Twitter; milyonlarca kullanıcıya sahip, en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Bu nedenle e-ticaret paketleri ve girişimcilerin Twitter’a katılması oldukça etkili bir ortam hazırlayacaktır. Sahip oldukları profilleri ziyaret edenler ve Twitter’da takip etmek isteyen kullanıcılar burada paylaşılan bilgiler ve gönderiler sayesinde marka ve firmayla ilgili bilgi sahibi olabilmektedir. Bu noktada e-ticaret sitesi ile Twitter hesap açma sırasında bazı konulara dikkat etmeleri ve profillerini mümkün olduğunca detaylandırılması gerekmektedir. Bu yazımızda e-ticaret ile uğraşan firmaların Twitter’da hesap açma sırasında üzerinde durulması gereken önemli detayları ele alacağız.

Kullanıcı adı olarak marka adınızı kullanmalısınız

Twitter kullanıcılarının sizi kolaylıkla bulabilmeleri için Twitter kullanıcı adınız olarak marka isminizi kullanmalısınız. Profilde görülen isim ve URL uzantısını aynı almanız e-ticaret için daha iyi olacaktır. Fakat kimi zaman kullanmak istediğiniz isimler başka kullanıcılar tarafından alınmış olabilmektedir. Bu noktada tüm platformlarda aynı URL uzantısını deneyerek sosyal medya hesaplarınızda kullanacağınız sabit bir isim belirleyebilirsiniz. Örneğin kullanmak istediğiniz kullanıcı adı ‘markanızınadı’ şeklindeyse fakat URL olarak bu isim mevcut değilse ‘twitter.com/markanızınadıcom’ şeklinde bir URL adresi almayı deneyebilirsiniz.

Bulduğunuz sabit bir URL ismini diğer sosyal medya platformları üzerinde de kullanmanız, pazarlama ve reklam çalışmalarında da bir bütünlük sağlayacaktır. Böylelikle hep aynı uzantı ile hesaplarınızı oluşturabilirsiniz. Twitter kullanıcı adınızı doğru almanız, markalaşma ve marka bilinirliği açısından da önemli olduğu için bu süreç içerisinde dikkatli olmalısınız.

Markanızı profil fotoğrafınızda yansıtmalısınız

E-ticaret için Twitter’da hesap açma işlemleri sırasında öncelikli olarak yapmanız gerekenlerden biri de profil fotoğrafınızı doğru seçmektir. Profil fotoğrafınızda logonuzu kullanarak markanızı yansıtmalısınız. Böylelikle de daha kurumsal bir yaklaşım ortaya koyabilirsiniz. Aynı zamanda bu yaklaşım, markalaşma sürecinde de bir hayli önemli olacaktır.

Twitter’da kullanacağınız profil fotoğrafının boyutlarına da dikkat etmelisiniz. Twitter profil fotoğraf ölçüleri 400×400 piksel olarak belirlenmiştir. Dosya büyüklüğü ise 2 MB ile sınırlandırılmıştır. Bu fotoğraf boyutlarını dikkate alarak JPG, PNG ya da GIF dosyalarını da kullanabilirsiniz. Buna ek olarak logonuzu tam olarak ortalamalısınız. Böylelikle kullandığınız görsel, markanızın daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır.

Twitter kapak fotoğrafınızı hazırlamalısınız

Profilinizde profil fotoğrafınız dışında kullanacağınız bir diğer görsel ise kapak fotoğrafıdır. Bu nedenle Twitter hesap açma işlemleri sırasında markanızın ve firmanızın tanıtımını yapacağınız bir profil kapak fotoğrafı hazırlamalısınız. Hazırlayacağınız bu kapak fotoğrafı alan, profilinizi ziyaret edenler, ürün ve hizmetlerinizle ilgili bilgiler vermenize yardımcı olacaktır.

Twitter kapak fotoğrafı hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar vardır. Bu süreçte aşağıdaki içeriklerden yararlanabilirsiniz:

  • Ürün ve hizmetlerinizi paylaşabilirsiniz.
  • Yeni ürün tanıtımları yapabilirsiniz.
  • Çok satan ürünlerinizi gösterebilirsiniz.
  • Şirket binanızı veya ofis ortamınızı paylaşabilirsiniz.
  • Ekip fotoğrafınızı paylaşabilirsiniz.
  • Geçmiş bir etkinlikten fotoğraflar paylaşabilirsiniz.

Kullanıcı bilgilerini detaylandırabilirsiniz

Twitter hesap açma işlemleri sırasında ‘hakkımızda’ bölümüne dikkat etmelisiniz. Bu bölümün en etkili şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Burada markanızı tanıtacak bir metin ile beraber ürün ve hizmetleriniz hakkında da kısa bilgiler paylaşabilirsiniz. Firmanızın konumu, çalışma saatleri, iletişim gibi bilgileri de bu bölüme ekleyebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak da e-ticaret sitenizin linkini de eklemelisiniz. Bu sayede profilinizi ziyaret eden kullanıcıları bu link aracılığıyla web sitenize yönlendirebilirsiniz.

Hesabınız herkese açık olmalıdır

Twitter hesap açma işlemleri arasında bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise profilinizin herkese açık olmasıdır. Kullanıcılarla etkileşime geçmek ve ürün ve hizmetlerinizin tanıtımlarını doğru bir şekilde yapabilmek için hesabınızın herkese açık olması bir hayli önemlidir. Böylelikle kullanıcılar hesabınızı takip etmeseler de ürünlerinizi ve yaptığınız diğer çalışmaları görebilirler. Eğer hesabınız herkese gizli olursa, kullanıcılar paylaşımlarınızı göremeyeceklerdir. Bu şekilde de pazarlama ve reklam çalışmalarınız hiçbir işe yaramayacaktır.