Alışveriş ve ticaretin doğrudan ilişkili olduğu en temel unsur paradır. Para devamlı olarak değişim gösterdiği için günümüzde para yerine geçen ödeme araçları kullanılmaktadır. Bu ödeme araçlarının kullanımından dolayı yakın zamanda nakit paranın işlevinin kalmayacağı düşünülmektedir. Banka ve kredi kartlarının domine ettiği ödeme sistemi yerini alternatif ödeme sistemi almaktadır. Tüketici de alışverişlerinde para yerine geçen tüm araçları kabul ettiği için e-ticaret firmaları da alternatif ödeme sistemine yönelmektedir. Peki, alternatif ödeme sistemi nedir? E-ticaret firmalarının alternatif ödeme sistemleri hakkında bilmesi gerekenler nelerdir? Gelin bir göz atalım.

Alternatif Ödeme Sistemi Nedir?

E-ticaret firmaları gibi ticari faaliyet gösteren işletmelerde genellikle ödeme yöntemi olarak banka ve kredi kartları kullanılmaktadır. Tüketicilerin varlıklarının bunlarla sınırlı olmaması ve kullanıcıların kart bilgilerini vermek konusunda şüpheye düşmesi e-ticaret firmalarını farklı ödeme yöntemlerine itmiştir. Bu durumda devreye alternatif ödeme sistemleri girmektedir. Alternatif ödeme sistemi, geleneksel ticaretin ödeme aracı olan nakit paraya ve e-ticaretin klasik kredi kartlarına alternatif yaratan bir altyapı sistemidir. Bu ödeme sistemi ile firmalar tüketicilerine çeşitli ödeme yöntemleri sunabilmektedir. Aynı zamanda da güvenli alışveriş imkanı tanıyabilmektedir.

E-ticarette Kullanılan Alternatif Ödeme Sistemleri Nelerdir?

Kartlı ödeme sistemi

Hem geleneksel hem de e-ticarette en çok kullanılan alternatif ödeme sistemlerinden biri kartlı ödeme sistemidir. Bu sistem, tüketicilerin maaşlarının banka hesaplarına yatırılması ve kredi kartlarının önemli avantajlar sunması göz önünde bulundurularak kullanılmaya başlanmıştır. E-ticaretin büyümesinde önemli bir rol almaktadır. Kartlı ödeme sisteminde tüketiciler kartları üzerindeki numaraları, son kullanma tarihini ve güvenlik kodunu yazarak ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Asenkron ödeme sistemleri (Havale/EFT)

Kart bilgilerini vermek istemeyen tüketiciler havale ve EFT ödeme yöntemleri ile kartsız bir şekilde ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu noktada tüketicilerin bir karta sahip olmasına gerek yoktur. Tek istenen bir banka hesabıdır. Tüketiciler ürün veya hizmet tutarını e-ticaret firmalarının banka hesabına göndererek ödeme işlemlerini tamamlayabilmektedir.

SMS ödeme sistemi

Geçmişi akıllı telefonlardan öncesine dayanan SMS ödeme sistemi, cep telefonlarına zil sesi, duvar kağıdı gibi multimedya içerikleri satın almak için kullanılmaktaydı. Günümüzde ise çoğunlukla dijital içerikler, oyun içi satın alımlar için kullanılmaktadır. Bazı e-ticaret siteleri de yapılan harcamayı telefon faturasına yansıtarak SMS ödeme sistemini kabul etmektedir.

Online ve mobil cüzdan sistemi

Online cüzdan, dijital cüzdan ya da e-cüzdan olarak adlandırılan bu ödeme sistemi, tüketicilere tek tıkla ödeme yapma imkanı sunmaktadır. Kullanımı sırasında kart numarasına, 3D Secure ya da SMS ile gelen koda ihtiyaç yoktur. Cüzdana önceden yüklenen bakiye ile alışveriş yapabilmek mümkündür. Mobil cüzdan ödeme sisteminde de banka ve kredi kartları mobil uygulamaya entegre edilmektedir. Böylelikle ödeme esnasında karta veya nakit paraya ihtiyaç duyulmamaktadır.

Kripto Para ile gerçekleşen ödeme sistemi

Kripto paralar, çoğu uzman tarafından geleceğin nakit parası olarak geçeceği düşünülse de bazı ülkeler tarafından yasaklanmaktadır. Bazı ülkelerde ise resmi olarak kullanılmaktadır. E-ticaret firmalarının bir kısmı da kripto para ile gerçekleşen ödeme sistemini alternatif ödeme sistemi olarak tüketicilerine sunmaktadır.

Alternatif Ödeme Sistemlerinin E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Alternatif ödeme sistemleri hem e-ticaret firmalarına hem de tüketicilere pek çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

  • Alternatif ödeme sistemlerinin basit ve kolay kullanımı sayesinde tüketicilerin işi kolaylaşmaktadır.
  • Hızlı bir ödeme imkanı sunmaktadır.
  • Zaman kaybı yaşatan yöntemlere karşı alternatif ortaya koymaktadır.
  • Aynı anda birden fazla kişiye hitap edebilmektedir.
  • Firmaların spesifik ödeme araçlarını kullanan tüketicilerden de sorunsuz bir şekilde ödeme alabilmesine olanak sağlamaktadır.
  • Kullanıcı adıyla güvenlik riskini ortadan kaldırmaktadır.
  • Daha fazla para akışı sağlayabilmektedir.
  • Hata oranını minimuma indirmektedir.

Sizler de sıraladığımız avantajlardan yararlanmak isteyen bir e-ticaret firmasıysanız geleneksel ödeme yöntemlerinin yanı sıra alternatif ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz.