Marka farklılaştırma stratejileri, e-ticaret firmaları gibi rakipleri ile rekabete giren ve bu rekabette başarılı olmak isteyen firmaların pazarlama stratejileri arasında yer almaktadır. Geliştirilen stratejiler ile firmalar rakiplerinden farklılaşmakta ve markalarını daha üst konuma taşımaktadır. Bu noktada firmaların markalarını rakiplerinden farklılaştıracak stratejileri iyi bilmeleri gereklidir. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmalarını rakiplerinden ayıracak stratejilerden bahsedeceğiz. Sizler de yazımız sayesinde bilgi sahibi olabilir ve bulunduğunuz pazarda markanızı üst konumlara taşıyabilirsiniz.

Marka Farklılaştırma Nedir?

Aynı sektörde faaliyet göstererek rekabet içerisinde olan markaların birbirinden farklılaşmak için ürün, hizmet, kampanya ve kanal gibi alanlarda yürütülen stratejiye marka farklılaştırma denir. Genellikle markalar farklılaştırma stratejilerini belirlerken rakiplerinin zayıf ve güçlü yönlerini tespit etmek için analizler yapmaktadır. Ardından da ilgili alanlarda markalarını farklılaştırarak rakiplerinin önüne geçmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle marka farklılaştırma stratejileri geliştirmek isteyen firmaların rakip analizine önem vermesi gereklidir.

Rakip analizi; aynı sektör içerisindeki firmaların ürünlerini, ürün fiyatlandırmasını, sosyal medya paylaşımlarını, satış kanallarını, güçlü ve zayıf yönlerini saptamayan yarayan analizdir. Bu analiz sayesinde firmalar nasıl bir strateji geliştirmeleri gerektiğine karar vermektedir. Böylelikle de firmalarını satış yaptıkları pazarlarda daha üst konumlara taşıyabilmektedir.

Ürün Farklılaştırma Stratejisi Nedir?

Aynı sektörde yer alarak ürün satışı yapan firmaların aynı ürünlere ait özelliklerin bir ya da birden fazlasını farklılaştırarak veya değiştirerek ortaya koyduğu stratejiye ürün farklılaştırma stratejisi denir. Bu stratejiyi uygulayan e-ticaret firmalarının pazar analizini ve hedef kitle analizini doğru bir şekilde yapması gereklidir. Böylelikle ilgili pazarda hedef kitlenin ne tür ürünlere ihtiyaç duyduğu tespit edilebilmekte ve ürün farklılaştırılması yapılabilmektedir. Ürün farklılaştırmaya örnek verilebilecek olunursa, e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın satışını yaptığı gözlüklere mavi ışık koruma özelliğinin eklenmesinden bahsedebilmek mümkündür.

Hizmet Farklılaştırma Stratejisi Nedir?

Aynı sektörde yer alan e-ticaret firmalarının büyük bir bölümü genellikle aynı hizmetlerle tüketicilerine karşısına çıkmaktadır. Fakat günümüzde hizmet farklılaştırması yapan firmalar tüketicilere farklı hizmetleri bir arada sunmakta ve rakiplerinden ayrılmaktadır. Firmaların hizmetlerinin süresi, niteliği ve özelliklerinden yaptığı farklılıklar hizmet farklılaştırması olarak adlandırılmaktadır. E-ticaret firmaları hizmet farklılaştırmaları sayesinde hedef kitlelerine nitelikli işler ve hizmetler sunarak satışlarını büyük ölçüde arttırabilmektedir.

Sizler de e-ticaret firmanızı aynı sektör içerisinde bulunduğunuz rakip firmalardan farklılaştırmak istiyorsanız hizmet farklılaştırma stratejisinden yararlanabilirsiniz. Böylelikle tüketicilerin firmanıza yönelmesini sağlayarak satışlarınızı arttırma fırsatına sahip olabilirsiniz.

İmaj Farklılaştırması Nedir?

Aynı sektör içerisinde yer alan ve ürün satışı yapan firmaların ürünleri arasında herhangi bir fark olmamasına rağmen marka imajında yapacakları değişiklikler ile rakiplerinden farklılaşmasını sağlayan stratejiye imaj farklılaştırması denir. İmaj farklılaştırması ile rakiplerinin önüne geçmek isteyen e-ticaret firmalarının en çok kullandığı stratejiler ise şunlardır:

  • Marka kimliği
  • Marka dili
  • Marka sembolleri

Sizler de bu tür stratejilerden yararlanarak aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz rakip firmalardan ayrılabilir ve tüketiciler tarafından en çok bilinen bir marka haline gelebilirsiniz.

Kanal Farklılaştırması Stratejisi Nedir?

Rakip firmalardan farklılaşarak ön plana çıkmak isteyen e-ticaret firmalarının en çok tercih ettiği farklılaştırma stratejilerinden biri de kanal farklılaştırmasıdır. Genellikle satışı yapılan ürün veya hizmetlerin dağıtım kanallarında yapıldığı farklılaştırmaya kanal farklılaştırması adı verilmektedir. Bu stratejiye göre e-ticaret firmalarının;

  • Performans
  • Uzaklık

Gibi konularda farklılaştırma yapması gereklidir. Sizler de bunları göz önünde bulundurarak kanal farklılaştırma stratejisi geliştirebilirsiniz. Böylelikle markanızı, ürün ve hizmetlerinizi rakiplerinizden daha kısa bir süre içerisinde farklılaştırabilirsiniz.

Pazarlama Çalışmalarında Farklılaştırma Stratejisi Nedir?

Rakiplerinden farklılaşmak isteyen e-ticaret firmaları pazarlama çalışmalarında farklılaştırma stratejilerinden yararlanmaktadır. Genellikle e-ticaret firmalarının en çok kullandığı pazarlama yöntemleri şunlardır:

  • E-posta pazarlaması
  • SEO çalışmaları
  • Sosyal medya pazarlaması
  • Google Adwords reklamları
  • SMS pazarlaması

Sizler de markanız için bu tür stratejiler geliştirerek hedef kitlenizde yer alan kişilere daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Böylelikle marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.