E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan firmaların başarılı olabilmeleri için dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlara dikkat eden bazı firmalar e-ticarette hızlı bir şekilde yükselirken, bu unsurlara dikkat etmeyen bazı firmalar ise e-ticarette başarısızlıklarla karşı karşıya kalmaktadır. E-ticaret firmalarının başarısız olmalarının altında yatan nedenler ise sıklıkla yapılan hatalardır. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmalarının sıklıkla yaptığı fakat yapmaması gereken hatalardan bahsedeceğiz. Sizler de bu hataları yapmaktan kaçınarak e-ticarette başarıyı yakalayabilirsiniz.

İş Planı Yapmadan Harekete Geçmek

E-ticaret firmalarının başarıyı yakalamasındaki en önemli unsurların başında iş planı hazırlamak gelmektedir. Çünkü e-ticaret firmaları hazırladıkları iş planları sayesinde web site kurulumu, web site yönetimi, ürün stok ve depo yönetimi, ürün görselleri ve açıklamaları, web site tasarımı, ödeme yöntemleri, reklam ve pazarlama stratejileri gibi e-ticaret süreçlerini profesyonel bir şekilde planlamaktadır. Böylelikle firmalar kriz anlarında nasıl bir yol izleyebileceğini belirleyerek buna göre harekete geçmektedir.

E-ticaret firmalarının bir bölümü iş planı yaparak harekete geçerken bir bölümü ise iş planı yapmadan harekete geçmekte ve hataya düşmektedir. İş planı hazırlamadan harekete geçen firmalar, e-ticaret süreçlerini nasıl yönetebileceklerini bilememektedir. Kriz anında nasıl bir yol izleyeceklerini belirlemedikleri için de başarısızlıkla karşı karşıya kalacaktır. Sizler de e-ticaret sektöründe başarısız olmak istemiyorsanız e-ticaret firmalarının sıklıkla yaptığı hatalardan biri olan iş planı yapmadan harekete geçme hatasından kaçınmalısınız. Bu noktada bir iş planı hazırlamalı ve tüm süreçleri plana uygun olarak gerçekleştirmelisiniz.

Web Site Kurulumunda Yanlış Yöntemi Seçmek

E-ticaret firmaları web site kurulumunu yaparken;

  • Açık kaynak kodlu yazılımlar
  • Hazır e-ticaret paketleri
  • E-ticaret sitesi yazdırma

Gibi yöntemleri kullanmaktadır. Bu yöntemler sayesinde de web sitelerini aktif hale getirebilmektedir. Fakat bazı e-ticaret firmaları web site kurulumunda yanlış yöntemi kullanmaktadır. Web site kurulumunda avantaj sağlayacak yöntemi seçerken dezavantajlar ile karşı karşıya kalmaktadır. Örneğin, e-ticaret sitesi yazdırma yöntemini tercih eden firmaların site kurma süreci oldukça uzun sürmektedir. Buna karşılık ise bir hayli de maliyetlidir. Bu nedenle e-ticarette hataya düşmek istemeyen firmaların web site kurulumunda tercih edecekleri yönteme önem vermeleri gereklidir. Bu noktada web site kurulumu sürecinin hızlı olmasını isteyen firmaların hazır e-ticaret paketlerini tercih etmesinin doğru bir seçim olduğunu söylemek mümkündür.

Müşteri Memnuniyetine Önem Vermemek

E-ticaret firmaları için müşteri memnuniyeti oldukça önemlidir. Çünkü web sitelerinden memnun ayrılan müşteriler sayesinde firmaların marka bilinirlikleri ve satışları artmaktadır. Buna ek olarak da firmalar sadık müşteriler kazanmaktadır. Fakat e-ticaret sektöründeki firmaların neredeyse hepsi müşteri memnuniyetine önem verirken, sektöre yeni giren firmalar ise müşteri memnuniyetine önem vermemektedir.

E-ticaret firmalarının ürün ve hizmetleri ne kadar iyi olursa olsun müşterileri web sitelerinden memnun ayrılmadıkları takdirde web site üzerinden yeniden alışveriş yapmayı reddetmektedir. Bu da firmaların müşteri kaybetmesine ve satışlarının azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarının müşteri memnuniyetine önem vermeleri ve müşteri memnuniyetini arttıracak stratejiler uygulamaları gereklidir. Böylelikle başarıyı yakalamaları mümkündür.

Kalitesiz Ürün Görsellerine Yer Vermek

E-ticaret firmalarının sıklıkla yaptığı yanlışlardan biri de kalitesiz ürün görsellerine yer vermeleridir. Pek çok e-ticaret firmaları web sitelerini hızlı bir şekilde kurmak için görsellerine önem vermeden hareket etmekte ve kalitesiz ürün görsellerine yer vermektedir. Bu durum web site kurulumu süresini her ne kadar azaltsa da firmaların satışlarını da o denli azaltmaktadır. Çünkü e-ticaret sitelerinden alışveriş yapacak tüketiciler genellikle bir ürünü ürün görselleri aracılığıyla tanımakta ve satın almaya karar vermektedir. Fakat web sitede kalitesiz ürün görsellerine yer verilmesi, tüketicilerin firmaya olan güvenini sarsmaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarının web sitelerinde profesyonel ürün fotoğraflara yer vermeleri gereklidir. Böylelikle hedef kitlelerinin dikkatini çekebilmeleri ve onların güvenini kazanabilmeleri mümkündür.