E-ticaret ile internetten yurtdışına ürün ve hizmet satışı yapan firmalar, web siteleri üzerinden satışlarını tahsilatlarını gerçekleştirebilmek için yurtdışından ödeme alma yöntemlerini kullanmaktadır. Bu ödeme yöntemlerini web sitelerine entegre eden firmalar, genellikle bankalardan ya da sanal pos sağlayıcılarından sanal pos alarak web sitelerini yurtdışından ödeme almaya hazır hale getirebilmektedir. Peki, e-ticaret firmalarının yurtdışına satış yaparken ödeme alma yöntemleri nelerdir? Gelin hep birlikte bu ödeme yöntemlerine göz atalım.

Banka veya Kredi Kartı ile Yurtdışından Ödeme Alma

Firmaların yurtdışına ürün satışı yaparken en çok ödeme aldıkları yöntem, banka veya kredi kartı ile ödeme alma yöntemidir. Bu yöntemi kullanabilmek için e-ticaret firmalarını sanal pos anlaşması yapması gereklidir. Sanal pos entegrasyonunun sonrasında e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan tüketiciler kişisel bilgilerini, banka veya kredi kartı bilgilerini sisteme girerek 3D Secure yöntemi ile yurtdışı ödemelerini gerçekleştirmektedir.

E-ticaret ile yurtdışına ürün satışı yapan firmaların sanal pos entegrasyonu için bankalardan ya da sanal pos sağlayıcılardan teklif almaları gereklidir. Bu işlemden önce de firmaların yerine getirmesi gereken bazı hususular vardır. Bu hususlar şunlardır:

  • E-ticaret firmalarının web site tasarımları tamamlanmış olmalıdır.
  • Ürünlere ait görseller ve açıklamalar düzenlenmelidir.
  • Ürünler kategorize edilmelidir.
  • Ürünler fiyatlandırılmalıdır.
  • Web site üzerinde mesafeli satış sözleşmesi, gizlilik politikası ve KVKK gibi önemli sözleşme ve politikalara yer verilmelidir.

Bu işlemleri yerine getiren e-ticaret firmaları bankalardan ya da sanal pos sağlayıcılarından sanal pos teklifi alabilmektedir. Teklifin ardından ise firmaların sanal pos anlaşması için gereken belgeleri kuruma iletmesi gereklidir. Böylelikle kolay ve hızlı bir şekilde sanal pos kurulumu yapılabilmekte ve e-ticaret firmaları yurtdışından ödeme almaya başlayabilmektedir.

Havale ve EFT Yöntemi ile Yurtdışından Ödeme Alma

E-ticaret firmaları yurtdışından ödeme almak için havale ve EFT yöntemlerini kullanmaktadır. Havale yöntemi, aynı bankalar arasında yapılan para transferi işlemidir. Bu işlemi kullanarak ödeme almak isteyen firmaların hesaplarının bulunduğu banka ile müşterinin çalıştığı bankanın aynı olması gereklidir. Yurtdışına satış yapılan müşterilerin yabancı olması ve müşterilerin farklı bankalar kullanması göz önünde bulundurulduğunda yurtdışından ödeme almak için havale yönteminin daha az kullanıldığını söylemek mümkündür.

EFT yöntemi ise, farklı iki banka arasında yapılan para transferi işlemidir. Bu işlemi kullanarak yurtdışından ödeme almak isteyen firmaların çalıştığı banka ile tüketicilerin bankasının farklı olması gereklidir. Yurtdışından ürün satın alan tüketicilerin büyük bir bölümünün farklı bankalar kullandığı göz önünde bulundurulduğunda yurtdışından ödeme almak için EFT yönteminin de daha az kullanıldığı bilinmektedir.

Dijital Cüzdan ile Yurtdışından Ödeme Alma

E-ticaret firmalarının yurtdışından ödeme alma yöntemlerinden biri olan dijital cüzdan, e-cüzdan olarak da bilinmektedir. Dijital cüzdanlar, müşterilere ait bilgilerin ve kart bilgilerinin saklandığı sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde e-ticaret siteleri üzerinden yurtdışında yaşayan tüketicilerin alışveriş yapabilmesi için yalnızca telefon numaralarına gelen 3D Secure onay kodunu girmeleri gereklidir.

Dijital cüzdanlar, yurtdışından yapılan alışverişlerin kolay ve güvenli bir şekilde tamamlanmasına olanak sağlamaktadır. Sizler de web sitenize dijital cüzdan ödeme yöntemini entegre ederek yurtdışına yaptığınız ürün satışlarının ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil Ödeme Sistemleri ile Yurtdışından Ödeme Alma

Her geçen gün gelişen teknoloji beraberinde mobil ödeme sistemini getirmiştir. Mobil ödeme sistemi, e-ticaret siteleri üzerinden yurtdışından ürün satın alan tüketicilerin alışveriş tutarlarının telefon faturalarına yansıttıkları ödeme yöntemidir. Bu ödeme yöntemini kullanmak isteyen tüketicilerin, mobil ödeme özelliğini GSM operatörlerinden açtırmaları ve mobil ödeme limitlerinin olması gereklidir. Böylelikle mobil ödeme yoluyla yurtdışından ödeme almak mümkündür. Mobil ödeme sistemleri, ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlansa da dünya genelinde oldukça tercih edilen bir ödeme yöntemidir. Sizler de e-ticaret sitenize mobil ödeme sistemlerini entegre ederek yurtdışına satış yapabilir ve hızlı bir şekilde ödeme alabilirsiniz.