E-ticaret sektörü, sürekli olarak gelişen ve bu gelişime ayak uyduramayanları eleyen bir sektördür. E-ticaret sitesi ortamında sağlıklı bir büyüme gerçekleştirmekten uzak olan firmalar karabalığın arasında kaybolmaktadır. Ürün, hizmet ve markasını potansiyel müşterilere göstermekte sıkıntı yaşamaktadır. Bu gibi sıkıntılar devam ettikçe de müşteri kazanabilmek eskisine oranla daha zor olacaktır. Bunun için e-ticaret için etkili strateji önemlidir.

Online bir mağazaya sahipseniz artık ciddi bir rekabetle karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekmekte. Bu rekabetten kazançlı çıkan taraf olmak istiyorsanız e-ticaret sektöründe yapmanız gereken bazı stratejiler bulunmaktadır. Biz de bu yazımızda e-ticaret paketleri sektörü için etkili strateji ve yöntemlerden bahsedeceğiz.

Upselling yöntemini kullanın

E-ticaret alanında sizin başarılı olmanızı sağlayacak ve sizi rakiplerinizden ayıracak en etkili stratejilerden biri upselling yöntemidir. Upselling yöntemi, bir ürünü tüketiciye satarken bunun yanında o ürünle alakalı veya onu tamamlayan bir ürünü de satmayı amaçlayan yöntemle benzerlik gösterse de bundan farklı bir yöntemdir. Bu yöntemin diğer adı çapraz satıştır. Çapraz satış yönteminde e-ticaret sitesinde pazarladığınız bir ürün veya hizmetin daha üst modelini, daha kalitelisiniz veya daha yüksek fiyatlısını sunabilirsiniz. Bu tür ürünleri ürün detay sayfasında benzer ürünler, tavsiye edilen ürünler gibi bir başlık altında kategoriler açarak gösterebilirsiniz.

Kullanıcılarınızla iletişime geçin

E-ticaret sektörü için etkili stratejilerden bir diğeri de kullanıcılarla iletişim kurmaktır. E-ticaret pazarlama stratejilerinde e-mail gönderimleri önemli bir yer tutmaktadır. Gerek e-ticaret web sitenizden alışveriş yapan gerekse de sitenizin e-bültenine kayıt olan potansiyel müşterilerinizle e-mail aracılığıyla iletişime geçmeniz oldukça önemlidir. Bu strateji, hem e-ticaret sitenizin ziyaretçi sayısının artmasına hem de bununla bağlantılı olarak satışlarınızın artmasına yardımcı olacaktır.

E-ticaret için kullanıcılarınızla iletişime geçmek için bir diğer yol ise kısa mesaj göndermektir. Kısa mesaj gönderimleri ile müşterilerinize doğrudan ulaşabilirsiniz. Böylelikle onları kampanyalarınızdan, yeni ürünlerinizden, fırsatlardan haberdar edebilirsiniz.

Kullanıcıların fikirlerine önem verin

E-ticaret sektörü içerisinde kullanıcıların fikirlerine önem vermeniz bir hayli önemlidir. Çünkü online alışveriş yapan kullanıcılar ürün ve hizmetler hakkında yapılan yorumlara daha fazla önem vermektedir. Bir ürünü satın almadan önce veya bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmadan önce mutlaka yorumlara bakmaktadırlar. Ürün veya hizmetiniz hakkında yapılan yorumların olumlu yönde olması onları daha fazla alışveriş yapmaya yönlendirecektir. Bunun yanı sıra ürününüze, markanıza ve firmanıza olan güven duyguları da artacaktır. Bu nedenle e-ticaret sitenizde olumlu yönde yorumların olmasına dikkat ederek kullanıcıların fikirlerine önem vermelisiniz.

Satış ortaklığı (Affiliate marketing) yapın

E-ticaret için etkili stratejilerden son zamanların en popüler olanı affiliate marketing yani satış ortaklığıdır. Oldukça başarılı ve adil bir pazarlama stratejisidir. Bu strateji, yapacağınız reklam çalışmalarında da bütçenizi daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. Satış ortaklığında blog ve web site sahiplerine sizin e-ticaret sitenizdeki ürünleri kendi web sitelerinde tanıtarak size yönlendirme yapmalarını istersiniz. Bu yönlendirme neticesinde oluşan satışlardan web site sahiplerine belli bir oranda kar payı verirsiniz. Sizin e-ticaret sitenize yönlenen kullanıcı eğer satın alma işlemi yapmazsa herhangi bir ödeme yapmazsınız. Yani satış oldukça gelir ortağınıza ödeme yaparsınız. Böylelikle bütçenizi daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz. Siz de e-ticaret sitenizde satış ortaklığı vererek bu yönde satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal medya platformlarından yararlanın

E-ticaret sektöründe başarılı bir pazarlama stratejisi ortaya koymak için sosyal medya platformlarından yararlanmanız son derece önemlidir. Çoğu e-ticaret markası bu stratejiden yararlanmaktadır. Bunun için de Facebook, Instagram, Twitter gibi platformlardan yararlanabilirsiniz. İstatistiklere göre bu sosyal medya platformlarından ürün pazarlamak %50 oranında daha fazla geri dönüşüm sağlamaktadır. Bu platformlar üzerinde doğru zamanda yapacağınız doğru paylaşımlar; etkili, kaliteli ve müşteri odaklı görseller ve doğru hashtag kullanımı gibi yöntemler aracılığıyla e-ticaret siteniz için satışları arttırıcı önemli bir pazarlama aracı olarak kullanabilirsiniz.