Kargo yönetimi, e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan her firmanın önem vermesi gereken süreçlerden biridir. Çünkü doğru kargo yönetimi ile müşteri memnuniyetini, marka bilinirliğini ve satış oranlarını arttırabilmek mümkündür. Fakat e-ticaret firmaları normal dönemlerde kargo yönetimini profesyonel bir şekilde yönetirken özel günlerde kargo yoğunlukları nedeniyle çeşitli aksaklıklar yaşanmaktadır. E-ticaret firmalarının kargo yönetimine dikkat etmesi gereken özel günlerden biri de Sevgililer Günü’dür. Peki, e-ticaret firmalarının Sevgililer Günü’nde kargo yönetimi nasıl olmalıdır? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Depo ve Stok Yönetimine Önem Verin

Sevgililer Günü’nde profesyonel bir kargo yönetimi ortaya koymak isteyen e-ticaret firmalarının önem vermesi gerekenlerden biri depo ve stok yönetimidir. Sevgililer Günü’nde her e-ticaret firması depo ve stok konusunda yoğunluklar yaşayabilmektedir. Genellikle e-ticaret firmaları Sevgililer Günü indirim kampanyaları öncesinde depolarında düzenlemeler yaparak satılan ürün ve hizmetlerin müşterilere hızlı bir şekilde ulaştırılmasına olanak sağlamaktadır. Bu noktada e-ticaret firmaları depolarını düzenlemek için;

 • Mağazalarında en çok satan ve en az satan ürünleri belirlemelidir.
 • Sevgililer Günü’nde çapraz satış yapmak istenilen ürünler seçilmelidir.
 • Sevgililer Günü kampanyalarında bir arada kampanyaya sokulan ürünler belirlenmelidir.
 • Ürünlerin stokları takip edilmelidir.

Sizler de bu tür çalışmalar yaparak doğru bir depo ve stok yönetimi yapabilirsiniz. Böylelikle müşteri memnuniyeti kazanabilir ve sadık müşteriler elde edebilirsiniz.

Kargo Süreçlerinizi Web Sitenizde Ön Plana Çıkarın

Doğru bir kargo yönetimi gerçekleştirmek isteyen e-ticaret firmalarının web sitelerinde yapacakları tasarımsal değişiklikler ile kargo süreçlerini ön plana çıkarmaları gereklidir. Pek çok e-ticaret firmasının tasarımsal düzenlemeler yaptığı sayfalar şunlardır:

 • Ana sayfada yer alan ürünler
 • Ürün sayfaları
 • Marka sayfaları
 • Kategori sayfaları

E-ticaret firmaları bu sayfalarda hızlı teslimat, aynı gün içinde teslimat, 1-2 iş günü içinde kargo ve adrese teslim gibi kargo etiketlerini kullanmaktadır. Böylelikle müşterilerinin ürünlere hızlı bir şekilde ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Sizler de Sevgililer Günü’nde bu tür bir strateji izleyerek satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Kargoya Özel Kampanyalar Düzenleyin

Sevgililer Günü’nde kampanya düzenleyecek olan e-ticaret firmaları için pek çok kampanya kurgusu bulunmaktadır. Genellikle 3 A 2 Öde, kargo tutarına özel kampanyalar ve indirim kodları gibi kampanya kurguları e-ticaret firmaları tarafından tercih edilmektedir. Bunlardan;

 • 200 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava
 • 100 tl ve üzeri alışverişlerde kargo 10 TL

Gibi kampanya kurguları ise kargoya özel kampanyalar arasında yer almaktadır. Kargoya özel kampanyalar düzenleyen e-ticaret firmaları hem çapraz ürün satışı yapma ihtimalini hem de ortalama sepet tutarını arttırabilmektedir. Sizler de kargo tutarına özel kampanyalar düzenleyerek ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Müşterilerinize Siparişleri Hakkında Bilgilendirme Yapın

E-ticaret ile internetten alışveriş yapan müşteriler siparişlerini takip etmeyi istemektedir. Özellikle de Sevgililer Günü gibi özel günlerde sevdiklerine hediye alan kişiler zamanında teslimat yapılıp yapılmayacağına dair siparişlerinin takibini yapmaktadır. Bu noktada e-ticaret firmalarının müşterilerine siparişleri hakkında bilgilendirme yapması gereklidir. Örneğin müşterilere;

 • Siparişiniz alındı
 • Siparişiniz hazırlanıyor
 • Siparişiniz hazırlandı
 • Siparişiniz kargo firmasına teslim edildi
 • Siparişiniz teslim edildi

Gibi SMS ve e-mail bildirimleri atarak bilgilendirme yapılmalıdır. Bu tür bir strateji geliştiren e-ticaret firmaları Sevgililer Günü kargo süreçleri ile tüketicilerin müşteri memnuniyetini ve markalarına olan sadakatini arttırmaktadır.

Kargo Entegrasyonuna Ağırlık Verin

Sevgililer Günü kargo yönetiminde e-ticaret firmalarının yapması gerekenlerden bir diğeri de kargo entegrasyonudur. Kargo entegrasyonu, siparişlerin gönderi bilgileri ile kargo barkodunun otomatik oluşmasını sağlayan ve işlemleri kolaylaştıran bir uygulamadır. Kargo entegrasyonları gönderi bilgilerinin alımından kargo barkodu oluşturmaya ve fatura kesmeye kadar olan tüm süreçleri profesyonel bir şekilde takip etmeye yaramaktadır. Kargo entegrasyonları ile e-ticaret firmaları kargo süreçlerini doğru bir şekilde yönetebilmektedir. Sizler de Sevgililer Günü kampanyaları öncesinde e-ticaret sitenize kargo entegrasyonu eklemeye ağırlık vermelisiniz.