Pek çok firma dijital dönüşümünü tamamlayarak işlerini internete taşımaktadır. E-ticaret ile hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmektedir. Bunun için de içerik çalışmalarından yararlanmaktadır. Bazı e-ticaret firmaları içeriklerini sosyal medya üzerinden pazarlarken bazı e-ticaret firmaları ise web sitelerinde blog bölümü oluşturmakta ve blog çalışmalarını yerine getirmektedir. Başarılı blog çalışmalarına imza atan firmalar pek çok avantaja sahip olmaktadır. Ancak blog çalışmalarında bazı hatalar yapan firmalar ise çalışmalarının sonucunda başarısızlıklarla karşı karşıya kalmaktadır. Peki, e-ticaret firmalarının blog çalışmalarında sıklıkla yaptığı hatalar nelerdir? Gelin bir göz atalım.

Blog Yazısı Nedir?

Blog yazıları; insanlara belirli konular hakkında bilgi vermesinin yanı sıra deneyim ve düşünce biçimlerini yansıtmaya yönelik kaleme alınan ve internet siteleri üzerinde yer alan yazılardır.

Blog yazıları genellikle belirli başlıklara bölünen metinlerden oluşmaktadır. Başlıkların yanı sıra da alt başlıklar bulunmaktadır. Bunlar sayesinde blog yazılarında okuyucuların konunun detayları hakkında bilgi alması amaçlanmaktadır.

Blog Yazılarının E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Blog yazılarının e-ticaret firmaları gibi ticari faaliyet gösteren her işletme için bir hayli faydalı olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü blog yazıları sayesinde hem firmalar hem de tüketiciler pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu önemli avantajlar şunlardır:

  • E-ticaret firmaları blog yazıları sayesinde hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.
  • Blog yazıları belirli konular hakkında bilgi verdiği için e-ticaret firmalarının herhangi bir konuyu detaylı bir şekilde ele almasına olanak sağlamaktadır.
  • Blog yazıları sayesinde firmaların web sitelerine organik bir şekilde ziyaretçi çekmesi mümkündür. Dolayısıyla firmalar dijital pazarlama çalışmalarına harcayacağı masrafları azaltabilmektedir.
  • E-ticaret firmalarının ürün ve hizmetleri hakkında tüketicilere bilgi vermesine yardımcı olmaktadır.
  • E-ticaret firmaları blog çalışmalarıyla sosyal medya hesaplarını daha kolay ve hızlı bir şekilde güçlendirmektedir.
  • Blog yazılarıyla firmalar SEO stratejilerini güçlendirebilmektedir. Böylelikle firmaların web siteleri Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmektedir.

Sizler de sıraladığımız avantajlara sahip olmak istiyorsanız hem firmanıza hem de tüketicilerinize değer katacak içeriklere sahip blog yazıları ortaya koyabilirsiniz.

Blog Yazılarında E-ticaret Firmalarının En Çok Yaptığı Hatalar Nelerdir?

Anahtar Kelime Yoğunluğunun Doğru Ayarlanmaması

E-ticaret firmalarının blog yazılarında sıklıkla yaptığı hatalardan biri anahtar kelime yoğunluğudur. Çünkü anahtar kelime yoğunluğunun olduğu içerikler Google tarafından spam olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda içeriklerin ön plana çıkması engellenmektedir.

Anahtar kelime oranı her 100 kelimelik metin bazında hesaplanmaktadır. Blog yazılarında her 100 kelimelik metin için %1-%2 arasında bir anahtar kelime yoğunluğunun olması gereklidir. E-ticaret firmalarının başarılı blog yazıları ortaya koymaları ve etkili bir SEO çalışması ortaya koymaları için anahtar kelime yoğunluğunu doğru ayarlamaları oldukça önemlidir.

İçeriklerde Kelime Sayısına Önem Verilmemesi

E-ticarette blog yazılarının 100-200 aralığında kelimeden oluşması, firmaların başarısız olmasına neden olmaktadır. Çünkü 100-200 kelimelik metinler genellikle okuyuculara herhangi bir değer katmamaktadır. Bu durum da içeriklerin ön plana çıkmasına engel olmaktadır. Dolayısıyla firmaların oluşturduğu metinlerde kelime sayısına önem vermeleri gereklidir.

İçeriklere kullanılan kelime sayıları her firmaya ve her konuya göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle net bir kelime sayısı belirtmek doğru bir yaklaşım değildir. Bu noktada e-ticaret firmalarının anahtar kelimelerde ön plana çıkan içerikleri inceleyerek kelime sayısını tespit etmesi gereklidir.

Özgün İçerikler Ortaya Koyulmaması

Blog çalışmalarında e-ticaret firmalarının sıklıkla yaptığı ve yapmaması gereken hatalardan bir diğeri de kopya içerikler ortaya koymaktır. Günümüzde pek çok firma yalnızca blog yazılarına değer katabilmek için başka bir marka tarafından üretilen içerikleri kopyalayarak bunları paylaşmaktadır. Fakat bu durum e-ticaret firmalarının değer kaybetmesine ve itibarının zedelenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarının %100 özgün içerikler ortaya koyması gereklidir. Firmaların hazırladığı içerikleri kopya içerik testinden geçirerek paylaşım yapması oldukça önemlidir.