Miller Mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü Öğretmenler Günü olarak hem öğrenciler hem de öğretmenler tarafından her yıl kutlanmaktadır. Bu anlamlı günde çoğu kişi öğretmenlere hediye almayı tercih ettiği için e-ticaret sitelerinin satış sirkülasyonunu arttırmaktadır. Bu nedenle e-ticaret siteleri günden öncesinden web sitelerini Öğretmen Günü için hazırlamakta ve satışlarını arttırmaya yönelik kampanyalar düzenlemektedir. Biz de bu yazımızda web sitelerini Öğretmenler Günü’ne hazırlamaları için e-ticaret firmalarına rehberlik edeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak Öğretmenler Günü’ne özel kampanyaları hayata geçirebilirsiniz.

Öğretmenler Günü’nde En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?

Öğretmenler Günü’nün yaklaştığı günlerde çoğu kişi hediye telaşına girmektedir. Aslında Öğretmenler Günü hediyeleri konusunda seçenekler oldukça fazladır. Bu seçenekler hediye alınacak kişinin cinsiyetine, zevklerine ve ilgi alanlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada genel bir hediye seçilebileceği gibi kişiye özel hediyeler de tercih edilebilmektedir.

Öğretmenler Günü’nde genellikle kadın öğretmenlere şık gömlek, ceket, etek, takı, çanta ve çiçek gibi seçenekler hediye edilmektedir. Erkek öğretmenlere ise gömlek, kravat, kol düğmesi, kazak ve saat gibi hediye seçenekleri tercih edilmektedir. Her iki cinsiyete de ortak olarak bitki, kişiye özel kitap ve kalem, kupa gibi ürünler de hediye seçenekleri arasındadır. Bu hediye seçenekleri e-ticaret sitelerinin Öğretmenler Günü’ne özel kampanyaları oluşturma da etkilidir.

Öğretmenler Günü İndirimleri Nasıl Yapılır?

Öğretmenler Günü’ne özel indirimler düzenleyen e-ticaret firmaları, bu noktada yalnızca öğretmenleri ya da öğrencileri hedeflememelidir. E-ticaret firmaları web sitelerinde Öğretmenler Günü’ne özel indirimlere yer vermelidir. Hedef kitlelerinde yer alan kişilere cazip teklifler sunmalıdır. Böylelikle e-ticaret firmaları pek çok sipariş alabilmekte ve satışlarını büyük ölçüde arttırabilmektedir.

E-ticaret Firmaları Sitelerini Öğretmenler Günü’ne Nasıl Hazırlamalıdır?

Öğretmenler Günü kapsamında e-ticaret firmaları pek çok alanda kampanya ve indirim bazlı çalışmalar yapabilmektedir. Bunun için de günler öncesinde hazırlıklara başlamaktadır. Peki, e-ticaret firmaları sitelerini Öğretmenler Günü’ne nasıl hazırlamalıdır? Gelin hep birlikte bir göz atalım.

Hedef kitleyi belirleyin: E-ticaret firmalarının Öğretmenler Günü’nden önce yapması gerekenlerden biri hedef kitleyi belirlemektedir. Çünkü hedef kitlenin demografik durumuna göre mesaj diline ve kampanya içeriğini belirlemek mümkündür.

Öğretmenler Günü’ne özel kampanya metinleri oluşturun: Firmaların Öğretmenler Günü’ne özel kampanyaları hedef kitlenin karşısına çıkarmak için günün anlam ve önemine uygun bir kampanya metni oluşturması gereklidir.

Güne özel ürünleri belirleyin: E-ticaret firmalarının Öğretmenler Günü’ne özel ürün skalası oluşturarak kişilerin web siteden alışveriş yapmasına teşvik edebilmesi mümkündür. Bunun için güne özel ürünlere ana sayfada yer vermek gereklidir.

Hedef kitleye indirimli cazip fırsatlar sunun: Firmalar ürünlerini Öğretmenler Günü’ne özel bir şekilde fiyatlandırarak cazip fırsatlarla hedef kitlenin karşısına çıkmalıdır. Böylelikle hedef kitlenin ilgisini çekebilmeleri mümkündür.

Sosyal medya platformlarından yararlanın: Firmaların Öğretmenler Günü’nden önce sosyal medya platformlarına uygun duyurular hazırlaması gereklidir. Bunun yanı sıra da duyurular ile web siteye yönlendirme yapılmalıdır.

Site tasarımına önem verin: Öğretmenler Günü’nde tüketicilerin ilgisini çekmek isteyen e-ticaret firmalarının site tasarımlarının güne özel bir şekilde tasarlanması gereklidir.

E-ticaret Firmaları Öğretmenler Günü’nde Kargo Süreçlerini Nasıl Yönetmelidir?

E-ticaret firmaları Öğretmenler Günü’ne özel kampanya ve indirimleri kurgularken kargo süreçlerini de buna dahil etmelidir. Çünkü tüketiciler Öğretmenler Günü’nde veya öncesinde satın aldıkları ürünlere ulaşmak istemektedir. Kargo süreci doğru yönetilmediği takdirde tüketiciler satın aldıkları ürünlere geç ulaşmaktadır. Bu durum da müşteri memnuniyetini olumsuz etkileyerek müşteri kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarının kargo süreçlerini doğru bir şekilde yönetmesi ve kargo takibi yapması gereklidir.

Öte yandan da Öğretmenler Günü’nde satışlarını arttırmak isteyen e-ticaret firmaları, tüketicilere kargo konusunda cazip fırsatlar sunmalıdır. Bu noktada Öğretmenler Günü’ne özel kargoları ücretsiz ya da belirli bir tutarın üzerinde ücretsiz gibi kampanyalara yer vermelidir.