E-ticaret firmalarının hedef kitlelerine ulaşabilmesini ve iş hacmini büyütebilmesini sağlayan dijital pazarlama yöntemlerinden biri e-posta pazarlamadır. Genellikle e-ticaret firmaları ölçülebilir bir pazarlama kampanyası ortaya koymak için belirli e-posta pazarlama araçlarından yararlanmaktadır. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmalarının iş hacmini büyüterek onlara pek çok avantaj sağlayacak e-posta pazarlama araçlarından bahsedeceğiz. Sizler de yazımızda bahsedeceğimiz araçları kullanabilir ve hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

E-posta Pazarlamasının E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Dijital pazarlama stratejilerinden biri olan e-posta pazarlama, e-ticaret firmaları için oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

  • E-ticaret firmaları e-posta pazarlama sayesinde pazarlama faaliyetlerini takip ve analiz edebilmektedir.
  •  Kişiselleştirilmiş pazarlama stratejisi ile hedef kitlelerinde yer alan kişileri etkilemektedir.
  • Firmalar ürün, hizmet ve kampanyalarını hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde tanıtabilmektedir.
  • E-posta pazarlama ile e-ticaret firmalarının satışlarını ve marka bilinirliklerini arttırabilmesi mümkündür.
  • Şablonlar sayesinde pazarlama çalışmaları hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Sizler de bu tür avantajlardan yararlanmak istiyorsanız e-posta pazarlamaya önem verebilirsiniz. Bunun yanı sıra yürütülecek pazarlama çalışmalarında e-posta pazarlama araçlarını kullanabilirsiniz.

E-posta Pazarlama Aracı Nedir?

E-posta pazarlama araçları, e-posta pazarlama çalışmaları için özel şablonlardan yararlanılabilecek, datayı aktarabilecek ve yapılan pazarlama çalışmalarını ölçümleyebilecek araçlardır. Bu araçlar sayesinde firmaların dijital iletişim ve e-posta marketing çalışmalarını yürütebilmesi mümkündür. Aynı zamanda e-posta pazarlama araçlarını kullanan e-ticaret firmaları hem daha kolay bir şekilde e-maillerini hazırlamakta hem de gönderdikleri e-postaları daha kolay analiz edebilmektedir. Gelin şimdi hep beraber e-posta pazarlama araçlarını detaylıca inceleyelim.

Mail Chimp

E-posta pazarlaması denildiğinde akla ilk gelen araç olan Mail Chimp, 2001 yılında piyasaya sürülmüştür. Kurucuları Mark Armstrong, Dan Kurzius ve Ben Chesnut’tur. Dünya genelinde 7 milyondan fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Mail Chimp, hem ücretli hem de ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Ücretsiz sürümünden faydalanan e-ticaret firmaları 12.000 adet aylık e-mail gönderebilmektedir. Aynı zamanda 2.000’e kadar olan kişilerin bilgilerini kendi panellerinden yürütebilmektedir.

Sizler de e-posta pazarlama çalışması yaparken Mail Chimp aracından yararlanabilir ve yürüttüğünüz kampanyalara ait raporlara ulaşabilirsiniz.

Constant Contact

Constant Contact, 1995 yılında çevrimiçi pazarlama hizmeti vermek için kurulan Constant Contact tarafından geliştirilmiştir. Piyasada yer alan en iyi araçlardan biri olan Constant Contact; e-posta şablonu, kişiselleştirme, analiz ve takip etme özelliklerine sahiptir. Küçük, orta ve büyük ölçekteki e-ticaret firmaları problemsiz bir şekilde kullanabilmektedir.

Constant Contact ücretli e-posta pazarlama araçları arasında yer almaktadır. Fakat her ölçekten firmanın kullanabileceği özellikler ve fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Sizler de etkili ve başarılı bir e-posta pazarlaması yapmak istiyorsanız Constant Contact aracını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sendin Blue

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan firmaların kullanabileceği profesyonel pazarlama araçlarından biri de Sendin Blue’dur. Bu pazarlama aracında;

  • Analiz
  • Takip etme
  • Sürükle bırak düzenleyicisi
  • Ücretsiz e-posta şablonları

Gibi özellikle bulunmaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra Sendin Blue, postaların kaç kişi tarafından açıldığını ve görüntülendiğini e-ticaret firmalarıyla paylaşmaktadır. Böylelikle firmalar e-posta pazarlaması yapacakları hedef kitlelerini daha kolay belirlemektedir. Sizler de e-posta pazarlama yaparken Sendin Blue aracından faydalanabilirsiniz. Bu sayede gönderdiğiniz e-postaları analiz edebilirsiniz.

Convert Kit

E-posta pazarlama araçları içerisinde yer alan Convert Kit, bulunduğu sektöre yakın geçmişte giren bir araçtır. Ücretli olarak kullanıma sunulsa da diğer e-posta pazarlama araçlarına göre daha düşük ücretlerle kullanılabilmektedir. Üstelik Convert Kit, diğer e-posta pazarlama araçlarıyla aynı özellikleri taşımaktadır. Bunlara ek olarak da aracın demo sürümü de bulunmaktadır. Convert Kit’e kaydolan e-ticaret firmaları 14 gün boyunca aracı ücretsiz bir şekilde deneyerek satın alıp alamayacaklarına karar verebilmektedir. Sizler de Convert Kit aracından faydalanarak etkili ve başarılı bir e-posta pazarlaması yapabilirsiniz. Böylelikle kampanyalarınızı kolay bir şekilde ölçümleyebilirsiniz.