrush, Ahrefs ve Keywordtool gibi analiz araçlarını kullanarak anahtar kelime analizi yapılmalıdır.
 • Kısa kuyruklu anahtar kelimelerle birlikte uzun kuyruklu anahtar kelimeler de seçilmelidir.
 • Reklam bütçesi iyi ayarlanmalıdır.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak Google Adwords reklamlarınızı doğru bir şekilde planlayabilir ve verimli sonuç alabileceğiniz bir reklam ortaya koyabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Yapın

Tüketicilerin büyük bir bölümü arama motorlarından ürün ve hizmet arayışına girmektedir. Özellikle kampanya dönemlerinde bu arayış daha da artmaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarının Black Friday’de arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışması yapması gereklidir.

SEO çalışmaları, e-ticaret sitelerinin organik bir şekilde arama sorgularında yer almasını sağlayan çalışmalardır. Black Friday döneminde SEO çalışması yapan e-ticaret firmalarının yerine getirmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Black Friday’e özel bir kampanya sayfası oluşturulmalıdır.
 • Kampanya sayfasında kullanılacak anahtar kelimeler analiz edilmelidir.
 • Genellikle kampanya sayfalarında Black Friday, Black Friday İndirimleri, Black Friday 2021 ve Black Friday Kampanyaları gibi anahtar kelimelere yer verilmelidir.
 • SEO uyumlu içerikler ortaya konulmalıdır.
 • Backlink çalışmaları ile kampanya sayfalarının kalitesi arttırılmalıdır.

Sizler de Black Friday için SEO çalışması yaparak web sitenizin görünürlüğünü arttırabilir ve Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Böylelikle kampanya sayfanızı tüketicilerin karşısına çıkarabilirsiniz.