Instagram, Dünya üzerinde milyonlarca kişinin her gün mutlaka uğradığı bir uygulamadır. Bu alanda milyonlarca kare paylaşılır ve birçok alışverişler de yine bu ortam üzerinden gerçekleştirilir. Gelişen teknolojiyle beraber Instagram üzerinde birçok yenilik oluyor. Bugün de bu yeniliklerden biri olan Instagram Shopping’den bahsedeceğiz. Bu özellik önceleri başka ülkelerde duyulmuştu ama artık Türkiye’de de kendisini gösterdi. Yazımızda Instagram Shop nedir konusuyla ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

E-ticaret yapanlar Instagram Shopping özelliğini aktif bir şekilde mutlaka kullanabilmelidir. Bu sayede rakiplerinizi geri bırakabilirsiniz. Aşağıda Shopping özelliğinin avantajları ve dezavantajları yer almaktadır. Öncelikle bu özelliğin ne olduğundan başlayalım.

Instagram Shopping Nedir?

Instagramın çok yakın bir zamanda ortaya çıkardığı Shopping özelliği, e-ticaret için büyük fırsatlar sunuyor. Bu özelliği kullanan firmalar satış yaptıkları ürünleri gönderilerde ve hikayeler de kolaylıkla ön plana çıkarabilmektedir. Müşteriler gönderiye tıkladıklarında hemen satış yapılan internet sayfasına yönlendirilmekte ve bu sayede hızlı bir alışveriş gerçekleşmektedir. Müşteriler alım yapacakları zaman siteye hızlı bir şekilde ulaşmak ister ve bu konuda sabırsız davranır. Bunun için harika bir özellik olduğunu söylemek mümkündür. Müşteriler hızlı alışverişin tadını çıkarırken firmalar da hızlı kazancın tadını çıkarır.

E-ticarette Instagram Shopping’in Avantajları

Yeni özellikle Instagram Shopping e-ticaret sitesi için ciddi kolaylıklar sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi gönderiye tıklayan müşterilerin direkt olarak internet sayfasına yönlendirilmesidir. Bu sayede çok iyi kazançlar sağlanabilir. Ayrıca Instagram Alışveriş Kataloğu özelliği sayesinde takipçileriniz ürünlerinizi beğenebilir ve yorum yapabilir. Buradan beğenilen ürünler sayesinde de sitenize gelmek isteyebilirler. Bu durum sosyal medya üzerinden organik trafik çekmenizi sağlayacaktır. Sosyal medyanın büyük bir öneminin olduğu ortadadır. Sosyal medyadan organik trafik çektiğinizde Google üzerinden de ön plana çıkma şansınız artacaktır. Marka görünürlüğünüz açısından son derece güvenilir bir durum ortaya çıkacaktır.

Instagram Shopping özelliği sayesinde sizi bilmeyen tanımayan insanlar Instagram üzerinde sizi görerek sitenize akın edecektir. Sizi hiç ziyaret etmeyen kişiler bu sayede ürünlerinize ulaşabilecektir. Yani kısa sürede ürünleriniz birçok insana ulaşacak ve satış rakamlarınız artacaktır.

E-ticarette Instagram Shopping Dezavantajları

Instagram Shopping özelliğinin avantajlarından sizlere geniş olarak bahsettik. Ama elbette ki bu özelliğin bazı dezavantajları da var. Özellikle bu dezavantajlar küçük işletmeleri etkilemektedir. Çünkü küçük işletmeler belli yatırımların altından kalkamadığından Instagram alışveriş kısmından yararlanamayacaktır. Sadece büyük şirketler bu özellikten faydalanabilmektedir. Bu özelliğin kullanılabilmesi için belli bir zaman dilimi gerekmektedir. Bunun için de maalesef ki küçük işletmeler zaman kaybetmek zorunda kalacaktır. Küçük işletmelerin büyüme hızını bu durum biraz daha yavaşlatacaktır.

Diğer bir dezavantajından bahsedecek olursak, Instagram üzerinden bu uygulamayı kullanarak satış yapabilen birçok firma olacaktır. Bu yüzden ciddi bir rekabet doğacaktır. Rakiplerin elenebilmesi için ciddi stratejik gelişmelere ihtiyaç vardır. Özellikle düşük fiyatlı ürünler çok fazla dikkat çektiği için firmalar çok yüksek kazançlar elde edemeyebilir.

Instagram Shopping Özelliğini Aktive Etme

Hesabınızın bu özelliği kullanabilmesi için hesabınızın bu özelliğe onay vermesi gerekmektedir. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra ürünler bu özellikle satışa sunulabilir. Bunun içinde Instagram ilkelerinin yerine getirilmesi gerekmektedir.Instagram sayfanızın işletme hesabı olması şarttır. Ayrıca firmanız Instagram uygulamasının dahilinde olan pazaryerlerinden birisi içerisinde olmalıdır. Türkiye’de bu kapsamın içinde olduğundan gerekli şartları yerine getirdiğinizde bu özelliği kullanabileceksiniz. Instagram size güvendiğinde bu özelliği kullanabilmenize izin verecektir. Bunun için de belli bir takipçi kapasitesine ulaşmanız gerekecektir. Yine Instagram’ın güvenini kazanabilmek için doğru bilgileri yansıtmanız çok önemlidir. Ürün içeriklerinin doğru girilmesi, stok durumunun takip edilmesi, fiyatların açık ve net bir şekilde girilmesi çok önemlidir. Bu durum kurumsal kimliğinizi de güçlendirir. Ayrıca ürün iadesi veya para iadesi gibi koşullarında açık ve net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Bu durumların doğru şekilde belirtilmesi bu özelliğe izin verilmesini sağlamaktadır.