Instagram’ın popüler özelliklerinden biri Instagram hikayeleridir. günümüzde hem kişisel olarak hem de ticari faaliyet gösteren firmalar tarafından kullanılmaktadır. Kişisel kullanımlarda kullanıcılar günlük rutinlerini paylaşırken e-ticaret firmaları gibi ticari faaliyetlerle kullanan işletmeler ise ürünleri ve kampanyalarını öne çıkarmaktadır. Böylelikle de pek çok avantaja sahip olabilmektedir. Fakat bu noktada e-ticaret firmalarının Instagram hikayelerini profesyonel bir şekilde tasarlaması gereklidir. Bunun için de Instagram hikaye tasarım araçlarından yararlanmalıdır. Biz de bu yazımızda e-ticaret firmalarının yararlanabileceği Instagram hikaye tasarım araçlarından bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanabilir ve profesyonel hikaye tasarımlarıyla kullanıcıların ilgisini çekebilirsiniz.

Instagram Hikayelerinin E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Instagram hikaye özelliği, e-ticaret firmaları için oldukça önemlidir. Çünkü Instagram’da hikaye paylaşımı yapan e-ticaret firmaları pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • E-ticaret firmaları Instagram hikayeleri sayesinde sosyal medya hesaplarının içeriklerini çeşitlendirebilmektedir.
 • E-ticaret firmaları web sitelerini Instagram ile entegre edebilmektedir. Bu sayede de ürün ve hizmetlerini paylaşabilmektedir.
 • Instagram hikayenin kullanıcılara sunduğu anket, gif, bana soru sor ve müzik gibi özelliklerden yararlanmaya olanak sağlamaktadır.
 • Daha geniş bir kitleye ulaşılabilmektedir.
 • E-ticaret firmaları rakip firmalar ile daha kolay rekabete girebilmektedir.

Sizler de bu tür avantajlardan yararlanmak istiyorsanız profesyonel tasarım araçlarını kullanarak Instagram hikaye özelliğini daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Böylelikle amaçlarınıza ulaşabilirsiniz.

Instagram Hikaye Tasarım Araçları

Canva

2013 yılında karşımıza çıkan Canva, Melanie Perkins, Cliff Obrecht ve Cameron Adams tarafından Avustralya’da geliştirilen bir tasarım aracıdır. Bu tasarım aracının kullanım amaçları oldukça geniştir. Özellikle de Instagram hikaye tasarımlarında kullanılmaktadır. Hem ücretli hem de ücretsiz şekilde hikaye tasarımı yapılabilecek bir araçtır. Canva ile Instagram hikayeleri tasarlamak isteyen e-ticaret firmaları;

 • Canva story şablonları
 • Metin
 • Ses
 • Fotoğraf ve video
 • Grafik, çerçeve ve emoji gibi bileşenler
 • Animasyonlar ve geçiş efektleri

Gibi Canva özelliklerini kullanarak profesyonel bir şekilde Instagram hikayesi tasarlanabilmektedir. Sizler de Canva’dan yararlanabilir ve hayal ettiğiniz gibi bir Instagram hikayesi ortaya koyabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenin ilgisini çekebilir ve onları ürünlerinize yönlendirebilirsiniz.

Adobe Photoshop Light Room

Adobe Photoshop Light Room, Microsoft Windows ve Mac OS işletim sistemlerine sahip cihazlarda kullanılan bir tasarım aracıdır. Bu tasarım aracı ile video, baskı ve web içerikleri oluşturabilmek mümkündür. E-ticaret firmaları tasarım aracının içerisinde yer alan Instagram hikaye şablonları ve Instagram gönderi şablonları ile kolay bir şekilde hikaye tasarlayabilmektedir. Diğer photoshop araçlarına göre daha kolay bir kullanım sunmaktadır. Sizler de e-ticaret firmanız için profesyonel bir Instagram hikayesi tasarlamak istiyorsanız Adobe Photoshop Light Room tasarım aracından yararlanabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenin ilgisini çekebilir, marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı büyük ölçüde arttırabilirsiniz.

Unfold

300’den fazla ödüle sahip bir hikaye tasarım aracı olan Unfold, profesyonel bir Instagram hikaye tasarımı ortaya koymak isteyen e-ticaret firmalarının en çok tercih ettiği tasarım araçlarından biridir. Bu tasarım aracının içerisinde yüzlerce şablon bulunan stil ve yazı tipleri bulunmaktadır. Buna ek olarak da efekt, doku, çıkartma ve arka plan gibi pek çok seçenek de mevcuttur.

Unfold, hem ücretsiz hem de ücretli şekilde kullanılabilmektedir. Fakat ücreti sürümünü kullanan e-ticaret firmaları daha fazla özelliğe sahip olarak hikayelerini daha da geliştirebilmektedir. Sizler de Unfold kullanarak hikayelerinizi profesyonel bir şekilde tasarlayabilirsiniz.

Insta Size

E-ticaret firmalarının Instagram hikaye tasarımında en çok kullandığı tasarım araçlarından biri olan Insta Size, hem Android hem de IOS işletim sistemine sahiptir. Bu tasarım aracı sayesinde e-ticaret firmaları fotoğraf ve video düzenleyebilmektedir.

Insta Size kullanarak Instagram hikaye tasarımı yapacak olan e-ticaret firmalarının kullanabileceği başlıca özellikler ise şunlardır:

 • Efektler
 • Metin ekleme
 • Çerçeve
 • Hareketli efektler
 • Izgara türleri

Sizler de bu özellikleri kullanarak profesyonel bir şekilde Instagram hikayelerinizi tasarlayabilirsiniz. Böylelikle firmanızı takip eden kişilerin ilgisini daha kolay bir şekilde çekebilirsiniz.