Her geçen gün artmakta olan sosyal medya kullanımı, e-ticaret firmalarının Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi platformlarda yer almasına neden olmaktadır. E-ticaret firmaları yer aldıkları platformlarda içerik paylaşımları yaparak hedef kitlelerine ulaşabilmekte, marka bilinirliğini ve satışlarını arttırabilmektedir. Fakat bu noktada içeriklerin belirli bir düzen içerisinde paylaşılması oldukça önemlidir. Bu nedenle e-ticaret firmaları aylık sosyal medya takvimi oluşturarak ne tür içerikler paylaşacaklarına karar vermektedir. Peki, aylık sosyal medya takvimi nasıl hazırlanır? Gelin e-ticaret firmaları için aylık sosyal medya takvimi hazırlama rehberimize bir göz atalım.

Hedef Kitlenizi ve Rakiplerinizi Analiz Ederek İşe Başlayın

Aylık sosyal medya takvimi hazırlamak isteyen e-ticaret firmalarının öncelik olarak yapması gerekenlerden biri hedef kitlelerini ve rakiplerini analiz etmektir. Hedef kitle analizi yaparken hedef kitlelerin demografik bilgileri, yaş ve cinsiyet oranları, internet kullanma ve internetten alışveriş yapma alışkanlıkları gibi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Rakip analizi yaparken de rakiplerin yer aldığı sosyal medya platformları, rakiplerin takipçi sayıları, etkileşim oranları ve paylaşım sıklıkları gibi hususların göz önünde bulundurulması gereklidir.

Yer Alacağınız Sosyal Medya Platformlarına Karar Verin

E-ticaret firmalarının aylık sosyal medya takvimi hazırlama sürecinde yapması gerekenlerden bir diğeri de yer alacakları sosyal medya platformlarına karar vermektir. Çünkü sosyal medya platformuna yönelik içerikler ortaya koymak ve bu içeriklerin yer aldığı aylık bir takvim oluşturmak gereklidir. Böylelikle e-ticaret firmalarının etkileşim ve geri dönüşüm oranlarını arttırabilmeleri mümkündür.

E-ticaret firmaları yer alacakları sosyal medya platformuna karar verirken hedef kitlelerinde yer alan kişilerin ve rakiplerinin hangi platformları kullandıklarını ve bu platformlarda ne tür içerikler ürettiklerini göz önünde bulundurmalıdır. Sizler de bir e-ticaret firması olarak yer alacağınız sosyal medya platformlarına karar verebilirsiniz. Bu platformlar üzerinde sosyal medya stratejileri geliştirerek çeşitli başarılara imza atabilirsiniz.

Sosyal Medya Takvimi Hazırlarken Püf Noktaları Göz Önünde Bulundurun

Genellikle sosyal medya takviminde yer alması gereken bazı bilgiler vardır. Bu bilgileri göz önünde bulundurmak ve takvimde yer vermek oldukça önemlidir. Sosyal medya takviminde yer verilmesi gereken bilgiler;

 • İçerik görseli
 • İçerik metni
 • Tarih
 • Hashtag
 • Yorumlar
 • Bağlantılar
 • Reklam bütçesi

Gibi bilgilerdir. Sizler de bir e-ticaret firması olarak sıraladığımız bilgileri göz önünde bulundurarak sosyal medya takviminizde yer vermelisiniz.

Sosyal Medya Takvimi Oluşturma Araçlarından Yararlanın

E-ticaret firmalarının sosyal medya takvimi hazırlama sürecinde ilgili araçlardan yararlanarak düzenli paylaşımlar yapması mümkündür. Bu araçlar şunlardır:

 • Buffer
 • Facebook Business Suite
 • Hoot Suite
 • Tweet Deck

Gelin şimdi hep beraber bu araçları detaylıca inceleyelim.

Buffer

Buffer, sosyal medya takvimi oluşturma sürecinde en çok kullanılan araçlardan biridir. Bu aracın ücretli ve ücretsiz olmak üzere paketleri mevcuttur. Bu paketler sayesinde e-ticaret firmaları kolaylıkla sosyal medya takvimi oluşturabilmektedir.

Facebook Business Suite

Facebook’un son zamanlarda piyasaya sunduğu Facebook Business Suite’in işletmelere değer katacak pek çok özelliği yanı sıra sosyal medya takvimi oluşturma özelliği de vardır. Facebook Business Suite ile Instagram ve Facebook reklamlarını planlamak mümkündür. Aynı zamanda e-ticaret firmalarının hedef kitleleri hakkında bilgi sahibi olmasına da olanak sağlamaktadır.

Hoot Suite

2008 yılında piyasaya sunulan Hoot Suite, en çok kullanılan sosyal medya takvimi oluşturma araçları arasında yer almaktadır. Bu araç sayesinde sosyal medya takvimi oluşturmanın yanı sıra sosyal medya istatistiklerine ulaşabilmek mümkündür. Böylelikle e-ticaret firmaları hesaplarını kolaylıkla analiz edebilmektedir.

Tweet Deck

Twitter için sosyal medya takvimi oluşturmak isteyen e-ticaret firmaları tarafından en çok kullanılan araçlardan biri Tweet Deck’tir. Bu araç sayesinde e-ticaret firmaları planlanmış gönderiler oluşturabilmekte ve düzenli paylaşımlar yapabilmektedir. Sizler de firmanızın Twitter hesabına sosyal medya takvimi oluşturmak için Tweet Deck aracından yararlanabilirsiniz. Böylelikle Twitter hesabınızla ilgili istatistiklere kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.