Yılbaşı, yılın en önemli günlerinden biridir. E-ticaret ile ürün ve hizmet satışı yapan firmalar için de büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü bu dönemde firmalar indirim ve kampanyalar düzenleyerek satışlarını arttırmaktadır. Aynı zamanda da geride bırakılacak yılın stoklarını eritmektedir. Fakat bu noktada firmaların web sitelerini yılbaşına hazırlaması ve bu süreci iyi yönetmesi gereklidir. Biz de bu yazımızda web sitelerini yılbaşına hazırlama konusunda e-ticaret firmalarına rehberlik edeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak web sitenizi yılbaşına hazırlayabilir ve kampanya sürecinizi profesyonel bir şekilde yönetebilirsiniz.

Site Tasarımınızda Yeni Yıl Ruhunu Yansıtın

Web sitelerini yılbaşına hazırlamak isteyen e-ticaret firmalarının web site tasarımına önem vermesi gereklidir. Çünkü e-ticaret firmalarının web siteleri bir vitrin görevindedir. Bu noktada firmaların yerine getirmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

  • Yılbaşında satışlarını arttırmak isteyen firmaların web site tasarımlarında yeni yıl ruhunu yansıtması oldukça önemlidir. Böylelikle tüketicilerin dikkatini çekebilmek mümkündür.
  • Tüketicilerin kampanyaları toplu bir şekilde görebilmesi için yılbaşı indirimlerine özel kampanyalar sayfası oluşturulmalıdır.
  • Sitenin ana sayfa tasarımında değişiklikler yapılmalıdır. Yeni yıl kampanyasında yer alan ürünler vitrindekiler, öne çıkanlar, yeni gelen ürünler vb. kategorilere yerleştirilmelidir. Bu sayede siteyi ziyaret etmeye gelen tüketiciler yeni yıla özel kampanyaları görebilmektedir.
  • Banner ve slider alanları düzenlenmelidir. Böylelikle firmalar yılbaşı indirimlerini öne çıkarabilmektedir.
  • E-ticaret alışverişlerinin yaklaşık %75’inin mobil cihazlar aracılığıyla gerçekleştirildiği için firmaların mobil uyumlu bir site oluşturması gereklidir. Premium konsept tasarımlar ile web siteyi mobil uyumlu hale getirebilmek mümkündür.

Sizler de bu hususları yerine getirerek web sitenizde yeni yıl ruhunu yansıtabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizin ilgisini çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Ürünlerin Stok Durumunu Kontrol Edin

Genellikle e-ticaret firmaları yılbaşı dönemlerinde kampanyalar düzenlemektedir. Çünkü düzenlenen kampanyalar ile firmaların satışlarını arttırması mümkündür. Fakat bu noktada firmaların ürünlerinin stok durumlarını kontrol etmesi gereklidir. E-ticaret firmaları ürünlerini;

  • En çok satan ürünler
  • En az satan ürünler
  • İstek listesindeki ürünler

Şeklinde gruplara ayırmalıdır. Bu gruplarda nasıl bir kampanya düzenlenebileceğine karar verilmelidir. Ardından da ürün stoklarının güncellenmesi için tedarikçilerle iletişime geçilmelidir.

Sizler de ürünlerinizin stok durumunu kontrol ederek ve stoğu bulunmayan ürünler için tedarikçilerle iletişime geçerek web sitenizi yılbaşı kampanyalarına hazırlayabilirsiniz.

Sayfa Optimizasyonuna Önem Verin

Yılbaşı dönemi, genellikle kampanyaların düzenlendiği bir dönem olduğu için e-ticaret firmaları yoğun trafiklerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu noktada firmaların sayfa optimizasyonuna önem vermesi ve sayfa yüklenme sürelerini arttırması gereklidir. Çünkü tüketicilerin büyük bir bölümü hızlı yüklenen web siteler üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmekte ve sayfa yüklenme hızı 3 saniyeyi aşan web siteleri terk etmektedir. Bu da e-ticaret firmalarının müşteri kaybetmesine neden olmaktadır.

Sizler de yılbaşı kampanyaları düzenlerken sayfa optimizasyonuna önem vererek sayfa yüklenme sürenizi arttırmalısınız. Böylelikle web sitenizi ziyaret eden ve alışveriş yapmak isteyen tüketicilere iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz. Kolay bir şekilde alışveriş yapmalarına olanak sağlayabilirsiniz.

Web Sitenize Canlı Destek Araçları Ekleyin

Yılbaşı döneminde e-ticaret firmalarının web sitelerine canlı destek araçlarını eklemesi oldukça önemlidir. Canlı destek araçları, e-ticaret firmalarının müşteriler ile anında iletişime geçebileceği araçlardır. Bu araçlar sayesinde firmalar müşterileriyle hızlı bir şekilde iletişime geçebilmekte ve onlara güven verebilmektedir. Aynı zamanda canlı destek araçlarıyla e-ticaret firmalarının müşteri hizmetleri departmanında çalışan kişilerin yükü hafiflemektedir.

Müşteri ile iletişim kuramamak, e-ticaret sektörünün en büyük dezavantajlarından biridir. Web sitelerine canlı destek araçlarını ekleyen e-ticaret firmaları bu dezavantajı ortadan kaldırmaktadır. Böylelikle müşteriler ile iletişimini kuvvetlendirmektedir. Sizler de yılbaşı döneminden önce canlı destek araçlarını web sitenize entegre ederek müşterilerinizle kolay bir şekilde iletişime geçebilirsiniz. Böylelikle hem satış esnasında hem de satış sonrasında onlara yardımcı olabilir ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.