E-ticaret Firmalarının Yararlanabileceği Snapchat Video Fikirleri

Snapchat, bir dönem herkesin yoğun olarak kullanmaya başladığı ve hala etkisinin sürdüğü sosyal medya platformlarından biridir. Snapchat, hesap oluşturan e-ticaret firmalarına markalarını ve ürünlerini tanıtmak ve bunları genç kitlelere ulaştırmak için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bu platform üzerinde farklı içerik türlerini deneyerek ve ilgi çekici video içerikleri hazırlayarak Snapchat’ten alacağınız geri dönüşümlerinizi daha fazla arttırabilmeniz mümkündür. Özellikle 30 yaş altı bir kitleye yönelik ürün ve hizmetleriniz bulunuyor ise Snapchat sizin için harika bir yatırım olacaktır. Aynı zamanda reklam ve pazarlama alanında Snapchat’te sayılı markalar olduğu için burada öncü markalar arasında yer alacaksınız. Dilerseniz şimdi Snapchat’te değerlendirebileceğiniz video fikirlerinden bahsedelim.

Ürün tanıtım videoları hazırlayın

Çoğu platformda yararlanıldığı gibi Snapchat üzerinde de hazırlanabilecek en etkili video fikirlerinden ilki ürün tanıtım videolarıdır. Bu e-ticaret sitesi için etkili olabilir. Snapchat’te 10 saniyelik kısa videolar halinde ürünlerinizi tanıtabileceğiniz içerikler hazırlayabilirsiniz. Bu kısa videolar ürün ve hizmetlerinizi takipçilerinize göstermek ve onları bilgilendirmek adına etkili bir yöntem olacaktır. Ayrıca e-ticaret paketleri ‘ni inceleyebilirsiniz.

Kutu açılım videolarına yer verin

Kullanıcıların ilgisini çeken video formatlarından biri de kutu açılış videolarıdır. Bu tür videolar ile yeni gelen ürünlerinizi veya sitedeki mevcut ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Hazırlayacağınız bu videoda kutu tasarımından ve kutu içeriğinden de bahsederek izleyicilerin ilgisini çekebilirsiniz.

Röportaj videoları hazırlayın

Snapchat video içeriklerinde kullanıcıların ilgisini çekecek ve etkili bir reklam kampanyası oluşturabilecek içerik fikirlerinden biri de bir ünlü ya da içinde bulunduğunuz sektörden bir kişi ile röportaj yaptığınız videolar hazırlamaktır. Hazırlayacağınız bu röportajların öncesinde takipçilerinizden sorular toplayabilir ve bu soruları röportaj yaptığınız kişiye yöneltebilirsiniz. Bu soruları toplamak için de röportaj öncesinde sosyal medyanızdan bunu duyurarak kullanıcılarınızdan sorular isteyebilirsiniz.

Röportaj videoları çekerken de dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Snapchat’te her video 10 saniyelik olduğu için soracağınız soruları ve yanıtları bu video sürelerine göre planlamalısınız. Buna ek olarak da röportaj Snap’lerini paylaşmadan önce kiminle röportaj yaptığınızdan bahsederek giriş yapabilirsiniz.

Takipçilerinize özel ürün lansmanları oluşturun

Sadece Snapchat platformundaki takipçilerinize özel ürün lansmanları oluşturmanız etkili Snapchat video fikirlerinden biridir. Bu video fikriyle yeni bir ürün tanıtımı yapacağınız zaman ilk lansmanı buradaki takipçilerinize özel yapabilirsiniz. Lansmanın yanı sıra Snapchat takipçilerinize özel ön sipariş seçenekleri de sunabilirsiniz. Böylelikle önceliğinizin takipçileriniz olduğunu göstererek özel bir değer katmış olursunuz.

İpucu ve rehber içerikleri sunun

Snapchat video fikirlerinden biri de ürün, hizmet veya markanızla ilgili bilgi içeren ipucu ve rehber içerikleri hazırlamaktır. İpucu ve rehber içerikleri ile ürünlerinizin daha iyi kullanılabilmesi için kullanıcıların neler yapabileceklerini gösterebilirsiniz. Aynı zamanda da kullanıcıların değerlendirme ve deneyimlerini arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

İpucu ve rehber içerik fikri ile farklı konseptlerde hem bilgilendirici hem de eğlendirici videolar hazırlayarak takipçilerinizle olan etkileşim ve geri dönüşümlerinizi de arttırabilirsiniz. Sektörel bilgilere ek olarak güncel konuları ele alan ipucu ve rehber içerik formatıyla bu içeriklerinizi de hazırlayarak sunabilirsiniz.

Bir Influencer ile takeover çalışmaları yapın

Reklam, işbirliği, tanıtım ve lansman çalışmalarında bir Influencer ya da ünlü bir kişi ile anlaşarak sonrasında da marka hesabınızı bir günlüğüne bu kişiye devredilmesine ‘Takeover’ da denilmektedir. Takeover çalışmaları ile bu kişinin takipçilerine de ulaşarak farklı takipçi kitlesi oluşturabilir ve takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Yine bu yöntem ile yeni bir ürün tanıtımı yapmak ya da bir kampanya duyurusunda bulunabilirsiniz.

Bu noktada işbirliği yaptığınız kişinin özellikle Snapchat üzerinde tanınan bir kişi olmasına, ürün ve hizmetlerinize uyumlu bir içerik sağlayabileceğine ve ürünlerinize hitap edebilecek takipçi kitlesine sahip olduğundan emin olmalısınız.

Takeover çalışmaları başlamadan önce marka hesabınızı yönetecek olan kişiyi kendi hesabınızdan paylaşabilir ve onun da paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle bu pazarlama çalışmanıza olan katılımları arttırabilirsiniz.