E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan firmalar için en temel hedeflerden biri başarılı olmaktır. Bu sektörde pek çok başarı hikayesi mevcuttur. Fakat başarı hikayeleri kadar başarısızlık hikayelerinin de olduğu unutulmamalıdır. E-ticaret firmalarının başarısız olmasının altında yatan pek çok neden vardır. Peki, e-ticaret firmalarının başarısız olma nedenleri nelerdir? Biz de yazımızda sizler içim bu sorunun cevaplarını sıralayacağız. Sizler de yazımızdan yararlanarak e-ticarette doğru adımlar atabilir ve uzun vadede başarıyı yakalayabilirsiniz.

Hızlı Büyüme Arzusuna Sahip Olmak

E-ticaret firmalarının başarısız olma nedenlerinden biri hızlı büyüme arzusudur. E-ticaret, zorlukları ile birlikte varlığını sürdüren bir sektördür. Bu zorluklardan biri de büyümedir. Her geçen gün her şeyin çok hızlı ilerlediği bu e-ticaret sektöründe, başarılı olan e-ticaret firmaları hızla büyümektedir. Ama bu durum evrensel ticaretin mantığına uymamaktadır. Çünkü firmanın potansiyelinden daha hızlı büyümesi, başarısızlığa uğramalarına neden olmaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarının hızlı büyüme arzularını rafa kaldırması ve süreci verimli bir şekilde yönetmesi gereklidir. Firmalar doğru hamleleri yaptığı sürece acele etmelerine gerek kalmadan zamanı geldiğinde başarıya ulaşabilmekte ve potansiyeli kadar büyüyebilmektedir.

Marka Değerine Sahip Olmamak

Bir markaya sahip olmak ile marka değerine sahip olmak birbirinden farklı durumlardır. E-ticaret firmaları, firmalarını kurdukları andan itibaren aslında bir markaya sahip olmaktadır. Firmaların web siteleri de markalarını yansıtan yüzleri olmaktadır. Ama firmalar için bunlar yeterli değildir. Bir marka değerine sahip olmaları için çeşitli çalışmalar yapmaları gereklidir. E-ticaret firmaları iş hacmini büyütecek işlere girmeli ve farklı markalar ile iş ortaklığı yapmalıdır. Sanal mağazalarını bir web siteleri ile destekleyerek bir marka değeri inşa etmeye başlamalıdır.

Ödeme Yöntemlerinde Kolaylık Sağlamamak

E-ticaret firmalarının müşteri gözüyle sektörün zorluklarına bakması oldukça önemlidir. Pek çok e-ticaret firması, empati kuramayıp sektöre müşteri gözünden bakamadığı için başarısızlıkla karşı karşıya kalmaktadır. Bu noktada firmaların kendilerini müşterilerinin yerine koyabilmeleri ve onların ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmaları gereklidir. Bu çalışmalardan biri de müşterilere ödeme yöntemlerinde kolaylık sağlamaktır. Her müşteri grubuna hitap edebilecek bir satın alma yöntemleri sunmak, e-ticarette başarılı olmanın yollarından biridir. Ödeme yöntemlerinde kolaylık sağlamayan firmaların müşterileri, alışveriş yapmaya karar vermiş olsalar dahi ödeme adımında ürün satın almaktan vazgeçebilmektedir. Bu durum da firmaların müşteri kaybetmesine neden olmaktadır.

Yanlış Bir Ürün Stok Yönetimi Yapmak

Yanlış bir ürün stok yönetimi yapmak, e-ticarette başarısız olmak ile eşdeğer eylemlerdir. Çünkü stokları yüksek tutulan bir ürün planlandığı gibi satılmadığında ya da az stoklanan bir ürünün siparişleri karşılanmadığında firmaya ciddi bir zarar verebilmektedir. Bu nedenle ürünleri talep edilme potansiyeline göre stoklamak oldukça önemlidir. Özellikle de raf ömrü kısa olan ürünlerin stok yönetiminin doğru yapılması gereklidir. Sizler de bir e-ticaret firması olarak başarısızlıkla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız ürün stoklarını doğru bir şekilde yönetmelisiniz. Böylelikle müşterilerin taleplerini karşılayabilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Mobil Uyumlu Bir Web Site Oluşturmamak

E-ticaret firmalarının web sitelerinin mobil cihazlarla uyumlu olmaması, e-ticarette başarısız olma nedenlerinden biridir. Mobil uyumlu olmayan bir site, basit bir sorun gibi görünse de firmalar için ciddi etkiler yaratmaktadır. Çünkü günümüzde mobil internet kullanımı, sabit internet kullanımından fazladır. Aynı zamanda istatistiklere göre mobil cihazlar üzerinden yapılan alışverişlerin oranı %70’tir. Bu nedenle e-ticaret firmalarının müşterilerinin çoğunlukla akıllı telefonlar aracılığıyla alışveriş yaptığını göz ardı etmemeleri ve web sitelerini mobil uyumlu hale getirmeleri oldukça önemlidir. Hatta mobil uyumlu web siteye ek olarak müşterilere mobil uygulama da sunmaları, e-ticaret firmalarını başarıya götürmektedir. Sizler de e-ticaret ile internetten ürün satışı yapan bir firmaysanız web sitenizi vakit kaybetmeden mobil uyumlu hale getirmelisiniz. Böylelikle müşterilerinize iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilir ve e-ticarette uzun vadede başarıyı yakalayabilirsiniz.