E-ticaret Firmalarının Youtube Etkileşimlerini Arttıracak SEO Teknikleri

Günümüzde sosyal medya platformlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Youtube da son zamanların en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. Yüz binlerce kullanıcıya sahip olan Youtube, hem kişisel hem de ticari amaçlarla kullanılmaktadır. Bu platformda paylaşılan içerikleri hedef kitleye ulaştırmak oldukça önemlidir. Özellikle de ticari amaçlarla Youtube kanalı oluşturan e-ticaret firmalarının ürün ve kampanya tanıtımı yaptıkları içeriklerin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması gereklidir. Bunun için de e-ticaret firmaları Youtube etkileşimlerini arttıracak SEO tekniklerini bilmelidir. Peki, Youtube SEO teknikleri nelerdir? Gelin bir göz atalım.

Youtube SEO Nedir?

Youtube, 2005 yılında Jawed Karim, Steve Chen ve Chad Hurlet tarafından San Bruno’da geliştirilen popüler bir sosyal medya platformudur. Bu sosyal medya platformu, 2006 yılında Google tarafından satın alınmasıyla SEO çalışmaları önemli bir rol oynamaya başlamıştır. Bir Youtube kanalına sahip olan kişi veya firmaların video içeriklerinin Google ve diğer arama motoru sonuçlarında, Youtube aramalarında üst sıralara çıkmasını sağlayan SEO optimizasyonuna Youtube SEO adı verilmektedir. Youtube SEO çalışmaları, e-ticaret firmalarının Youtube etkileşimlerini arttırması açısından oldukça önemlidir.

Youtube SEO Çalışmalarının E-ticaret Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Youtube SEO çalışmaları e-ticaret firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Youtube SEO çalışmaları kanal görünürlüğünü büyük ölçüde arttırmaktadır. Böylelikle e-ticaret firmalarının hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmasına imkan tanımaktadır.
 • Youtube SEO çalışmaları sayesinde kanala abone olan kişi sayısı artış göstermektedir.
 • Youtube SEO çalışmaları aracılığıyla ürün ve hizmet tanıtımına dayalı video içeriklerin izlenme süresi artmaktadır.
 • E-ticaret firmaları Youtube SEO çalışmaları ile marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırmaktadır.
 • Youtube SEO çalışmalarını başarılı bir şekilde yürüten e-ticaret firmaları hem internet sitelerine hem de diğer sosyal medya platformlarındaki hesaplarına organik bir trafik çekmektedir.

Sizler de bu tür avantajlardan yararlanmak isteyen bir e-ticaret firmasıysanız yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız Youtube SEO tekniklerini inceleyebilirsiniz.

E-ticaret Firmaları İçin Önemli Olan Youtube SEO Teknikleri Nelerdir?

Rakip analizi yapın

Youtube etkileşimlerini arttırmak isteyen e-ticaret firmalarının öncelikli olarak uygulaması gereken SEO tekniği, rakip analizidir. Youtube’ta içerik üreten firmaların belirli rakipleri bulunmaktadır. Bu nedenle rakip analizi yapmak oldukça önemlidir. Rakip analizi sayesinde e-ticaret firmaları;

 • Rakiplerinin nasıl ön plana çıktığını görebilmektedir.
 • Rakiplerinin neyi ne şekilde yaptığını görme imkanı bulmaktadır.
 • Rakiplerinin nasıl bir pazarlama stratejisi izlediği hakkında bilgi sahibi olabilmektedir.

Sizler de Youtube’ta rakip analizi yaparak pek çok avantaja sahip olabilir ve rakip firmaların önüne geçebilirsiniz.

Kapak görselinin optimizasyonunu gerçekleştirin

Youtube platformunda video kapak görseli, Youtube Thumbnails olarak da bilinmektedir. Görsel optimizasyonu Youtube hesabı bulunan e-ticaret firmaları için oldukça önemli bir konudur. Bu noktada belirli unsurların göz önünde bulundurulması gereklidir. Bu unsurlar şunlardır:

 • İlgi çeken kapak görselleri videoların tıklanma ihtimalini arttırdığı için e-ticaret firmalarının Youtube kapak görselleri ilgi çekici olmalıdır.
 • Kapak görseli yüklerken içerik ile ilgili anahtar kelimelerin birlikte kullanılması gereklidir.
 • Profesyonel bir şekilde hazırlanmış kapak görselleri terci edilmelidir. Bunun için Canva ve Adobe Photoshop gibi uygulamalardan yararlanılabilmektedir.

Sıraladığımız unsurları başarılı bir şekilde yerine e-ticaret firmaları, videoların hedef kitle tarafından dikkat çekmesi fırsatını yakalamaktadır.

Hashtag kullanımına önem verin

Youtube etkileşimini arttıracak SEO tekniklerinden bir diğeri de hashtag kullanımına önem vermektir. Hashtagler, bir kelimenin önüne # işareti getirilerek oluşturulmaktadır. Hashtag kullanımıyla hedef kitleye kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir.

Hashtag kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hashtag kullanırken kullanılan hashtage karar vermeden hashtag analiz araçları ile Youtube’ta hangi hashtage ne kadar ilgi olduğunu saptayabilmek gereklidir. Buna dikkat edildiği takdirde bu ilgiden yararlanabilmek ve etkileşimleri büyük ölçüde arttırabilmek mümkündür. Sizler de hashtag kullanımına önem vererek hedef kitlenize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.